Prehľad domácich udalostí od 3. do 9. augusta

3. augusta Vyše tristo mladých kresťanských demokratov vystúpilo na nízkotatranský vrchol Ďumbier. Brezniansky dekan Jaroslav Kadlec tam posvätil nový dvojkríž, ktorý na Ďumbier vyniesli minulú sobotu členovia ...

3. augusta


Vyše tristo mladých kresťanských demokratov vystúpilo na nízkotatranský vrchol Ďumbier. Brezniansky dekan Jaroslav Kadlec tam posvätil nový dvojkríž, ktorý na Ďumbier vyniesli minulú sobotu členovia a sympatizanti KDH z Trenčína a Brezna. Spolu s mladými na vrchol Nízkych Tatier vyšiel aj predseda KDH Pavol Hrušovský, minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, poslanec Peter Muránsky a ďalší predstavitelia hnutia.

5. augusta


Keby sa parlamentné voľby konali v čase výskumu verejnej mienky agentúry Manager & Marketing Service od 26. júna do 8. júla, vyhralo by ich HZDS so ziskom 22,6 percenta. Ficov Smer by volilo 12,7 a SMK 11,1 percenta opýtaných. V prieskume na vzorke 1 000 respondentov by SNS obsadila s 8,4 percenta štvrté miesto. KDH by volilo 7,8 percenta opýtaných a o dve desatiny menej voličov by sa rozhodlo pre ANO. SDKÚ by sa do parlamentu dostala so ziskom 6,2 percenta a KSS s 5,8 percenta.

Až o 9 percent menej voličov ako v júni by dalo svoj hlas HZDS, ak by sa parlamentné voľby konali v druhej polovici júla. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry DICIO od 19. do 31. júla na vzorke 1 018 respondentov vo veku 18 až 79 rokov. Kým v júni by Mečiarovo hnutie podporilo 27,7 percenta oprávnených voličov, v júli by to bolo 18,7 percenta. HZDS by napriek tomu voľby vyhralo. Preferencie HZDS ovplyvnil vznik Gašparovičovho Hnutia za demokraciu (HZD), ktorému by svoj hlas dalo 9 percent voličov. Ficov Smer by v júli volilo 15,8 a ANO 11,8 percenta voličov. Do parlamentu by sa s 9,7 percentami dostala aj SMK, KDH (7,7%) a SDKÚ (7,6%).

Preferencie, ktoré získalo HZD v najnovšom prieskume agentúry DICIO považuje predseda hnutia Ivan Gašparovič za výsledok vnímania potrieb voličov. Ako povedal Gašparovič, HZD aj po dosiahnutí takéhoto výsledku musí zostať stáť na zemi a nesmie mať veľké oči. Podľa neho prieskum potvrdil, čo predstavitelia HZD už v regiónoch cítili.

Za politické hry agentúr v rámci výskumov verejnej mienky považuje podpredseda HZDS Sergej Kozlík zverejnené výsledky agentúry DICIO. Ako povedal, s určitým časovým odstupom sa preferencie opäť vyrovnajú s realitou. Podľa Kozlíka HZDS očakávalo, že agentúry budú zo začiatku naklonené Gašparovičovi. Podpredseda HZDS si však pamätá, ako pred štyrmi rokmi SOP dosahovala v prieskumoch 15 percent preferencií a nakoniec ich získala len sedem. Podľa Kozlíka je záujmom viacerých politických strán oslabiť HZDS pred voľbami akýmkoľvek spôsobom.

Podpora Anny Malíkovej na post predsedníčky SNS bola najväčším politickým omylom, ktorý Eva Slavkovská urobila počas svojho 12-ročného pôsobenia v strane. Vyhlásila to na tlačovej besede PSNS, do ktorej minulý týždeň vstúpila. Hlavným dôvodom, prečo Malíkovú podporovala, bolo zvýšenie preferencií u voličov. Nízku priazeň si totiž vysvetľovala tým, že vtedajší predstavitelia národniarov sa často nevyjadrovali kultivovaným spôsobom. Rétorika Malíkovej je však lepšia, povedala Slavkovská, ale "tak ako nebude zo psa slanina a z vlka baranina, z Malíkovej nikdy nebude schopný predseda strany", keďže líderke chýba to, čo by mal mať každý predseda, a to práca s ľuďmi.

