Agentúrne spravodajstvo sme o 20:41 doplnili autorským článkom denníka SME.
Hlasy Lucii Žitňanskej chce dať prešovský krajský šéf a v prípade výhry na krúžky aj šéf Nitrianskeho kraja.
BRATISLAVA. Podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská svoje rozhodnutie kandidovať po parlamentných voľbách na post predsedníčky strany nekonzultovala s Mikulášom Dzurindom.
Ako uviedla dnes na tlačovej besede, svoje rozhodnutie Dzurindovi len oznámila pätnásť minút pred rokovaním ústrednej rady, ktorá bola v sobotu vo Zvolene, kde členom rady povedala, že sa bude uchádzať o najvyššiu stranícku funkciu.
„Pred mojím oznámením som sa rozprávala aj s členmi strany, aj s niektorými ľuďmi mimo. Chcem, aby program, ktorý reprezentujem, mal šancu sa presadiť. Je to krok, aby SDKÚ dostala šancu,“ uviedla.
Voliči majú vo mne záruku, tvrdí Žitňanská
Svoje rozhodnutie Žitňanská podmieňuje podporou v parlamentných voľbách. Podľa nej to znamená, že kandidovať bude, ak dostane viac preferenčných hlasov ako predseda strany Dzurinda. „Voliči SDKÚ majú vo mne záruku, že keď sa rozhodnem nejako konať, tak aj tak robím. Cítim podporu vo vnútri strany,“ dodala.
Žitňanská rozumie situácii premiérky Ivety Radičovej, aj ťažkým rozhodnutiam, ktoré musela urobiť. „Verila som, že Iveta Radičová bude voliť svoju materskú stranu.
Program SDKÚ je programom, ktorý nadväzuje na program z roku 2010, ktorý spolutvorila. To podnecovalo moju vieru, že Radičová nezmenila svoj pohľad,“ povedala Žitňanská v súvislosti s oznámením premiérky, že 10. marca bude voliť SDKÚ.
Podľa poslanca Miroslava Beblavého Žitňanská aj Radičová chápu, že SDKÚ nie je strana jedného človeka, ale ideí a programu. „Volič si môže byť istý, že volí program,“ dodal.
Žitňanskej priaznivcov pribudlo
K Lucii Žitňanskej, ktorá chce kandidovať za šéfku SDKÚ, sa začínajú otvorene hlásiť niektorí vplyvní členovia strany.
„Lucia Žitňanská má moju plnú podporu a plne si uvedomujem, že to hovorím ako predseda Prešovského kraja,“ odpovedal Ondrej Matej na otázku, koho bude voliť.
V prípade, že získa vo voľbách viac preferenčných hlasov a bude kandidovať aj Mikuláš Dzurinda, je pripravený voliť Žitňanskú aj nitriansky krajský šéf Tomáš Galbavý.
Fakty
Dôveryhodnosť
- 1. Robert Fico 37,1%
- 2. Iveta Radičová 18,2%
- 3. Ivan Gašparovič 14,3%
- ...
- 12. Lucia Žitňanská 4,6%
- ...
- 18. Mikuláš Dzurinda 2,0%
Zdroj: Agentúra MVK
Je tiež pripravený urobiť všetko pre to, aby tak volil celý kraj.
Práve nitrianska stranícka organizácia bola prvá, ktorá pred dvoma rokmi podporila Ivetu Radičovú v súboji o miesto lídra pre parlamentné voľby proti Ivanovi Miklošovi.
O podpore Žitňanskej SME hovorili aj ďalší ľudia z prezídia strany. Nechceli však byť menovaní so zdôvodnením, že nechcú súboje v SDKÚ krátko pred voľbami.
Člen prezídia Viliam Novotný hovorí, že je za zmenu v strane. Konkrétnejší nebol. Trenčiansky šéf Martin Fedor vidí prioritu strany v „obnovení dôvery v hodnoty, program a politikov SDKÚ“.
To, že dá svoj hlas Žitňanskej, napísal na svojom blogu poslanec Beblavý.
Priame porovnanie podpory Žitňanskej a Dzurindu neexistuje, keďže bývalý premiér v roku 2010 do parlamentu nekandidoval. V roku 2006 skončil až za Ivetou Radičovou a Ivanom Miklošom.
Žitňanská v roku 2010 skončila na treťom mieste s výrazne nižším počtov krúžkov ako Radičová a Mikloš. Najnovší prieskum dôveryhodnosti politikov od MVK jej dáva väčšie šance ako Dzurindovi, ktorý získal len dve percentá.
Na Facebooku vznikla stránka RevoLucia v SDKÚ na podporu Žitňanskej kandidatúry a už sa k nej prihlásili aj niektorí členovia strany.
Vyzvala Smer na zrušenie trestnoprávnej imunity
Podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská vyzvala Smer, aby sa zaviazal po parlamentných voľbách zrušiť trestnoprávnu imunitu poslancov NR SR. „Je čas na výzvu, aby sa Smer zaviazal zrušiť túto imunitu,“ povedala dnes na tlačovej besede Žitňanská.
Zároveň pripomenula, že zrušenie trestnoprávnej imunity pre poslancov a iných verejných činiteľov vláda Ivety Radičovej predložila do parlamentu vo forme návrhu ústavného zákona ako jeden zo svojich prvých zákonov.
„Tento zákon neprešiel hlasmi Smeru a SNS. Je to požiadavka protestujúcich, preto je tu priestor, aby tento bod bol vyriešený,“ povedala s tým, že sa stretla so zástupcami protestujúcich občanov a našli témy, o ktorých sa vedia rozprávať.
„SDKÚ vždy hlasovala za zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov,“ dodala v súvislosti s požiadavkou protestujúcich.
Smer výzvu od Žitňanskej neprijal. "Výzva prichádza od strany, ktorá vylúčila spoluprácu so Smerom. My na túto falošnú predvolebnú hru topiacej sa SDKÚ neskočíme," zareagoval hovorca strany Erik Tomáš.
Plány na zmeny v justícii
Prioritou pre SDKÚ je aj oddelenie pozícií predsedu NS SR a Súdnej rady SR. „Je to systémová zmena, ktorá umožní v justícii koncentráciu moci zrušiť. Smer a SNS za tieto zmeny nehlasovali. Je to návrh, ktorý má podporu občanov a aj voličov Smeru,“ upozornila.
SDKÚ má tiež v programe urobiť poriadok v politických nomináciách. Modrí chcú definovať, ktoré pozície patria do nominácií a pri iných zaviesť férové výberové konania.
„Je to možné. Model z justície je použiteľný,“ dodala. SDKÚ chce tiež zmenu zákona o verejnom obstarávaní.
„Nie je možné dnes vynútiť sankcie za nedodržiavanie zákona. Chceme odbyrokratizovať tento proces,“ povedal poslanec NR SR za SDKÚ Miroslav Beblavý.
Ani k oddeleniu funkcií sa Smer nehlási. "Pani ministerka tu plače na vlastnom hrobe, keďže Štefan Harabin bol do týchto funkcií zvolený na základe pravidiel prijatých práve pani Žitňanskou," zdôvodnil stranícky postoj Tomáš.

Beata
Balogová
