BRATISLAVA. Väčšina sporiteľov v druhom pilieri asi ani netuší, čo sa v systéme od apríla mení, no dá sa predpokladať, že nová vláda príde s ďalšími zmenami.
Od apríla zostanú záruky len v konzervatívnom dôchodkovom fonde, ktorý sa premenuje na dlhopisový. Parlament to už schválil. V dvoch fondoch sa povinné garancie zrušia.
Záruky a príspevok
Obmedzenie záruk sa nepáčilo najmä Smeru. Tvrdí, že sporitelia, ktorí odmietajú vyššie riziko, a takých je väčšina, by ich mali v druhom pilieri mať. Návrat garancií priamo žiada SNS.
Sporitelia, ktorí záruky chcú, môžu sami prestúpiť do fondu s garanciami. V troch najväčších dôchodkových spoločnostiach, ktoré majú dokopy vyše milión sporiteľov, od januára takú možnosť využili menej ako tri percentá z nich.
Dá sa predpokladať, že ak bude vo vláde Smer, záruky zrejme vráti späť. KDH, SaS, SDKÚ aj OĽaNO by ich nechali v jednom fonde.
Ďalšia vec je výška príspevku do druhého piliera. Bývalé koaličné strany tvrdia, že odvod deväť percent z hrubej mzdy či iného vymeriavaceho základu treba ponechať.
SNS by ho znížila možno až na šesť percent. Znížiť ho chce aj strana 99 percent. Z vyjadrenia Smeru priamo nevyplýva, či odvod do druhého piliera zníži, alebo nie.
Sociálna poisťovňa vlani poslala do druhého piliera príspevky v sume 840 miliónov eur. Ak by bol príspevok šesť percent, poisťovni by zostalo necelých tristo miliónov eur, ktoré by sa tak ušetrili v rozpočte.
Aj tak môže uvažovať nová vláda, ktorá potrebuje do roku 2013 nájsť minimálne 1,2 miliardy eur, aby deficit stlačila pod tri percentá HDP.
Smer chce dobrovoľný vstup mladých do systému, až kým nedosiahnu vek 33 rokov.
SDKÚ aj SaS chcú dotiahnuť, ako sa vyrátajú dôchodky z druhého piliera.
Čo s odvodmi, nevedia
Väčšina strán sa v programoch podrobnejšie nevenuje zmenám v odvodoch. Zostávajú pri všeobecných frázach. V podobnej odvodovej reforme, aká sa chystala vlani, by po voľbách pokračovala zrejme len SaS a OĽaNO.
Strany tak napríklad zamestnancom nesľubujú, o koľko konkrétne by im chceli znížiť odvody. Iba strana 99 percent tvrdí, že sa nemajú platiť z minimálnej mzdy.
KDH hovorí, že najskôr treba zefektívniť výber daní a odvodov a potom sa pozrieť na odvodové dávky. Smer sa k téme znižovania odvodov nevyjadril.
Odvodová reforma, ktorú chystala vláda Ivety Radičovej z SDKÚ, by sa dotkla aj živnostníkov. Sporné bolo najmä nastavenie paušálnych výdavkov.
Viaceré strany by ich po voľbách ponechali na úrovni 40 percent. Smer, SaS a SNS by však nastavili strop. Smer hovorí, že by bol vyšší, než chcela Radičovej vláda.
Smer a KDH uvažujú aj o licenciách pre živnostníkov. Z ich programov nie je jasné, koľko by stáli a akého ročného obratu by sa týkali.
Ďalšie zmeny pre živnostníkov, napríklad nastavenie odvodových stropov, programy nespomínajú.

Beata
Balogová
