Košice 8. júna (TASR) - Novelu zákona o Ústavnom súde SR, ktorá mala nadväzovať na prijatú novelu Ústavy SR s účinnosťou od 1. júla 2001, už Ministerstvo spravodlivosti SR pripravilo a na budúci týždeň ju posunie na medzirezortné pripomienkovanie. Vzhľadom na trvanie legislatívneho procesu však bude prerokovaná a prijatá najskôr v septembri alebo októbri tohto roku.
"Nejde o nejaký závažný posun, pretože od 1. júla bol zrušený podnet na začatie konania a ostáva iba ústavná sťažnosť v obmedzenom rozsahu, ktorý platí v dnešnej podobe," konštatoval v tejto súvislosti na dnešnej tlačovej besede predseda ÚS Ján Mazák. Právnické a fyzické osoby podľa neho tak budú mať sťaženejší prístup k ochrane základných práv a slobôd. Podľa Mazáka sa z dôvodovej správy k novele ústavy nedá vyčítať, prečo vznikla táto medzera. "Je to stav, ktorý musíme rešpektovať a preklenieme ho pravdepodobne iba uplynutím času," dodal. Novelizovaný článok ústavy o ústavnej sťažnosti s možnosťou Ústavného súdu prikázať, aby ten, kto porušil práva alebo slobody sťažovateľa, obnovil stav pred porušením a tiež možnosťou priznať primerané finančné zadosťučinenie, bude totiž účinný až od 1. januára 2002. "Očakávame, že sa však výrazne zefektívni ochrana ľudských práv a slobôd podľa medzinárodných štandardov a som presvedčený, že aj v tomto novom koncepte sa uplatnia princípy a doktrinálne prístupy, ktoré sme používali," dodal predseda ÚS.
Mazák využil príležitosť na "dôrazné upozornenie občanov" a ich právnych zástupcov na nový právny stav, ktorý nastane od 1. júla. V súvislosti s novelizovaným znením ústavnej sťažnosti poukázal na fakt, že podľa znenia článku 127, odsek 1 Ústavný súd rozhoduje o sťažnostiach fyzických a právnických osôb vtedy, ak o ochrane týchto práv a slobôd nerozhoduje iný súd. Na ÚS SR je teda možné obrátiť sa len keď sú vyčerpané všetky prostriedky nápravy. "Nie je mysliteľné, aby tu chodili sťažnosti, ktorými sa budú domáhať, aby sme suplovali kompetencie súdov a iných orgánov verejnej moci," konštatoval. Všetky tieto orgány musia podľa neho rešpektovať ústavné pomery SR a podľa nich aj postupovať a rozhodovať.
Podpredseda súdu Eduard Bárány doplnil predsedu konštatovaním, že ÚS v každom prípade mieni postupovať tak, aby aj počas druhého polroka 2001 bola zabezpečená kontinuita ochrany ústavnosti základných práv a slobôd. ÚS síce nebude môcť v tomto období o nich v plnom rozsahu rozhodovať, ale bude sa nimi následne zaoberať. "Ani tieto porušenia, ak k ním dôjde, neostanú bez odozvy zo strany Ústavného súdu," ubezpečil Bárány.
Na margo otázky výkladu ústavy a ústavných zákonov predseda ÚS SR dnes povedal: "Záväzne vykladáme ústavu my, ale nie sme jediní. My sme poslední vykladači ústavy. Poslední, ktorí majú tú právomoc, že vykladáme ústavu záväzným spôsobom."