BRATISLAVA. Väčšina krokov, ktoré podnikol Daniel Krajcer (SaS) vo funkcii ministra, sa javí ako cielená likvidácia takmer všetkého, čo ešte v slovenskej kultúre ako-tak fungovalo. Aj tieto slová z decembrovej výzvy na odstúpenie ministra kultúry pripomínajú jeho konflikty s časťou umelcov.
Kultúra je finančne podvyživená, Slovenské národné divadlo rozhádané a viackrát menilo riaditeľa, rozhnevaní výtvarníci požadujú namiesto spornej záchrany galérie Danubiana skutočnú kunsthalle, a po Krajcerovi zostane aj vyprataný a pustnúci Domov slovenských spisovateľov v Budmericiach.
Programy politických strán sa napriek tomu zaoberajú kultúrou iba okrajovo.
Pri menšinách
Most-Híd nemá kapitolu o kultúre vôbec, v stati o menšinách všeobecne sľubuje rozvoj národnostnej kultúry. SNS navrhuje ministerstvo kultúry rovno zrušiť a zlúčiť ho so školstvom.
„Nadchádzajúce voľby nie sú o programoch politických strán. Tentoraz to bohužiaľ platí ešte viac, ako v predošlých rokoch,“ hovorí divadelníčka a bývalá šéfka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry Zora Jaurová.
V programoch jej chýbajú vízie, ktoré sa strany snažia nahradiť kozmetickými úpravami.
Recyklované umenie
Hoci umelcom žiadajúcim Krajcerov odchod sa podarilo požiadavku na kunsthalle pretlačiť aspoň do programov Smeru a KDH, kľúčovou témou vo väčšine programov ostáva financovanie kultúry. I keď viaceré nápady strany iba recyklujú.
Kým Smer kritizuje súčasný grantový systém ministerstva a navrhuje ho presunúť na novozriadený fond, KDH plánuje viazať peniaze na kultúru na HDP. SDKÚ by chcelo peniaze prerozdeľovať cez nezávislé odborné rady, SaS zas mieni pre kultúru zriadiť samostatný operačný program na čerpanie eurofondov.
O peniaze ide aj v zopár ďalších konkrétnych návrhoch. SDKÚ chce viacročné financovanie najvýznamnejších festivalov, aby si mohli naplánovať kvalitnejších hostí. KDH či SaS navrhujú zrušiť povinné odvody autorov do umeleckých fondov.
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti zas chcú súkromníkom kompenzovať náklady za údržbu kultúrnych pamiatok. To je jedna z dvoch konkrétnych vecí v ich programe. Okrem toho už navrhujú len spracovať a spopularizovať „Dejiny Slovenska“.
Svojský prístup má ku kultúre SNS, ktorá jej problémy zužuje na budovanie národnej hrdosti. Do ústavy chce napríklad presadiť hlavu „Národné práva Slovákov“, štát má povinne organizovať aj oslavy výročí národných dejateľov. Žiada aj vrátenie kultúrnych predmetov z Maďarska.
Najchudobnejší program zo strán, ktoré by sa aspoň podľa jedného prieskumu prehupli do parlamentu, ponúka 99 %-občiansky hlas. Kultúre venuje jediný odsek so všeobecným konštatovaním, že financovaniu by štát mal venovať pozornosť.
Žiaden domased
Strany zatiaľ nemajú veľmi jasno ani v tom, koho by mohli ponúknuť za ministra kultúry. Výnimkou je SaS, ktorá je presvedčená, že Daniel Krajcer na poste obstál.
„Funkcia ministra kultúry nepatrí medzi atraktívne posty. Preto sa často stáva, že pripadne ľudom, ktorí neboli v živote na koncerte alebo na výstave,“ kritizuje prax strán aj poslankyňa SDKÚ Magdaléna Vášáryová.
Aj ona má v mene budúceho ministra, ktorý by nemal byť „domasedom, ale európsky vybaveným človekom“, jasno. „Ako autorka programu SDKÚ pre kultúru som tieňovou ministerkou kultúry,“ povedala.
Strany o kultúre - kliknite na obrázok pre zväčšenie.