Vplyv chémie na ľudský organizmus by sa mal v budúcnosti testovať na zvieratách v oveľa menšej miere. Podľa správy Európskeho centra pre overovanie alternatívnych metód (ECVAM) to bude možné zavádzaním nových pravidiel testovania toxicity, medzi ktoré patrí napríklad zvyšovanie bezpečnosti chemikálií a presnosti ich testovania. Za prípravu nových štandardov overovania bezpečnosti chemických látok je v Európskej únii zodpovedné Generálne riaditeľstvo pre podniky a životné prostredie Európskej komisie (EK) ako aj Generálne riaditeľstvo pre vedu a výskum EK, ktoré pripravuje výskumný program pre vedecké ústavy EÚ, zameraný na túto problematiku.

6. augusta

Predseda NR SR Jozef Migaš zvolal na pondelok 19. augusta poslednú schôdzu Národnej rady v tomto volebnom období. Na 63. schôdzu zákonodarného zboru je zaradených 18 zákonov, ktoré prezident Rudolf Schuster vrátil zákonodarcom na opätovné prerokovanie. Pri príležitosti 10 výročia prijatia Ústavy SR a ukončenia druhého volebného obdobia Migaš zároveň zvolal aj slávnostné zasadnutie Národnej rady na 20. augusta. S prejavmi majú vystúpiť okrem predsedu parlamentu aj predsedovia poslaneckých klubov. V ten istý deň pred budovou parlamentu odhalia bustu slovenského politika Alexandra Dubčeka.
Komunistická strana Slovenska (KSS) sa neobáva postihov a represálií v prípade opätovného schválenia novely Trestného zákona, na základe ktorej je trestné aj prejavovanie verejných sympatií k zločinom komunizmu. Na prerokovanie poslancom vrátil novelu prezident Schuster, ktorého krok KSS privítala. Podľa predsedu Ústredného výboru KSS Jozefa Ševca teraz je na svedomí poslancov, "ak ho ešte majú a neprikrylo ho mamonárstvo peňazí", ako rozhodnú. Ak parlament novelu zákona prijme, komunisti podajú podnet na Ústavný súd SR, obrátia sa na Európsky parlament a aj Európsky súd pre ľudské práva.
Návrat k pomerom spred roku 1998, experiment a neistota spojená s vládou strán Smer a ANO alebo kontinuita v procese reforiem sú tri možné alternatívy budúceho vývoja na Slovensku podľa Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ). Ako povedal Ivan Mikloš, strana vylučuje povolebnú spoluprácu s HZDS a SNS, s ktorými sa spája prvá alternatíva. "Nevylučujeme síce spoluprácu so stranou Smer a ANO, upozorňujeme však na to, že rýchlosť a úspešnosť integračného a reformného procesu môže byť nepriamo úmerná vplyvu týchto strán," zdôraznil. Analýza programov Smeru a ANO potvrdzuje podľa podpredsedu vlády absenciu ideového a hodnotového obsahu a orientácie týchto

