BRATISLAVA. Štátna ochrana prírody získala z Envirofondu 60-tisíc eur na preventívne opatrenia, ktoré majú v Nízkych Tatrách zabrániť nechceným stretnutiam človeka s medveďom.
Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.
Realizácia týchto opatrení je jednou z priorít envirorezortu, pretože Nízke Tatry sú územím s najväčšou populáciou medveďa hnedého na Slovensku. Podľa jej slov sa odhaduje, že ich tu žije zhruba 120 až 140.
"Otepľuje sa a dá sa očakávať, že v najbližšom období sa postupne medvede prebudia zo zimného spánku," informovala Hudáková a dodala, že pred týždňom už boli zaznamenané čerstvé stopy v snehu vo Vajsovskej doline v Nízkych Tatrách.
"Kým medvede tvrdo spali, ministerstvo životného prostredia sa pripravovalo," povedal minister József Nagy na margo preventívnych opatrení.
Ide o špeciálne kontajnery, výstražné tabule a ďalšie opatrenia, ktoré preveril minister Nagy na Donovaloch v miestnej časti Polianka.
Z24 špeciálne upravených kontajnerov bolo podľa Hudákovej medzi prvými rozmiestnených osem v Národnom parku Nízke Tatry. Ostatné rozmiestnili v obci Donovaly, v okrese Banská Bystrica, Brezno a v okrese Liptovský Mikuláš.
"Národný park Nízke Tatry je mimoriadne cenným územím a veľmi vhodným útočiskom pre zachovanie a prežitie životaschopnej slovenskej populácie medveďa," povedala hovorkyňa.
Okrem toho je tu však aj viacero obľúbených rekreačných oblastí, kvôli ktorým je dôležité, aby bolo zachované obojstranné spolužitie človeka a veľkých šeliem.
Podľa jej slov k územiam s najväčším výskytom medveďa patria Demänovská, Jánska, Bystrianska a Vajsovská dolina, pričom sem chodí tiež veľa turistov a rekreačných športovcov.
"Tí po sebe často zanechajú odpadky alebo zvyšky potravín, ktoré lákajú medvede, preto budú v týchto oblastiach inštalované informačné tabule," informovala Hudáková.
Na tomto území nainštalujú 26 informačných tabúľ.
Zobúdzajúce sa medvede podľa nej nepredstavujú v predjarnom období hrozbu pre bežného návštevníka Nízkych Tatier, pretože sú vtedy ešte veľmi plaché a ľuďom sa radšej vyhnú.