Najväčšou udalosťou budú kultúrne Košice
Európske hlavné mesto kultúry je pod drobnohľadom politikov.
BRATISLAVA. Kultúra má v nasledujúcom volebnom období prezentovať Slovensko ako nikdy predtým.
Európskym hlavným mestom kultúry sa na rok 2013 stanú Košice, kam tak zavíta množstvo umelcov, turistov aj politikov z celej Európy.
Príprava projektu, na ktorý pôjde vyše 75 miliónov eur, je však rozpačitá. V polovici projektu došlo po banálnom spore o vystúpenie českej kapely s vulgárnym názvom a aj po kompetenčných sporoch k výmene vedenia projektu.
Bratislavskú divadelníčku a kritičku Zoru Jaurovú nahradil neskúsený akordeonista Peter Katina. Po pár mesiacoch zas jeho vystriedal kurátor Vladimír Beskid.
Výmeny sa odrazili aj na prípravách a smerovaní projektu. Väčšina politických strán dnes hladkému priebehu akcie neverí a obáva sa blamáže. „Štát musí sledovať zmenu pôvodného projektu, ktorý sa teraz paradoxne volá: Vpred ku koreňom, vpred k tradíciám. Okrem toho, že je to nonsens, veľmi mi to pripomína staré časy,“ kritizuje poslankyňa SDKÚ Magdaléna Vášáryová.
Obavy vzbudzujú aj stále nezačaté práce na mnohých budovách, kde majú kultúrne aktivity počas roka 2013 prebiehať. Obnoviť majú viaceré parky, staré sklady, plaváreň či výmenníkové stanice sa majú stať modernými stánkami kultúry.
Mesto aj vedenie projektu presviedčajú, že až na rekonštrukciu kľúčového priestoru projektu Kulturparku v bývalých kasárňach stavby do konca roka odovzdajú.
Primátor mesta Richard Raši (Smer) hovorí, že pre všetky projekty už majú stavebné povolenia a prebieha obstarávanie prác.
Pokojné je aj ministerstvo kultúry pod vedením Daniela Krajcera (SaS), ktoré tvrdí, že situáciu má pod kontrolou. Na rozdiel od roku 2010, keď „projekt prevzalo v obrovskom časovom sklze“. Väčšina strán však tvrdí, že zasiahnuť by mal štát.
Bývalá šéfka akcie Jaurová upozorňuje, že „o skutočnom stave projektu nie sú k dispozícii takmer žiadne verejne dostupné informácie“.
(mp)
Anketa
Čo považujete za najväčší problém kultúry a ako by ho nová vláda mala riešiť?
Michal Kaščák, hudobník
Zúžim kultúru na umenie. To samo osebe nemá žiaden problém, ľudia radi tvoria a aj radi umenie objavujú. Nová vláda by pomohla umeniu najviac tak, keby sa oň starala čo najmenej.
Jaro Vojtek, dokumentarista
Identitou každého národa je vlastná kultúra. Je veľmi dôležité, aby vznikali svojbytné autorské umelecké prejavy, ktoré reflektujú, kritizujú, poukazujú na hendikepy spoločnosti. Politici musia dať umelcom okrem silnej finančnej podpory vážnosť a dôležitosť.
Richard Stanke, herec
V divadle, tak ako aj inde, je dôležité transparentné prerozdeľovanie financií a transparentný výber ľudí do riadiacich pozícií. Som za nezávislé výberové komisie a za to, aby riaditelia v prípade zlých rozhodnutí niesli za ne aj hmotnú zodpovednosť. A po kauze Gorila vidno, že je stále veľmi dôležitá nezávislosť a sloboda slova.
Juraj Čarný, galerista a výtvarný kritik
Ministerstvo kultúry treba čo najskôr reformovať alebo transformovať a zrušiť. Odkladanie rekonštrukcie SNG, ale aj zriadenia kunsthalle, Informačného centra vizuálnych umení a Múzea dizajnu už viac nie je možné. Ktorý osvietený politik nájde na tie-to riešenia 12 miliónov, ako to bolo v prípade záchrany Danubiany?

Beata
Balogová