Na činnosť Súdnej rady SR nebola doteraz vyčlenená ani jedna koruna. "To znamená, že som nemohol, tak ako mi to ukladá zákon o Súdnej rade, vymenovať kancelára," uviedol po prvom zasadnutí Súdnej rady jej predseda Štefan Harabin. Zdôraznil, že súčasný stav je výsledkom hrubého zanedbania si povinností predsedu vlády, ministra financií a ministra spravodlivosti. Harabin informoval, že Súdna rada bude dočasne sídliť na Právnickej fakulte UK v Bratislave. Súdna rada vyzvala predsedu vlády, aby na zabezpečenie odštartovania činnosti Súdnej rady bolo vyčlenených minimálne päť miliónov korún
Za predchádzajúce volebné kampane dlhujú Slovenskej televízii (STV) a Slovenskému rozhlasu (SRo) mnohé politické strany. Problémom pri vymáhaní pohľadávky je, že niektoré z nich už zanikli. STV dlhujú strany na kampaniach od roku 1992 vyše 1,6 milióna korún, u SRo predstavuje dlh vyše 674 tisíc korún. Predseda Volebnej komisie STV Jozef Filo nechcel konkretizovať, koľko je ktorý subjekt televízii dlžný. Filo dodal, že u jednej strany sa dlh aj s penále vyšplhal až na 720 tisíc korún. Podľa ústredného riaditeľa SRo Jaroslava Rezníka za kampaň v roku 1992 dlhuje rozhlasu viac ako 138 tisíc korún Občianska demokratická únia (ODÚ). Tieto peniaze však SRo už nikdy nedostane. Keďže strana už neexistuje, súd zastavil v tejto veci konanie.

7. augusta

Vláda zhodnotila plnenie svojho Programového vyhlásenia z roku 1998. Podľa premiéra Mikuláša Dzurindu vláda odovzdáva krajinu po štyroch rokoch v lepšom stave ako ju prebrala. Dzurinda si je vedomý aj niektorých nenaplnených ambícií, Slovensko je však na dobrej ceste, uviedol. Predseda vlády konštatoval, že väčšina plánov bola splnených. Vo všetkých oblastiach sa dosiahol pokrok. Nespokojnosť vyslovil s vymožiteľnosťou práva. Priznal, že vláda si zároveň neporadila s nezamestnanosťou.

Nespokojnosť s tým, ako vláda splnila svoje programové vyhlásenie vyjadril predseda SDĽ Pavel Koncoš. Ako povedal, aj napriek množstvu úloh, ktoré sa splnili, napriek množstvu zákonov, ktoré sa vypracovali a prijali sa v konečnom dôsledku neriešil základný problém a to rozvoj ekonomiky a nezamestnanosť, ktorá narástla do krízového stavu a spôsobuje podľa Koncoša krízové javy v tých regiónoch, kde dlhodobo prekračuje 20 percent. Vládna koalícia bola a je veľmi zložitá. V takej pozícii sa ťažko hľadajú objektívne pohľady, povedal Koncoš.

Dočasné poverenie vedenia TASR Richardovi Erdöfymu odobrala vláda na návrh ministra kultúry Milana Kňažka. Vedením agentúry poverila Petra Nedavašku. Hlavným dôvodom odvolania Erdöfyho boli problémy s vyhlásením konkurzu na šéfa TASR. Výberové konanie na generálneho riaditeľa TASR malo byť vyhlásené 22. júla uverejnením inzerátu v dvoch celoštátnych denníkoch. Napriek písomnej výzve ministra kultúry zo 16. júla, aby bol konkurz vyhlásený, v stanovenej lehote sa tak nestalo.

Do konca augusta by mala vláda rokovať o odškodnení obetí holokaustu. Materiál o riešení odškodnenia je už po medzirezortnom pripomienkovaní, pričom otvorené zostali iba dve oblasti - štruktúra financovania celého procesu a podpis dohody s Ústredným zväzom židovských náboženských obcí (ÚZŽNO) v SR. Ako uviedol vicepremiér Pál Csáky, problém dohody je v tom, že premiér Mikuláš Dzurinda by musel podpísať záväzok aj pre budúcu vládu, keďže finančné odškodnenie bude rozložené minimálne na tri až štyri roky.

