Inšpekcia stíhala všetkých košických policajtov, že berú úplatky. Vyšetrovanie nakoniec skončilo obvinením jednej vyšetrovateľky.
BRATISLAVA.
Trestné stíhanie sa namiesto toho začalo na základe podozrení, že policajti, prokurátori či sudcovia sa nechávajú uplácať od obhajcov a kriminálnikov. Vyplýva to z dvoch uznesení inšpekcie ministerstva vnútra o začatí trestného stíhania, ktoré má TASR k dispozícii.
V oboch začali stíhanie pre prijímanie úplatku a zneužívanie právomocí verejného činiteľa voči takmer všetkým policajtom z Košického kraja. Akých skutkov sa konkrétne mali dopustiť, z uznesení nie je zrejmé. Na ich základe však nasadili minimálne v dvoch prípadoch odpočúvanie.
Inšpekcia: Košickí policajti berú úplatky
Vyšetrovateľ z inšpekcie podľa uznesenia zo septembra 2009 podozrieval všetkých košických policajtov, prokurátorov a trestných sudcov, že berú úplatky. Od júla 2009 si vraj nechávali platiť za prácu v prospech obvinených.
Policajti údajne menili obsah zápisníc a prispôsobovali dôkazy tak, aby vyhovovali obvineným. Na uznesenie už v minulosti upozornil podpredseda pezinského súdu Peter Šamko.
Podľa neho je napísané veľmi paušálne, nie je z neho možné zistiť, čoho konkrétne, kedy a za akých okolností sa mali podozriví trestnej činnosti dopustiť, ani v ktorých prípadoch a ktorí obvinení mali byť za úplatky zvýhodnení. Šamko sa domnieva, že takéto uznesenie má byť podkladom na monitorovanie niektorých ľudí.
Policajt, ktorý spomínané uznesenie vydal, podľa sudcu postupoval v rozpore so zákonom.
"Najskôr svoje paušálne domnienky uviedol do skutkovej vety v uznesení o začatí trestného stíhania, a potom zrejme chcel takto vytvorenej skutkovej vete prispôsobovať dokazovanie v prípravnom konaní. Takýto postup je však zjavne nezákonný a postup má byť úplne opačný," upozornil sudca.
Najskôr má byť podľa neho z dokazovania zistené niečo konkrétne, čo by mohlo byť trestným činom, a potom sa podozrenie ďalším dokazovaním buď potvrdí, alebo vyvráti.
Právomoci zneužívala vyšetrovateľka
Vyšetrovanie prípadu, v ktorom všetkých košických policajtov, prokurátorov a sudcov podozrievali z brania úplatkov, nakoniec skončilo obvinením jednej vyšetrovateľky.
V marci 2010 ju obvinili zo zneužívania právomocí. Na príkaz Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici a pod dozorom špeciálnej prokuratúry jej od januára do polovice februára 2010 odpočúvali kanceláriu v budove košického krajského riaditeľstva.
Do nej chodili na výsluch svedkovia v prípadoch, v ktorých obvinených obhajovala advokátka Katarína D. Policajti po nej išli, dnes čelí obvineniu z marenia spravodlivosti. Vyšetrovateľku na základe odpočúvaní obvinili, že v prospech obvineného nezapisovala výpovede svedkov doslova.
Prípad potom prevzala vojenská prokuratúra v Prešove, ktorá podala obžalobu na súd. Po zrušení vojenskej zložky prokuratúry na jeseň minulého roka prípad prischol Okresnej prokuratúre v Trebišove. Tam TASR povedali, že vo veci zatiaľ nič nerobili a čakajú na vytýčenie pojednávania na Okresnom súde v Trebišove.
Obhajca vyšetrovateľky: Stíhanie je nezákonné
Podľa hovorkyne Krajského súdu v Košiciach Marcely Gálovej by sa mohlo začať pojednávať už v marci. Obhajca vyšetrovateľky Ivan Vanko považuje uznesenie o začatí trestného stíhania zo septembra 2009 za nezákonné, a preto je podľa neho nezákonné aj celé trestné konanie. Vysvetlil, že uznesenie je nejasné, všeobecné, a tým pádom nepreskúmateľné.
Druhé uznesenie inšpekcie je z júla 2010. Inšpekcia ním začala trestné stíhanie v dvoch bodoch. V prvom za zneužívanie právomocí verejného činiteľa a prijímanie úplatku a v druhom za podplácanie.
V uznesení sa píše, že košickí policajti sa od 3. júla 2008 zúčastňujú na rozsiahlej majetkovej trestnej činnosti, nechávajú sa uplácať od neznámych ľudí a poskytujú im informácie o hliadkach, údaje z informačných systémov rezortu vnútra a zámerne nezaisťujú dôkazy. Všetko sa má diať "v Košiciach a v rámci Košického kraja".
Inšpekcia nakoniec žiadne podplácanie nezistila a stíhanie podľa druhého bodu uznesenia v januári 2011 zastavila, lebo sa skutok nestal. Hoci policajti použili odpočúvanie aj agenta, neodhalili nikoho, kto by policajtom núkal úplatok.
Trestné stíhanie pre zneužívanie právomocí a prijímanie úplatku však pokračovalo. A hoci pôvodne policajtov podozrievali z toho, že prijímajú úplatky, nakoniec ich obvinili z toho, že zahladili trestnú činnosť ich kolegu.
Podľa Lucie Garajovej z komunikačného odboru ministerstva vnútra 22. novembra 2011 obvinili troch policajtov v rámci Košického kraja z výtržníctva a zneužívania právomocí. Policajti vraj zariadili, aby jeden z nich nepykal za krčmové bitky. Najstaršia sa odohrala ešte v októbri 2010. Vyšetrovanie zatiaľ nie je ukončené.