BRATISLAVA. Na stránke, ktorá zverejnila dokumenty s názvom Sasanka (sksasanka.tumblr.com), sa objavilo sedem krátkych videí zo stretnutia vtedajšieho predsedu parlamentu Richarda Sulíka s podnikateľom Mariánom Kočnerom.
Sulíka sme so žiadosťou o reakciu oslovili ešte v noci, doteraz nereagoval, pre TA3 povedal, že ide o nelegálne získané záznamy súkromných rozhovorov.
"Išlo o súkromný rozhovor v dome pána Kočnera a toto video bolo nakrútené ilegálne a bez môjho vedomia," komentoval video Sulík na stránke SaS.
Videá sa nakrúcali zrejme v Kočnerovom domeNa videách, ktoré zrejme pochádzajú z Kočnerovho domu, sa Sulík s podnikateľom rozpráva o politike, koaličných partneroch aj o voľbe generálneho prokurátora.
Tykajú si a sedia pri stole pri priateľskom rozhovore. Videá sú zostrihané tak, aby ukazovali iba niektoré časti rozhovoru.
Ide o pokračovanie zverejňovania komunikácie medzi Sulíkom a Kočnerom. Pred troma týždňami sa na rovnakej stránke objavili prepisy ich SMS správ, ktoré Sulík nepoprel.
Podnikateľ Marián Kočner odmieta, že by si nahrával rozhovor so Sulíkom u neho v dome. Kto teda nahrával, neodpovedal. Kočner chystá na budúci týždeň tlačovú besedu, kde chce priniesť aj nespresnené nové informácie.
Sulík: Stretávať sa s Kočnerom bola chybaPriznal tiež, že bol v dome kontroverzného podnikateľa v čase, keď bol predsedom parlamentu.
Sulík vraj nekonal so zlým úmyslom, ale uvedomuje si, že stretávať sa s Kočnerom bola veľká chyba.
"Jediné, o čo mi išlo, bolo zistiť, kto sú zradcovia v koalícii. Pokúšal som sa získať tieto informácie, ale ukázalo sa, že ako tajný agent by som kariéru nespravil. Namiesto toho som sa stal súčasťou vykonštruovaného príbehu," napísal Sulík.
Na webe sa v stredu objavila aj anonymná stránka, na ktorej sa majú údajne objaviť nahrávky politikov "z Gorily" a varovanie, aby do dneška do 19:45, keď budú zverejnené, odstúpili z kandidátok.
Neznámi autori zároveň varovali pred hackerskými útokmi na weby politických strán. Neskôr sa na stránke objavilo, že ide iba o recesiu.
Sulík bol pripravený podporiť Miklošovu vláduMyšlienky o podpore Mikloša na premiérskom poste boli podľa Sulíka len reakciou na vývoj v SDKÚ.
Predseda SaS Richard Sulík bol v roku 2010 pripravený podporiť vládu Ivana Mikloša. Vraví to na videozázname, ktorý zachytáva jeho stretnutie s podnikateľom Mariánom Kočnerom.
"Bol som oslovený pár mesiacov dozadu, povedzme dva, že čo by som povedal na takú alternatívu. Hovorím, že keby tam bol Mikloš, myslím, že lepšie by sa vládlo. Taká nová vláda bude musieť dostať podporu, teda či by dostala podporu od SaS. Som povedal samozrejme," hovorí Sulík na videu Kočnerovi.
Na stránke je sedem krátkych zostrihaných záznamov. Podľa hovorkyne SaS Tatiany Tóthovej môžu byť preto Sulíkove vyjadrenia vytrhnuté z kontextu. Sulík stretnutie v Kočnerovom dome ľutuje.
"Išlo o súkromný rozhovor v dome pána Kočnera a toto video bolo nakrútené ilegálne a bez môjho vedomia. Nekonal som so zlým úmyslom, ale uvedomujem si, že stretávať sa s ním bola veľká chyba. Jediné, o čo mi išlo, bolo zistiť, kto sú zradcovia v koalícii. Pokúšal som sa získať tieto informácie, ale ukázalo sa, že ako tajný agent by som kariéru nespravil. Namiesto toho som sa stal súčasťou vykonštruovaného príbehu," odkázal po Tóthovej.
300-tisíc za poslanecký hlasMyšlienky o podpore Mikloša na premiérskom poste boli podľa Sulíka len reakciou na vývoj v SDKÚ. "My sme nič nekonštruovali. SaS od začiatku stála za premiérkou, čo je nespochybniteľné," tvrdí.
Hoci na zázname Sulík hovorí, že s Miklošom by sa vládlo lepšie, dnes vyhlasuje, že Mikloš masívne škodí slovenskej pravici, v politike presluhuje a mal by z nej odísť.