Od 1. januára 2003 ochranu hraníc budú zabezpečovať len príslušníci hraničnej a cudzineckej polície. Ako povedal minister vnútra Ivan Šimko, sám pripraví materiál, ktorým vláda zruší dočasnú pomoc armády pri ochrane štátnej hranice. Štátne hranice budú rozdelené na vonkajšiu a vnútornú hranicu. Ministerstvo vnútra pripravuje investovanie do technických zariadení na východnej hranici, ktorá by mala byť budúcou vonkajšou hranicou. Plnenie úloh, ktoré vyplývajú zo zapojenia Slovenska medzi štáty Schengenskej dohody a z Projektu profesionalizácie ochrany štátnej hranice si vyžiada zvýšenie počtu príslušníkov policajného zboru o 165 v roku 2002 a ďalších 200 v roku 2003.

Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa podľa ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského správa "ako malý chlapec" v súvislosti s finančným zabezpečením Súdnej rady. Minister financií František Hajnovič napísal predsedovi NS SR, ktorý je zároveň zo zákona predsedom Súdnej rady list a pozval ho na rokovanie. Harabin to odmietol s tým, že Súdna rada si nadiktuje čo potrebuje a vláda jej to má poskytnúť. Čarnogurský s ministrom financií hovoril o požiadavke Súdnej rady na päť miliónov korún. Podľa neho je realizovateľná, je to však menej ako štvrtina toho, čo požadoval Harabin pred tromi mesiacmi. Financie dostane rada hneď ako budú rokovania, zatiaľ však Čarnogurský o požiadavke na päť miliónov vie len z médií.

Motivovať Rómov k hľadaniu práce a prekonať ich problémy na pracovnom mieste je cieľom tréningov s názvom Aktívna pomoc rómskym spoluobčanom na trhu práce. Tréningy prebiehajú po celom Slovensku od mája tohto roku. Podľa informácií Rómskej tlačovej agentúry (RPA) v súčasnosti školia 60 ľudí v okrese Prievidza. Projekt sa začal aj vo všetkých okresoch Prešovského kraja, v Banskobystrickom kraji v okresoch Brezno, Rimavská Sobota, Lučenec, v Košickom kraji zatiaľ len v okrese Trebišov.

Kódex predvolebného správania podľa Aliancie na podporu fair play porušila strana Smer, ktorá billboardami s textom Do Európskej únie áno, ale nie s holými zadkami znevážila ostatné politické strany, ktoré sa usilujú o členstvo Slovenska v EÚ. Vyvesením plagátov na nepovolené miesta porušili dodržiavanie existujúcich noriem obsiahnutých v kódexe tri politické strany - Smer, Aliancia nového občana a Slovenská národná strana. Z politikov porušil predvolebný kódex Fedor Flašík zo strany Smer, keď uviedol, že Peter Weiss a jeho strana oslovujú svojou nálepkovou kampaňou "sexuálnych úchylákov, narkomanov a bývalých funkcionárov KSS". Ďalším, ktorý podľa rozhodnutia komisie porušil predvolebnú etiku bol v reakcii na tento výrok Peter Weiss, označujúci Flašíka za veľmi skúseného, arogantného a cynického manipulátora.

Dôvod tvrdenia, že Smer porušil kódex predvolebného správania v troch prípadoch podpredsedníčka strany Monika Beňová nechápe. Ako uviedla, nevie, na ktorého súpera mali zaútočiť billboardom Do Európskej únie áno, ale nie s holými zadkami, čo Aliancia na podporu fair play prezentovala ako porušenie záväzku neútočiť na súperov agresívne a spôsobom vymykajúcim sa pravidlám slušného správania. Za výrokom Fedora Flašíka, že Peter Weiss a jeho strana oslovujú svojou nálepkovou kampaňou "sexuálnych úchylákov, narkomanov a bývalých funkcionárov KSS" si podľa Beňovej stoja, lebo spojenie korytnačky s prilbou vnímajú ako sexuálnu úchylku.

