BRATISLAVA. Nepreukázanie pôvodu, nesprávne označovanie, chýbajúca evidencia chránených papagájov, korytnačiek, leguánov, chameleónov, ale aj porušenie zákona pri držbe pumy americkej, medveďa, vlka či mačky divej.
Aj takéto porušovanie zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi (tzv. zákon CITES) zistili v uplynulom roku inšpektori ochrany prírody a krajiny z rezortnej organizácie ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP).
Zo 432 vykonaných kontrol v roku 2011 sa zistilo porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny, ako aj zákona o CITES v 222 prípadoch, čo predstavuje 51 percent.
Celkovo inšpektori uložili 111 pokút vo výške vyše 41.000 eur.
Najviac nedostatkov pri výruboch
Najvyššiu pokutu - 5000 eur uložili vlani inšpektori spoločnosti TT - TRANS so sídlom v Bohdanovciach nad Trnavou za to, že objednala a dala pokyn na výrub topoľov bez súhlasu orgánu ochrany prírody.
Podnikateľ zo Sklených Teplíc dostal pokutu 4000 eur za to, že neuskutočnil predpísanú náhradnú výsadbu určenú v rozhodnutí obce Nová Ves nad Žitavou.
Ďalšie dve pokuty boli po 2500 eur. Spoločnosť Pieskovňa Záhorie v Borskom Mikuláši ju dostala za nepovolenú ťažbu piesku banským spôsobom v lokalite, ktorá je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Záhorie s druhým stupňom ochrany.
Mesto Trebišov dostalo rovnakú sankciu za objednanie výrubu drevín v mestskom parku bez súhlasu orgánu ochrany prírody.
Na dodržiavanie zákona o ochrane prírody a krajiny bolo zameraných 358 kontrol. Jeho porušenie zistili inšpektori v 183 prípadoch.
Najviac nedostatkov odhalili v oblasti poškodzovania a výrubu drevín. Išlo najmä o nedodržiavanie podmienok určených v súhlase na výrub drevín a neuskutočnenie predpísanej náhradnej výsadby.
Z kontrolnej činnosti vyplýva, že najmä v menších obciach sú problémy pri správnom vydávaní súhlasu na výrub drevín.
Trpia aj chránené územia
Porušenie zákona pri ochrane drevín zistili inšpektori v 96 prípadoch.
Ide o nedostatky, ktoré pretrvávajú z minulých rokov a aj vlani bolo podaných najviac podnetov práve na prešetrenie legálnosti výrubu drevín a ich poškodzovania.
Inšpektori zaznamenali aj mnoho iných prípadov porušovania zákona v chránených územiach.
Išlo najmä o vjazd a státie motorových vozidiel v nich, pasenie a košarovanie hospodárskych zvierat, nepovolenú výstavbu, nedovolené organizovanie športových a iných podujatí, aplikáciu chemických látok a hnojív, zásahy do biotopov, rozorávanie trvalých trávnych porastov, nenahlásené vykonávanie geologických a banských prác, odchytávanie živočíchov či poškodzovanie rastlín.