u Energetika prerokovanú s Európskou úniou.
Záväzok zatvoriť prvý blok v roku 2006 prijala Dzurindova vláda v roku 1999 a neprotestoval proti nemu ani Robert Fico. Zdvihli sa jedine hlasy HZDS, aj keď hnutie už v roku 1994 prerokovalo návrh zatvoriť Bohunice do roku 2000. Tieňový minister hospodárstva HZDS a bývalý riaditeľ Slovenských elektrární Tibor Mikuš v roku 1999 tvrdil, že neexistuje žiaden dôvod na odstavenie.
V roku 2001 sa začala medzi Ficom a premiérom Dzurindom ostrá slovná prestrelka. „Existuje celý rad ekonomických, odborných i bezpečnostných kritérií, ktoré potvrdzujú, že prevádzka Jaslovských Bohuníc je bezpečná a že bez akýchkoľvek ťažkostí minimálne do roku 2015 by táto elektráreň mohla vyrábať elektrinu. Myslím si, že treba ukončiť celú diskusiu tým, že netreba odstaviť Jaslovské Bohunice, ale pána premiéra a jeho vládu,“ tvrdil Fico. „Neskutočný populizmus, veľmi škodlivé pre Slovensko,“ odpovedal Dzurinda.
Fico tvrdil, že rozhodnutie vlády o odstavení blokov je v rozpore s našimi národno-ekonomickými záujmami.
Ficovi oponoval aj podpredseda vlády Ivan Mikloš: „Záväzok prijala už vláda Vladimíra Mečiara. Bol to záväzok uzavrieť ju v roku 2002, dokonca aj pred rokom 2002. My sme to, samozrejme, prehodnotili a presvedčili sme partnerov v Európskej únii, že na to nie je žiadny dôvod, ale akýmsi kompromisom bola dohoda na uzavretí v roku 2006 a 2008.“
Fico neustále opakoval, že elektráreň môže ísť do roku 2015. Vlani hľadal v parlamente medzi poslancami podporu pre návrh, aby sa parlament zaoberal dohodou s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj o poskytnutí prostriedkov na odstavenie. Banka naň totiž poskytne zhruba 6,5 miliardy korún. Predstavitelia HZDS, ktorí chceli odstaviť elektráreň o pár rokov skôr ako súčasná vláda, začali kalkulovať s tým, že po odstavení bloku V1 sa očakáva strata 1300 pracovných miest a o prácu príde aj značný počet ľudí pracujúcich v obslužnej dodávateľskej sfére. (rf)