Slovenská národná strana (SNS) nepodpíše kódex predvolebného správania Aliancie na podporu fair play. Ako uviedla predsedníčka Anna Malíková, také organizácie, ktoré chcú robiť arbitra vo volebnej kampani, sa rozrástli u nás ako huby po daždi. Podľa nej tieto organizácie vrátane aliancie nie sú dôveryhodné aj s osobami v ich vedení. "Aliancia je len taká bublina," dodala. Malíková poukázala na účasť viacerých novinárov v týchto organizáciách, ktorí sa doteraz neprejavovali ako nezávislí.

Slováčik - Házedesáčik je meno oficiálneho maskota, ktorý bude sprevádzať HZDS-ĽS v tohtoročných parlamentných voľbách. Tajomníčka strany Eva Antošová odovzdala symbolickú cenu a kyticu kvetov Ivanovi Pavliskovi z Ružomberka, víťazovi súťaže o najlepší návrh maskota a symboliku volebnej kampane. O svojom návrhu Pavlisko povedal, že HZDS-ĽS je ľudová strana a preto svojho maskota obliekol do kroja. Maskot v rukách drží perníkové srdce, ktoré je podľa autora taktiež súčasťou nášho ľudu. "Slovenská trikolóra a slovenský znak na perníku sú dôkazmi, že sa jedná o Slováka," prezradil Pavlisko.

Strana maďarskej koalície (SMK) naďalej presadzuje vytvorenie nového územnosprávneho členenia SR. Samosprávne jednotky musia zodpovedať prirodzeným regiónom, zdôraznil po stretnutí s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ľubom Romanom prvý podpredseda SMK Árpád Duka-Zólyomi. Súčasné členenie podľa neho totiž nezodpovedá princípom homogenity a efektivity a rozštiepenie niektorých regiónov, ako napríklad Spiša, Zemplína či Žitného ostrova nepovažuje za správne.

Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) vyzýva všetky politické subjekty, aby v predvolebnom boji nepoužívali "rómsku kartu" a nepodnecovali občanov proti sebe, nakoľko Rómovia sú tiež občanmi SR a patria k najzraniteľnejšej skupine obyvateľstva. RIS tiež odporúča tým politickým stranám, ktoré si chcú zvýšiť preferencie pred parlamentnými voľbami rozosievaním neznášanlivosti k Rómom, aby neváhali a vstúpili do novozaloženého klubu "Ešte väčší bič a menší dvor pre Rómov".

Novú luxusnú motorovú jachtu, ktorá vyrobili na zákazku dubajského šejka, premiestnia v Bratislave do prístavu Pálenisko a naložia na tlačný čln, na ktorom ju dopravia po prúde Dunaja do rumunského prístavu Konstanca. Odtiaľ bude púť luxusného plavidla pokračovať námornou loďou k zákazníkovi priamo do Dubaja. Ide už o druhé plavidlo, ktoré si šejk nechal na Slovensku vyrobiť. Druhá loď je úplne identická s prvou, jej stavba trvala približne dva roky. Loď s názvom REEM II je dlhá 36 metrov a široká takmer 8 metrov. Jachta má dva motory, každý o výkone 3 720 konských síl.
Vytrvalý dážď v Brezne a okolí si vynútil vyhlásenie 2. stupňa povodňovej aktivity a v obci Čierny Balog dokonca 3. stupňa. Voda z drobných prítokov Hrona poškodila rodinné domy v Brezne - Mazorníku, z brehov vystúpil Čierny Hron v Čiernom Balogu - Kráme, vyliatie Čierneho Hrona a Osrblianky hrozí v Hronci.

