Dôchodky sa budú zrejme zvyšovať o pevnú sumu. Sociálne dávky chcú naviazať na prácu.
BRATISLAVA. Nech už ekonómovia dávajú akékoľvek argumenty, prečo treba zvýšiť vek odchodu do dôchodku, väčšina politických strán by ho po voľbách nemenila.
Dôchodkový vek u mužov je dnes na Slovensku 62 rokov. V roku 2024 to bude platiť aj pre ženy.
Porastú rovnako
Ak by nepadla Radičovej vláda, dôchodkový vek by sa zrejme od roku 2016 zvyšoval na Slovensku podľa toho, ako stúpa priemerný vek dožitia. Nešlo by teda o skokovité zvýšenie.
SDKÚ a SaS by takúto zmenu presadili aj po voľbách, no ich bývalí koaliční partneri z KDH, MostaHíd a OĽaNO to už nespomínajú.
Predlžovať dôchodkový vek sa nechystá ani Smer. Tvrdí, že v najbližších rokoch by to pre vysokú nezamestnanosť nemalo význam.
Väčšia zhoda strán je na tom, že treba zmeniť spôsob valorizácie dôchodkov. Aj tam sú však odlišnosti.
V súčasnosti sa pri zvyšovaní dôchodkov berie do úvahy polovica percenta medziročného rastu miezd a rastu spotrebiteľských cien.
V roku 2012 sa tak penzistom zvýšili dôchodky plošne o 3,3 percenta.
Ani jedna zo strán, ktoré majú šancu dostať sa do parlamentu, už nechce zvyšovať penzie o rovnaké percento. Väčšina ich chce valorizovať o rovnakú sumu, aby ľuďom s nižším dôchodkom rástla penzia rýchlejšie.
Rozdiel je v tom, aká suma by sa mala prerozdeliť. Podľa SDKÚ, KDH či SaS by malo ísť o takú, ktorá zodpovedá rastu penzií o dôchodcovskú infláciu. Takýto model presadzovala Radičovej vláda od roku 2013.
Inflácia „pre dôchodcov“ vlani dosiahla 4,3 percenta, v rozpočte na tento rok by sa nič neušetrilo.
V spotrebiteľskom koši, z ktorého sa taká inflácia ráta, majú veľkú váhu potraviny, náklady na bývanie a energie či lieky.
Smer v programe nepíše, že by chcel niečo meniť. SNS by zohľadnila aj výchovu a starostlivosť o dieťa, ak odpracovalo aspoň päť rokov.
Sociálne dávky zmenia
Ak platia vyjadrenia strán, zmeny sa dotknú aj sociálnych dávok. Viaceré strany ich chcú naviazať na prácu.
SDKÚ chce vyššie sociálne dávky pre rodiny, kde najmenej jeden z rodičov aspoň príležitostne dlhší čas pracuje.
Prácou podmieňuje vyššie sociálne dávky aj OĽaNO, SNS verejnoprospešnými prácami podmieňuje podporu pre dlhodobo nezamestnaných.
Strana 99 percent by dlhodobo nezamestnaným, ak si nájdu prácu, nechala štvrtinu pôvodnej sociálnej dávky.
SaS by dávky zrušila. Poberateľom dávok v hmotnej núdzi, ak môžu pracovať, by ponúkla verejnoprospešné práce.
Smer hovorí, že by sociálne dávky nemali poberať tí, ktorí ich zneužívajú. Z programu nie je jasné, či ide o ľudí, ktorí odmietajú pracovať.
KDH nechce, aby rovnaký nárok na rodičovský príspevok či príspevok pri narodení dieťaťa mali všetci bez ohľadu na príjem.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Anketa
Slovenských osobností sme sa spýtali, či by sa mal na Slovensku zvýšiť vek odchodu do dôchodku.
Boris Vaňo, vedúci Výskumného demografického centra
Pri očakávanom intenzívnom populačnom starnutí na Slovensku bude potrebné toto opatrenie využiť. Z demografického hľadiska sú splnené predpoklady na zvyšovanie hranice veku odchodu do dôchodku na 65 rokov. Nakoľko ide o proces rozložený na dlhšie časové obdobie, treba sa so zvyšovaním hranice veku odchodu do dôchodku začať vážne zaoberať.
Peter Goliaš, analytik inštitútu INEKO
Prvý pilier penzijného systému je už dnes zhruba 700 miliónov eur v mínuse, a to aj po zohľadnení vplyvu druhého piliera. Podľa našich prepočtov, ak by sa dôchodkový vek postupne predĺžil na 65 rokov a valorizácia znížila na úroveň inflácie, mohol by byť penzijný systém udržateľný zhruba do roku 2040.
Vladimír Baláž, ekonóm SAV
Určite by sa mal v prvej fáze zvýšiť na vek 65 rokov a potom prehodnotiť v závislosti od premenlivej dĺžky ľudského života.
Juraj Borgula, Zväz strojárskeho priemyslu
Myslím si, že by sa mal zvýšiť. Pokiaľ človek vládze a má chuť pracovať, tak by pracovať mal a štát ani penzijný systém by ho v tom nemal obmedzovať.

Beata
Balogová
