V texte nájdete aj:
Anketa: Čo by pomohlo vyrovnávať regionálne rozdiely >> Ako chcú regionálnu politiku zmeniť jednotlivé strany >> Ďalšie texty z regiónov:
Warhol city za rozdiely neviní Bratislavu >> V obci vernej SDKÚ majú pochybnosti >> Mečiara v Udiči málo vidieť, tak hľadá náhradu >> Volička z Podzámčoku: SDKÚ by bolo lepšie s Dzurindom v úzadí >>
BANSKÁ BYSTRICA. Slovensko, to je bohatá Bratislava a chudobný zvyšok krajiny, počuť najmä z chudobnejších regiónov na juhu a východe Slovenska.
Svedčí o tom aj porovnanie spôsobu života, kúpnej sily, HDP, mzdy aj zamestnanosť. Pri každej príležitosti si najmä Bratislava s východom Slovenska posielajú odkazy.
Peter Dobrík z Humenného nemá rád Bratislavu. Hovorí, že hlavné mesto žije na úkor zvyšku Slovenska. Na manažérskom poste v stredne veľkej firme zarába výrazne pod tisíc eur.
Kolegovia, s ktorými študoval a zostali v Bratislave, majú o takmer polovicu viac.
„Platím len za to, že som chcel zostať doma na východe. Všetky vlády sa tejto nespravodlivosti len prizerajú.“
Prieskum portálu Profesia dáva východniarovi za pravdu, vrcholoví manažéri v Bratislave v priemere zarábajú o vyše tisíc eur viac ako v Prešovskom kraji. Dôvody však vidí Profesia inak.
„V Bratislavskom kraji sú slovenské centrály medzinárodných spoločností, ich manažéri majú väčšiu zodpovednosť, a dosahujú aj vyššie zárobky.“
Regionálna politika je v programoch strán zanedbateľnou položkou, píše Peter Morvay
Čítajte komentár (piano) >>
Do vlaku
Politici hovoria o vyrovnávaní rozdielov medzi regiónmi najmä pred voľbami. Nasadli do vlakov, autobusov, chodia do dedín aj do malých miest.
Volebné programy však hovoria len všeobecne o infraštruktúre, cestovnom ruchu, rozvoji podnikania či o lepšom čerpaní eurofondov.
Regióny sa nepribližujú, ale vzďaľujú. Údaje z Eurostatu o HDP ukazujú, že rozdiel medzi Bratislavou a najchudobnejším Prešovským krajom sa za trinásť rokov strojnásobil.
Percento nezamestnanosti je trojnásobne nižšie a priemerná hrubá mesačná mzda takmer dvojnásobná.
Regióny sa vzďaľujú omnoho dlhšie ako len od revolúcie v roku 1989, hovorí Radoslav Kožiak, odborník na regionálny rozvoj Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.
„Nikto nedokáže zabezpečiť, aby bola krajina rovnomerne pokrytá ekonomickou aktivitou,“ hovorí.
Optimistickí starostovia
Primátori a starostovia z najchudobnejších regiónov čakajú na novú vládu a veria, že bude lepšie.
Jozef Šimko, primátor Rimavskej Soboty, mesta na juhu stredného Slovenska s takmer 40-percentnou nezamestnanosťou a priemernou mzdou do 400 eur, očakáva finančné zvýhodnenie či vybudovanie rýchlostnej cesty.
„Musia s tým niečo urobiť, inak bude problém. Investori sa nehrnú. Som rád, keď niekto vytvorí 50 pracovných miest,“ hovorí Šimko.
Primátor Kežmarku Igor Šajtlava sa spolieha na dvoch investorov a tiež na voľby.
„Región Kežmarok nezastupoval nikto už trinásť rokov.“
Deň D je ďaleko
Regionalista Kožiak by sa na politikov nespoliehal. „Ak niekto tvrdí, že spojenie Košíc s Bratislavou diaľnicou okamžite vyrieši zaostávanie východu, je utopista.“
Politici podľa neho nemyslia dlhodobo, desiatky rokov dopredu.
Dávajú podľa neho stimuly podnikateľom a umelo pomôžu vytvoriť pracovné miesta, ktoré sa však s koncom štátnej podpory opäť strácajú.
Kožiak hovorí, že by pomohla dlhodobejšia koncepcia.
Študentom hovorí o dni D, teda dni, keď trh zistí, že v niektorých regiónoch je už toho priveľa a výhodnejšie bude presunúť sa napríklad o sto kilometrov východne. To sa podľa neho ešte niekoľko rokov nestane.
Anketa
Čo by pomohlo vyrovnávať regionálne rozdiely?
Vladimír Maňka, banskobystrický župan (Smer)
Regionálne rozdiely sú veľké. V chudobných regiónoch by mala zasadať vláda, mali by do nich smerovať investorov, budovať rýchlostné cesty. Pomohlo by napríklad aj spravodlivé rozdeľovanie daní z motorových vozidiel. Niekto by sa mal špeciálne zaoberať aj eurofondmi, či už by to bol minister, alebo splnomocnenec.
Igor Šajtlava, primátor Kežmarku (nezávislý)
Rozdiel v nezamestnanosti a v platoch medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska je evidentný, ale nedá sa to úplne porovnávať. V hlavnom meste sa žije určite drahšie. Vyrovnávanie regionálnych rozdielov závisí od volieb. Keby sa do parlamentu dostali aj poslanci z regiónu, určite by to pomohlo.
Jozef Šimko, primátor Rimavskej Soboty (nezávislý)
Reálna nezamestnanosť v regióne je 40 percent, príjmy sú veľmi nízke a charakterizuje ho chudoba. Kým nebude rýchlostná cesta, nebudú ani investori. Ak s tým niečo neurobia, nezamestnanosť bude ešte väčšia a bude veľmi zle.
Ivan Solej, primátor Medzilaboriec (nezávislý)
Už za socializmu vláda dotovala zaostalé oblasti, napríklad poľnohospodárstvo. Mali by to urobiť aj teraz. My musíme zastaviť odchod mladých ľudí. Dokončujeme priemyselnú zónu. Pevne verím, že o niekoľko rokov sa situácia zlepší.
Kliknite pre zväčšenie:

Beata
Balogová
