Politici ponúkajú prácu aj Rómom. Zatiaľ v kampani

V debate, ako riešiť problém Rómov na okraji spoločnosti, pribúdajú populistické návrhy.

Rómska osada v Žehre.(Zdroj: SME – TIBOR SOMOGYI)

Predvolebné programy viac ako riešenia situácie Rómov v osadách núkajú sľuby o spravodlivých dávkach. Liek strany vidia v práci, no nehovoria, ako ju Rómom vytvoria.

BRATISLAVA. Ambiciózny plán novej vládnej strany SaS a jej štátnej tajomníčky Lucie Nicholsonovej z roku 2010 mal zásadne zmeniť podmienky chudobnej vrstvy Rómov v osadách.

Dnes sa odchádzajúca vláda však nemá veľmi čím pochváliť.

Chudoba v osadách podľa aktivistov narastá, pribúdajú konflikty s majoritným obyvateľstvom a e­pay karty či nový zákon o sociálne vylúčených spoločenstvách sa nepodarilo presadiť.

Nové pracovné príležitosti pre Rómov tiež nevznikli. Napriek tomu predvolebná kampaň viacerých strán aj ich program pre Rómov sú postavené na práci, ku ktorej ich má motivovať, že inak nedostanú dávky.

Slovenská sieť proti chudobe zverejnila hodnotenie sociálnych programov politických strán - porovnajte si tu

Odmietame sa viac

„V čase prehlbujúcej sa chudoby počas pretrvávajúcej ekonomickej krízy narastá aj počet patologických javov v osadách, čím sa prehlbuje priepasť medzi sociálnou úrovňou majority a osád. Teda rastie vzájomné odmietanie sa,“ hovorí Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

Nepriaznivou ekonomickou situáciou Oravec vysvetľuje, prečo v osadách pribúdajú chatrče aj prepadá sa životná úroveň, čo predchádzajúce vlády ignorovali.

Na pribúdajúce konflikty v spoločnosti a prejavy rasizmu doplácajú najmä integrovaní Rómovia, ktorí sa musia brániť na súdoch.

Vysokoškolsky vzdelané rómske učiteľky Vieru a Andreu Samkové neprijali do zamestnania, čo ich viedlo k tomu, že podali žalobu na školu, ktorá uprednostnila nevzdelaného uchádzača.

Európsky súd pre ľudské práva minulý rok priznal násilne sterilizovanej Rómke odškodnenie, ktoré jej musí Slovensko vyplatiť. Na slovenských súdoch nepochodila.

Naopak, Okresný súd v Prešove prvýkrát rozhodol, že rómske deti v škole v Šarišských Michaľanoch segregujú a zakázal to. Škola sa odvolala.

Podobne súd rozhodol v prospech Róma, ktorého odmietli obslúžiť v bare.

„Treba povedať, že to nevyvoláva pozitívny ohlas v spoločnosti, naopak, široká verejnosť sa nestotožňuje s týmito rozhodnutiami. Najväčšie bremeno spočíva v chudobe, ale aj pre šikovnejších integrovaných Rómov dopadá kladivo diskriminácie a xenofóbie veľmi tvrdo,“ povedal Oravec. Ocenil, že súdy naberajú odvahu progresívne rozhodovať.

Programy sú plné sľubov

Spoločným heslom volebnej kampane viacerých strán je „zaslúžiť si dávky prácou a zastaviť ich zneužívanie“.

Aj strany, ktoré v minulosti nesiahali po represívnom jazyku, dnes ponúkajú voličom to, čo chcú počuť, hovorí Irena Biháriová z organizácie Ľudia proti rasizmu. SDKÚ chce riešiť diskrimináciu pracujúcich rodín.

Oravec považuje za nebezpečné, že strany opäť spomínajú internátne školy, čo je agendou Smeru aj SNS. O tento model sa už snažili v Kanade či v Austrálii, no zlyhal.

Odborníci sa zhodujú, že riešenia strán sú viac ako pre Rómov určené majorite, ktorá sa cíti ukrivdená pri vyplácaní dávok.

„Strany avizujú, že budú robiť poriadok s Rómami. Nasledujúca vláda bude skôr presadzovať lacné, povrchné a populistické opatrenia,“ myslí si Oravec. Najlepší program pre Rómov majú podľa neho Most­-Híd a KDH.

Upozorňuje však, že je takmer totožný s tým, ktorý strany ponúkli v minulých voľbách, no počas uplynulého roka a pol sa o túto tému vôbec nestarali. Zabudli povedať, že opatrenia budú stáť veľa peňazí, hovorí Oravec.

SaS stavila na prácu a podmienku, že peniaze od štátu budú len za pracovnú aktivitu. Drží sa aj e­pay karty.

SDKÚ či Most si všimli, že špeciálne školy majú byť len pre deti, ktoré ich potrebujú, čím podľa Oravca priznali, že dnes v nich končí veľká časť rómskych detí neprávom.

ico

Pravici by možno pomohlo víťazstvo Smeru

Prvá rómska poslankyňa napriek sklamaniu stabilne volí pravicu.

KOŠICE. Bola prvou a zatiaľ jedinou rómskou poslankyňou v slovenskom parlamente. S kolegami sa jej podarilo presadiť plnoprávne uznanie rómskej menšiny.

Má veľký podiel na štandardizácii rómskeho jazyka, stála pri vzniku divadla Romathan, zakladala noviny Romano ľil.

