Ústavný súd už rozhodol, že chybná žiadosť znamená nezákonné odpočúvanie. Podobne argumentujú aj pri Gorile.
BRATISLAVA. Bývalý riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva Pavol Brychta zatiaľ nevie o tom, že by mal byť obvinený v kauze nelegálneho odpočúvania novinárov za éry exministra obrany Ľubomíra Galka (SaS).
Námestník Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka, ktorý v pondelok informoval o vznesení obvinení proti členom VOS, stále nechce povedať, či sa to týka aj Brychtu.
„Nemám vedomosť o tom, že som obvinený. Ani som ešte nebol vypovedať,“ povedal Brychta pre SME.
Trnka cez TA3 informoval, že obvinenia boli vznesené v pondelok. Pokiaľ budú doručené dotknutým osobám, môže prejsť niekoľko dní.
Medzi obvinenými zatiaľ určite nie je exminister Galko, ktorý má ako poslanec imunitu.
„Kancelária Národnej rady neeviduje žiadosť Generálnej prokuratúry na zbavenie poslaneckej imunity,“ odpovedala Darina Jahelková z tlačového oddelenia.
Galka, ktorý postup Trnku označil za zasahovanie do predvolebnej kampane, tak do volieb už obviniť nemožno. Podozrenia z porušovania zákona Galko aj Brychta odmietajú.
Brychta u Radičovej
Chronológia
Kauza VOS
20. novembra 2011 médiá informovali o odpočúvaní novinárov, 21. novembra premiérka Radičová odvolala Galka, 23. novembra sa na internete objavil prepis telefonátov redaktorky Pravdy s Robertom Kaliňákom zo Smeru, 20. februára 2012 prokurátor Dobroslav Trnka informoval o obvinení príslušníkov VOS za odpočúvanie.
Ministerstvo obrany neodpovedalo, či už o obvineniach dostalo oficiálnu správu a ako bude proti dotknutým príslušníkom VOS postupovať.
Denník Nový Čas zverejnil Brychtovu fotografiu z minulotýždňovej návštevy u premiérky Ivety Radičovej.
Údajne bol za ňou, aby jej poskytol informácie o činnosti VOS počas jeho pôsobenia vo funkcii.
Radičová zosadila Brychtu začiatkom decembra, keď prevzala vedenie rezortu obrany.
Zároveň ho zbavila mlčanlivosti, aby mohol vypovedať. Šéfom VOS sa stal Róbert Tibenský.
Redaktorov denníka Pravda a šéfa TA3 Michala Gučíka odpočúvala a sledovala VOS vlani niekoľko mesiacov. Odpočúvanie zastavila v októbri po páde vlády.
Trnka pripustil obvinenie vrcholových predstaviteľov VOS a rezortu obrany.
Príslušníkov vojenskej tajnej služby prokuratúra stíha pre zneužívanie právomoci a porušovanie cudzích práv. Ide najmenej o desať skutkov.
Poškodzovania cudzích práv sa podľa Trestného zákona dopustí ten, kto inému spôsobí ujmu tým, že niekoho uvedenie do omylu alebo využije niečí omyl.
Hrozí za to trest do dvoch, v najzávažnejších prípadoch až piatich rokov väzenia. VOS údajne získavala súhlas sudcov na odpočúvanie na základe nepravdivých podkladov.
„Nemôžu byť sudcovia klamaní a zavádzaní vymyslenými legendami,“ hovoril Trnka.
Kauzu odpočúvania ešte nezačali v SaS brať úplne vážne, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Pochybujú aj o Gorile
Nesprávnym postupom pri odpočúvaní argumentujú aj právnici spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka v kauze Gorila.
Súhlas na odpočúvanie údajného konšpiračného bytu z novembra 2005 bol podľa nich vydaný na jeho majiteľa Zoltána Vargu, hoci dôvodom bolo odpočúvanie iných ľudí.
„To by znamenalo, že SIS zavádzala súd pri podávaní žiadosti, keď dôvody uvedené v žiadosti o použitie ITP predstierala.“
Haščákova advokátska kancelária Škubla a partneri tvrdí, že pozná obsah súhlasu.
Dokument podľa nich skoncipovala SIS a príslušný sudca ho len podpísal a doplnil pečiatkou. Nemal vraj ani riadne zdôvodnenie.
Parlamentný výbor na kontrolu činnosti SIS začiatkom februára skonštatoval, že postup SIS v kauze Gorila bol od začiatku do konca v súlade so zákonom.
V rozpore s ústavou
Ústavný súd v roku 2006 vyhlásil za nezákonné dva súdne príkazy na odpočúvanie, pretože im chýbalo písomné odôvodnenie. Rovnako rozhodol aj v roku 2009 v kauze žilinského sudcu Pavla Polku.
Na základe týchto verdiktov potom súdy označili za nezákonné aj ďalšie odpočúvania bez konkrétneho zdôvodnenia.
Sudcovia dostali pokyny
Správnosť rozhodovania súdov o odpočúvaniach kontroluje len Ústavný súd.
BRATISLAVA. Po kauze vo VOS radila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) sudcom, ako postupovať pri posudzovaní žiadostí o odpočúvanie.
Hovorila o tom na pracovných poradách so všetkými predsedami súdov.
„Vyzvala ich, aby v rámci svojich oprávnení dohliadli, aby sudcovia k tejto agende nepristupovali len formálne a prípadne rotovali sudcov, ktorí robia v tejto oblasti, aby sa vyvarovali rutiny,“ povedal hovorca Peter Bubla.
Na posudzovanie správnosti rozhodovania podľa neho ministerstvo nemá kompetencie. Konať môže Ústavný súd.
Rozhodovanie o odpočúvaniach majú súdy v rozvrhu práce. Ide o utajované skutočnosti. Register sa vedie ručne, mimo elektronickej podateľne.
Z vlaňajších rozvrhov práce vyplýva, že každý krajský súd má na to obvykle vyčlenených troch, štyroch sudcov, ktorí riešia trestnú agendu.
Ministerstvo nedávno na krajských súdoch ukončilo kontrolu nakladania s utajovanými skutočnosťami. Závažnejšie nedostatky nezistilo.

Beata
Balogová