8. augusta

Predstavenstvo SPP nepodpísalo zápisnicu o prerokovaní protokolu ku kontrole, ktorú vykonal NKÚ v plynárenskej spoločnosti za obdobie rokov 1998 až 2000. Dôvodom bola podľa stanoviska SPP skutočnosť, že NKÚ, ktorý ukončil kontrolu približne pred mesiacom, neakceptoval zásadné námietky, ktoré SPP vzniesol voči pravdivosti, úplnosti a preukázateľnosti kontrolných zistení k Protokolu z kontroly. Vedenie plynárenského koncernu považuje v tejto súvislosti informácie, ktoré o kontrole NKÚ zverejnila televízia Markíza vo väčšine prípadov za neúplné, zavádzajúce a neobjektívne. Podľa SPP sa medializovali zistenia nedostatkov a zlého hospodárenia, z ktorých mnohé neboli vlastnými zisteniami NKÚ, ale zisteniami iných kontrolných orgánov. K mnohým zisteným nedostatkom sa už pritom podľa SPP prijali opatrenia na ich odstránenie.
Zástupca náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR genmjr. Ján Čmilanský prijal delegáciu Čínskej ľudovej oslobodzovacej armády, ktorú viedol komisár hlavnej tylovej správy genplk. Zhuo Kunren.

Drastické zníženie výdavkov Slovenskej televízie (STV), hľadanie nových zdrojov financií a dotiahnutie začatých pozitívnych reforiem budú prvými krokmi Mariána Kleisa, ak ho parlament zvolí na post ústredného riaditeľa STV. Poslanci NR SR rozhodnú o voľbe nového ústredného riaditeľa a o odvolaní Milana Materáka na 63. schôdzi 19. augusta. Ako na zasadnutí Výboru NR SR pre kultúru a médiá uviedol Kleis, ak sa stane ústredným riaditeľom STV, sústredí sa na sfunkčnenie organizačnej štruktúry televízie. Tento cieľ chce dosiahnuť v prvom rade centralizáciou a až následne posilnením regionálnych štúdií STV.
Odvolanie Milana Materáka z funkcie ústredného riaditeľa STV na návrh Rady STV jednohlasne schválili členovia parlamentného výboru pre kultúru a médiá. Zároveň odporučili poslancom NR SR hlasovať o voľbe nového ústredného riaditeľa STV Mariána Kleisa. Hlavným dôvodom odvolania M. Materáka bolo podľa predsedu Rady STV Jaroslava Franeka podpísanie kolektívnej zmluvy. Podpredseda mediálneho výboru Ján Budaj pripomenul, že za odvolaním Materáka stoja aj problémy s neavizovanými zahraničnými cestami, či neinformovanie Rady STV o zlej ekonomickej situácii televízie.

Pravú sebareflexiu správania sa cigánskeho etnika k majorite očakáva od Rómskej občianskej iniciatívy (ROI) namiesto kritiky a ukrivdenosti Pravá slovenská národná strana (PSNS). Program pravých národniarov na riešenie rómskej otázky je rázny a tvrdý, preto čím skôr Rómovia pristúpia na zmenu návykov z "vyciciavania sociálnej siete štátu", tým skôr sa zlepší ich situácia. "Čím skôr Cigáni pochopia, že etnické zvýhodňovanie bude minulosťou, tým skôr sa integrujú do spoločnosti európskymi hodnotami - vlastnou prácou a vôľou po zmene k lepšiemu," zdôraznil.

Rómovia by sa po prípadnom úspechu v parlamentných voľbách zjednotili, tvrdí predseda politického hnutia Rómov ROMA Ladislav Fízik. Argumentuje pritom, že Rómovia doteraz nemali inšpiráciu na zjednotenie a preto sú momentálne roztrieštení. Za dôležité považuje ROMA zaradenie riešenia rómskej problematiky do programového vyhlásenia každej vlády, ktorá vzíde z volieb. "Povinnosti a práva musia platiť pre každého občana SR rovnako", zdôraznil Fízik.

