Bratislava 10.augusta (TASR) - Už päť prípadov malárie zaznamenali v tomto roku slovenskí lekári. Nebezpečným ochorením sa nakazili muži vo veku od 28 do 47 rokov, ktorí navštívili krajiny s výskytom malárie.
Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre epidemiológiu Mária Avdičová informovala, že na Slovensku nie je zatiaľ z hľadiska prenosu malária nebezpečná. "Ochorenie prenášajú len nakazené komáre. Aj keď sa u nás vyskytujú druhy, ktoré by teoreticky mohli maláriu prenášať, nie sú na to vhodné klimatické podmienky," uviedla Avdičová.
Upozornila však, že vzhľadom na globálne otepľovania sa malária opäť vracia aj do oblastí - napríklad do európskych krajín, kde sa nevyskytovala už niekoľko desaťročí. "V období rokov 1914 až 1941 na našom území zaznamenali endemický výskyt malárie, kedy evidovali stovky prípadov. Potom sa ale rôznymi opatreniami podarilo nebezpečné druhy komárov vyhubiť a tak zabrániť prenosu nákazy," konštatovala Avdičová. Podľa nej aj Svetová zdravotnícka organizácia apeluje na všetky krajiny, aby sledovali stav z hľadiska výskytu rôznych druhov komárov. "Hrozba rozšírenia malárie je totiž reálna," dodala .
V prípade včasného diagnostikovania je malária pomerne dobre liečiteľná aj keď zotavovanie trvá niekoľko mesiacov. V opačnom prípade však postihnutý umiera. Nákaza bola minulý rok osudná aj pre istú mladú Slovenku, ktorá po návrate z Afriky nevyhľadala včas lekársku pomoc a ochoreniu podľahla. "Počas plánovania návštevy niektorej z rizikových krajín by sa ľudia mali podrobne informovať a nemali by vynechať ani profylaktickú liečbu, ktorá sa začína týždeň pred odchodom, trvá počas pobytu a antimalariká treba užívať ešte i mesiac po návrate," informovala Avdičová.