BRATISLAVA. Smer Roberta Fica našiel spoločnú reč so svojim najväčším rivalom SaS.
So stranou Richarda Sulíka má rovnaký názor na zlúčenie štátnej tlačovej agentúry s Rozhlasom a televíziou Slovenska.
O budovanie mediálneho komplexu, kde by sídlili verejnoprávne médiá, sa Smer usiloval už počas svojho vládnutia.
„Trváme na projekte mediálneho komplexu,“ povedal šéf parlamentného výboru pre médiá Dušan Jarjabek zo Smeru. Jeho vznik bývalá vláda odobrila v roku 2009, v parlamente ho ale zastavilo HZDS.
Smer naplánoval, že mediálne centrum vyrastie na Landererovej ulici v Bratislave. Náklady vypočítal na vyše 138 miliónov eur, stavať chcel cez PPP projekt. „Je to rozumné riešenie,“ podotkol Jarjabek.
SaS je proti PPP projektu. Konkrétnu podobu komplexu v programe nerieši. Minister kultúry Daniel Krajcer z SaS nedávno hovoril, že požiadavka na komplex je legitímna aj pre nevyhovujúci stav budovy STV v Mlynskej doline.
Zánik RTVS nechce nik. Koncesionárske poplatky pripúšťa jedine KDH. „Závisí od ekonomického vývoja,“ povedal hovorca Matej Kováč.
Vláda Ivety Radičovej rozhodla o zrušení poplatkov od 1. januára 2013. RTVS má namiesto nich dostávať príspevky zo štátneho rozpočtu.
Smer, KDH a SDKÚ sa zaväzujú stabilizovať financovanie RTVS. Konkrétne opatrenia už nespomínajú.
Šéfka spojeného média Miloslava Zemková koncom vlaňajška avizovala, že rok uzavrú ziskom 500–tisíc eur. V januári pritom RTVS bola v mínuse 43 miliónov eur. S oddlžovaním pomáhal aj štát, ktorý do média nalial milióny eur.
Smer, KDH, SDKÚ a SaS chcú zákonom určiť, čo musí RTVS v rámci verejnej služby zabezpečiť.
Most–Híd, Obyčajní ľudia a 99 percent nesľubujú nič v súvislosti s RTVS.
Prísnejšiu kontrolu televízií, aby neohrozovali mravný vývoj detí, si želajú KDH a SNS.

Beata
Balogová