9. augusta

Arogantným výsmechom občanov Slovenskej republiky je podľa SNS sebahodnotenie štvorročného obdobia vlády premiéra Mikuláša Dzurindu a jeho kabinetu. Ako vyhlásil prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška, tvrdenie Dzurindu, že krajina je v lepšom stave, ako keď ju preberal, je nezmyslom a klamstvom. Podľa neho o tom svedčí prepad hodnoty slovenskej koruny, zvýšenie zadlženosti krajiny, vysoká nezamestnanosť a rekordný počet ľudí žijúcich na hranici chudoby. Zároveň poukázal aj na katastrofálnu situáciu v rezortoch zdravotníctva a školstva.
Osobným cieľom predsedu KDH Pavla Hrušovského je, aby hnutie získalo vo voľbách dvojciferný výsledok, pričom za minimálny úspech považuje ak sa KDH dostane do parlamentu. Po voľbách chce byť KDH lídrom pravice a vytvoriť koalíciu s SDKÚ a SMK, pričom vylúčil spoluprácu HZDS a SNS. Keďže podľa Hrušovského na Slovensku nie sú skúsenosti s menšinovou vládou, uvažuje aj o alternatívach spolupráce so stranami ANO a Smer. O spolupráci s HZD sa zatiaľ nevyjadril. “Nepoznáme ciele ani zámery nového politického subjektu a tiež nevieme, či nie je založený len na nesúhlase s Mečiarom,” skonštatoval Hrušovský.

Vysoké vodné hladiny zaregistrovali na riekach Hron, Ipeľ, Slaná a Rimava, kde sa podľa informácie hydrometeorológov môžu vyskytnúť povodňové aktivity. Na ostatných slovenských tokoch stúpli vodné hladiny na Morave, dolnom Hrone a dolnom Ipli. Na tokoch stredného a východného Slovenska sa tiež vzhľadom na pretrvávajúce dažde očakáva vzostup vodných hladín. Hladina Dunaja aj naďalej stúpa, v stanici Bratislava-Devín bol vodný stav o šiestej hodine ráno 687 centimetrov, čo je viac ako 1. stupeň povodňovej aktivity. Na rakúskom úseku však hladiny už klesajú.
Spoločnosť UPC Slovensko, ktorá je dominantným prevádzkovateľom káblových rozvodov na prenos televízneho a rozhlasového vysielania, prevzala rozhodnutie Protimonopolného úradu SR (PMÚ) o udelení pokuty vo výške 50 miliónov korún. Dôvodom udelenia pokuty je zneužívanie dominantného postavenia UPC na trhu služieb prenosu televízneho a rozhlasového vysielanie cez káblové siete. Predstavitelia UPC informovali, že spoločnosť berie na vedomie rozhodnutie o udelení pokuty prvostupňovým orgánom, avšak mieni využiť všetky zákonné prostriedky a odvolá sa. Rozhodnutie pokutovať prevádzkovateľa káblových rozvodov spochybňuje podľa UPC doterajší prínos PMÚ v oblasti zabezpečovania efektívneho správania sa podnikateľov na trhu a optimálneho využívania ekonomických zdrojov s priaznivým prínosom pre
spotrebiteľa.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 1. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 3. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 4. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 5. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 6. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 7. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 8. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 10. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 321
 2. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 4 677
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 004
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 625
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 1 802
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 574
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 538
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 228
 9. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 226
 10. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 133

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.

BLOG CAFÉ EURÓPA

Café Európa: Ako dobehnúť západné platy v EÚ?

Môže sa sociálna úroveň medzi východom a západom priblížiť?

Neprehliadnite tiež

Domov

OĽaNO chce úrad, ktorý by dohliadal na etiku verejných funkcionárov

Hnutie zároveň navrhuje sprísniť majetkové priznania verejných funkcionárov.

Domov

Vzniknú dva typy urgentov, ich fungovanie sa zmení

Vláda schválila viacero zmien v zdravotníctve.

Domov

Bicykel či elektromobil. Ministri sa tiež zapojili do týždňa mobility

Časť ministrov prišla na rokovanie vlády alternatívnou dopravou.

Domov

Minister obrany tvrdí, že žiadna nová koaličná kríza sa nečrtá

Gajdoš sa rozhodol odložiť nákup nových stíhačiek.