Poprad 10. augusta (TASR) - Na odvahu v sobotu ráno doplatili 24-ročný Marián M. a 22-ročný Juraj. V Poprade sedeli s priateľmi v centre mesta a okolo 1.45 h zbadali skupinu asi 10 neonacistov - skinheadov, ako niektorí z nich zaútočili na dvoch mladíkov s dlhými vlasmi.
Marián a Juraj pribehli ku skupine, ktorú vyzvali, aby s násilím prestali. Marián medzitým telefonoval na políciu. To netušili, že hlavnou obeťou útoku sa stanú oni sami. Prílišná odvaha vyprovokovala skinheadov, ktorí začali biť dvojicu odvážlivcov. Kým Juraj obišiel s modrinami, Marián mal vykĺbené rameno. Navyše v nemocnici mu museli zošívať rany na tvári. Obom sa podarilo utiecť.
Na otázku, ako vedeli, že útočníci boli neonacisti, Marián povedal: "Minimálne dvaja mali jasné fašistické znaky - vyholenú hlavu, vysoké topánky a bombery. Kto túto subkultúru pozná, je mu na prvý pohľad jasné kto je skinhead - neonacista".
Po tomto incidente občianska iniciatíva Ľudia proti rasizmu opäť vyzýva ministra vnútra SR Ivana Šimka, aby pripravil koncepčný postup boja s neonacizmom v krajine, lebo má na svedomí stovky dobitých a zmrzačených ľudí, a najmenej šesť rasistických vrážd.
Informáciu dnes TASR poskytla občianska iniciatíva Ľudia proti rasizmu.
*za rč