NITRA. Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) požaduje od novej vlády, ktorá vzíde z marcových parlamentných volieb, post splnomocnenca pre územnú samosprávu so silnými a jasnými kompetenciami. Zastupovať má záujmy miest, obcí aj vyšších územných celkov.
Okrem toho chce ZMOS aspoň jedného zástupcu v legislatívnej rade vlády. Tieto požiadavky sú súčasťou ponuky ZMOS-u novej vláde, na podobe ktorej sa zhodli členovia združenia.
Svoje požiadavky by chceli dostať do programového vyhlásenia vlády. Jedným z desiatich požadovaných bodov je komplexný audit výkonu kompetencií jednotlivých úrovní verejnej správy a zosúladenie ich financovania.
Cieľom je, aby sa nestávalo, že štát samosprávam pridelí nejakú kompetenciu, ale nevyčlení im na to finančné prostriedky, informoval dnes na tlačovej besede v Nitre predseda ZMOS-u Jozef Dvonč.
ZMOS požaduje aj zmenu volebného systému pre parlamentné voľby.
„Poslanec, ktorý je zvolený do Národnej rady SR, by mal byť zodpovedný určitému okruhu obyvateľov,“ vysvetlil základnú premisu Dvonč.
Za každý zo 75 volebných obvodov by mal byť zvolený jeden poslanec bez ohľadu na politickú príslušnosť. Ďalších 75 poslancov by sa volilo na straníckom princípe.
Dvonč predpokladá, že tento bod bude predmetom ostrých diskusií s politickými stranami.
Združenie miest a obcí Slovenska ďalej požaduje znížiť administratívnu náročnosť v procese implementácie eurofondov, vyhodnotiť aktuálny stav a dofinancovať všetky záväzky voči žiadateľom o nenávratný finančný príspevok.
„Je asi 200 obcí, ktoré sa vplyvom toho, že meškajú platby za projekty v rámci európskych programov, dostali do neriešiteľnej finančnej situácie,“ poukázal Dvonč. ZMOS sa chce pripravovať na ďalšie programovacie obdobie 2014 – 2020 už dnes.
„Parlamentným politickým stranám sme našu predstavu dokumentu o programovacom období odovzdali pri stretnutí v januári,“ doplnil Dvonč.
Medzi ďalšími požiadavkami združenia je vypracovanie návrhu zákona o výkone a financovaní preneseného výkonu štátnej správy, posilnenie postavenia miestnych daní v daňovom systéme či prijatie systémovej novely zákona o sociálnych službách.
ZMOS by privítal aj posilnenie postavenia zriaďovateľov v školských zákonoch a transparentné financovanie záujmového vzdelávania.
Od novej vlády očakáva tiež vypracovanie novej stratégie na oživenie cestovného ruchu, čím sa má zabezpečiť lepšie využitie turistického potenciálu Slovenska s dôrazom na podporu vnútorného cestovného ruchu.