Kočnerovi sa Sulík, ktorý bol v tom čase predsedom parlamentu, sťažuje, že Radičová nemá vyhranené názory a často ich mení, hovorí o nej, že je "volatílna". Ako príklad spomenul rozhodovanie o zvýšení sadzby dane z pridanej hodnoty.
"Behom jedného dňa zmenila päťkrát názor. Prvý názor mala, že zvýšiť, nezvýšiť, zvýšiť, ešte raz sa mi ju podarilo otočiť, nezvýšiť. A potom keď sme sa vrátili, zas to kádeháci zvrtli," opisuje Kočnerovi informácie zo zákulisia.
Na ďalších úryvkoch sa Kočner a Sulík zhovárajú o voľbe generálneho prokurátora. Z kontextu vyplýva, že podľa Sulíkových informácií niekoľkí poslanci koalície dostali ponuku 300-tisícovej odmeny, ak zahlasujú za Dobroslova Trnku.
Z kontextu rozhovoru vyplýva, že ponuku dostal aj najmenej jeden z poslancov za SaS, ktorý Sulíkovi povedal, že ju odmietol.
Podľa Kočnera dostal Sulíkov poslanec ponuku od niekoho z KDH.
"To je možné," pripúšťa na zázname Sulík. Hovorí tiež, že po jednej z volieb generálneho prokurátora (zrejme 2. decembra, pozn. SITA) na neho predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda naliehal, aby sa opakované hlasovanie konalo v ten istý deň.
Neprijateľné správanie, komentuje RadičováPremiérka Radičová po zverejnení záznamov zopakovala, že takéto správanie a kontakty predsedu parlamentu sú neprijateľné.
"Takéto spôsoby politikov diskvalifikujú," cituje Radičovú Tlačový a informačný odbor Úradu vlády.
Predseda SaS bol v čase vzniku záznamov aj prepisov SMS predsedom parlamentu.
Stretnutia s Kočnerom, ktorý sa nachádza na tzv. mafiánskych zoznamoch, pre médiá potvrdil s tým, že ich považuje za chybu a viac než rok sa s týmto podnikateľom nestretol.
Povedal tiež, že o spoločných rozhovoroch informoval aj Radičovú, tá ho požiadala, aby s nimi prestal. Dnes Sulík stretnutia považuje za chybu a vysvetľuje ich politickou neskúsenosťou.
sita
Sulíka zastihli videá v AmerikeVideá vyšli na webe v čase, keď je Sulík mimo Slovenska.
BRATISLAVA. Richard Sulík je od pondelka v Spojených štátoch amerických, kde vo Washingtone v utorok vystúpil v prestížnom ekonomickom Cato inštitúte na fóre Európska integrácia: Kde sa stala chyba?
Do Cato inštitútu ho ešte vlani v septembri pozval slovenský ekonóm Marián Tupý, ktorý je zároveň aj verejným podporovateľom Sulíka. Spoločne nedávno napísali aj článok pre Wall Street Journal o limitoch európskej solidarity.
Vo Washingtone vystúpil Sulík zhruba pred 160 ľuďmi. Ako vysvetlil Tupý, medzi hosťami boli zástupcovia medzinárodných inštitúcií, americkej vlády, univerzít, ale aj médií. Prišli aj zástupcovia podnikateľských subjektov a diplomacie. Sulík svoj prejav predniesol v angličtine a čítal ho.
Okrem iného prirovnal Európu aj k narkomanovi závislému na heroíne, ktorý si myslí, že vyrieši svoj problém ďalšou dávkou heroínu. Takto hovoril v súvislosti s riešením pomoci pre zadlžujúce sa krajiny a Grécko. Vyhlásil, že pomáhať Grécku je plytvanie peniazmi, pretože Grécko je už v bankrote.
Podľa hovorkyne SaS Tatiany Tóthovej má Sulík v Amerike program na tri dni. Mal by hovoriť aj na tému rovnej dane a absolvovať niekoľko ďalších stretnutí. Podrobnosti neuviedla. O ďalšom Sulíkovom programe nevedel ani Tupý, ktorý hovorí, že mu zabezpečoval len vystúpenie v Cato inštitúte.
„Táto akcia bola plánovaná už od septembra, takže sme sa tomu pri príprave aktivít pána Sulíka v rámci predvolebnej kampane vedeli bez problémov prispôsobiť,“ reagovala Tóthová na otázku, či Sulík odchod mimo Slovenska počas kampane nepovažoval za riziko.
Podľa hovorkyne má strana viacero lídrov, ktorí dokážu Sulíka plnohodnotne zastúpiť. Na otázky odpovedala ešte včera, keď videá na internete ešte neviseli.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
