BRATISLAVA. Slovenská národná strana (SNS) má obavy o férovosť a korektnosť nadchádzajúcich predčasných parlamentných volieb.
Podľa podpredsedu strany Rafaela Rafaja už o svojich indíciách informovala aj zástupcov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
"Mali sme s nimi diskusiu, všetky naše skúsenosti a námety sme delegácii v rámci prvého 'skríningu' poskytli. Nevieme, ako zareaguje centrála OBSE a či zaradí Slovensko medzi rizikové štáty," povedal na tlačovej konferencii Rafaj.
Dodal, že je na rozhodnutí OBSE, ako situáciu vyhodnotí a či vyšle na Slovensko pozorovateľov. "Sú predčasné voľby, vláda totálne kolabuje," pripomenul Rafaj.
Zdôraznil, že vzhľadom na mimoriadne neférovú kampaň očakáva "jedny z najšpinavších volieb, aké sa kedy v Slovenskej republike konali".
Dlhé počítanie hlasov
Podľa Rafaja už v minulosti vznikli problémy s počítačovým systémom Štatistického úradu a Ústredná volebná komisia nemá reálne možnosti, ako procesy tohto typu kontrolovať.
"Vo voľbách v roku 2010 Žilina ešte v noci o tretej nebola zrátaná, keď už ostatní boli dávno zrátaní," doplnil ho kandidát SNS v parlamentných voľbách, exminister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.
Znepokojujú ho aj slová predsedníčky ŠÚ SR Ľudmily Benkovičovej, podľa ktorej môže zrátavanie hlasov trvať relatívne dlhý čas.
"Budeme požadovať, aby zápisnice (z volieb, pozn. TASR) neboli skartované a mohla byť realizovaná následná kontrola," vyhlásil Rafaj.
Slovenská národná strana bude mať podľa neho svojho zástupcu v každej volebnej komisii a bude realizovať paralelné sčítavanie výsledkov volieb vrátane fotografickej dokumentácie jednotlivých zápisníc.
"SNS má eminentný záujem na tom, aby boli voľby slobodné a bez akýchkoľvek zásahov, napríklad aj nepredvídateľného skolabovania počítačového systému," povedal Rafaj. "Alebo aby nevznikli cielené manipulácie," dodal.
Neveria ministerstvu vnútra
"Ľudia potrebujú istotu, že hlas daný konkrétnej strane jej bude aj zaradený, Ústredná volebná komisia sa javí z hľadiska kontroly len ako orgán zriadený pro forma," poznamenal Rafaj.
"Voľby lákajú rôznych hazardérov, populistov a pravdepodobne aj anarchistov na takéto zásahy (do férového priebehu volieb, pozn. TASR)," konštatoval.
Pripomenul, že organizáciu volieb má na starosti Ministerstvo vnútra, ktoré bolo počas celého jeden a pol roka vlády Ivety Radičovej pod paľbou kritiky SNS.
"Túto problematiku som včera (22.2.) nadniesol na grémiu parlamentných strán, pričom nevylučujeme, že predseda strany Ján Slota, ktorý je členom výboru pre verejnú správu, osloví listom predsedu výboru pána Chomu na to, aby skupina poslancov alebo celý výbor vykonal poslanecký prieskum na ministerstve vnútra a Štatistickom úrade SR," uzavrel Rafaj.