„Prvýkrát vážne premýšľam, či vôbec pôjdem voliť. Naozaj netuším, komu dám hlas. Že by športovcom, Strane občanov Slovenska, či ako sa volajú?“

Z hlasu Anny Koptovej cítiť zmes rozčarovania a irónie. Stabilne volila pravicu, vždy však cítila sklamanie.

Zmena možno prospeje

„Očakávala som, že aj vláda Ivety Radičovej bude viac tlačiť na skvalitnenie vzdelávania, presadí reformu školstva, zlepší postavenie učiteľov, urobí zásadné systémové kroky v sociálnej oblasti,“ hovorí Koptová.

„Mám však pocit, že spoločnosť je ešte zraniteľnejšia, pretože politici, ktorých som si vážila, podľahli lákavej arogancii moci.“

Pre Slovensko aj pre pravicové strany by bolo podľa nej možno lepšie, keby Smer jednoznačne vyhral voľby.

„Nech sa úplne odhalí, nech ukáže, čo dokáže. Štyri roky sú dosť dlhý čas, aby sa pravicové strany spamätali, poučili, očistili sa.“

Rómovia a zodpovednosť

„Uvedomenie Rómov rastie. Ale nestačí byť len hrdý na svoju národnosť. Oveľa dôležitejšia je zodpovednosť,“ hovorí Koptová.

„Nikto by nemal dostať nič zadarmo. Keď nerešpektuje spoločenské pravidlá a zákony, treba ho vyradiť zo sociálnej siete a tvrdo potrestať.“

Súhlasí s kritikmi systému sociálnych dávok, vládam však podľa nej vyhovoval.

Rozdať balík peňazí je pre štát lacnejšie a jednoduchšie, ako investovať do vzdelania či vzniku pracovných príležitostí. „Ľudí však demotivuje, vytvára ostrovy koncentrovanej chudoby.“

Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity považuje za zbytočný. „Je to sabotáž páchaná na Rómoch.“

Privítala by, keby sa do parlamentu dostali aj Rómovia.

„Dopriala by som Petrovi Pollákovi, aby sa tam dostal. Skvelý človek, vysokoškolský učiteľ, romológ, je na zvoliteľnom piatom mieste OĽaNO. Šancu má aj muzikant Igor Kmeťo. Obom držím palce.“

Mikuláš Jesenský

ico

Najväčšiu šancu pre osady premárnili

Štát minul peniaze z eurofondov inak, ako pôvodne zamýšľal.

BRATISLAVA. Od roku 1989 prijali vlády niekoľko stratégií riešenia rómskej problematiky. Zásadný dokument bol z roku 2003, hovoril o opatreniach, ktoré mali vyrovnávať znevýhodnenia chudobných Rómov.

Výsledkom boli úspešné programy ako asistent učiteľa či sociálna terénna práca. Najvýraznejším opatrením bola pomoc cez štrukturálne fondy.

„Vláda uznala, že títo Rómovia potrebujú špecifický prístup v rokoch 2007 až 2013. Bolo ťažké presvedčiť Európsku komisiu, ktorá chcela vedieť, koľko to bude stáť a čo sa bude robiť,“ hovorí bývalá splnomocnenkyňa vlády pre Rómov Klára Orgovánová.

Až do roku 2007, keď ju vicepremiér Dušan Čaplovič zo Smeru odvolal, projekt zosúlaďovala.

Brusel Slovensko podporil 200 miliónmi eur, ktoré sa sústredili na ministerstvách školstva, práce, zdravotníctva či výstavby.

„Kombinácia zdrojov z viacerých operačných programov do jednej lokality mala zvýšiť možnosti obcí riešiť osady. Potrebujú riešiť viac vecí naraz, inak pomoc nebude nikdy úspešná. To bola vízia,“ hovorí Orgovánová.

Úrad splnomocnenca navrhol lokálne stratégie komplexného prístupu, v praxi by si starostovia určili potreby vo viacerých oblastiach a peniaze čerpali podľa oblastí, na ktoré projekty boli zamerané.

Od roku 2007 sa však mechanizmus akoby zasekol, peniaze sa prečerpali cez viaceré nadivoko pootvárané výzvy, veľká časť na projekty, ktoré s osadami súviseli minimálne.

Za oneskorený výber projektov mohli viaceré zmeny splnomocnenca vlády, za otváranie výziev na iné účely politici na ministerstvách. Asi najväčšia časť peňazí sa vyčerpala na rozvoj infraštruktúry za 85 miliónov eur.

Orgovánová si myslí, že politici neuverili myšlienke efektívneho využitia peňazí. „Väčšina to videla ako veľkú sumu pre Rómov a pochybovali o reálnej pomoci.“

Novú vládu preto čaká dočerpať peniaze z otvorených výziev, hoci pôvodný zámer projektu sa už nepodarí dosiahnuť.

Ján Glovičko

ico

Anketa

Ktoré programy strán vás oslovili v bode pomoci Rómom a prečo?

bihariova-irena.jpgIrena Biháriová, predsedníčka Ľudia proti rasizmu

V predvolebnom marketingu stavili aj štandardné strany na antirómsky populizmus a na iracionálne sľuby o obmedzovaní „blahobytu Rómov“. Ani jedna ma nepresvedčila, že chápe vzťah medzi viacgeneračnou chudobou a negatívnymi vzorcami správania, ktoré život v takomto sociálnom marazme produkuje.

kusa-zuzana.jpgZuzana Kusá, sociologička

Zaráža toho viac: negatívne emócie zle skryté za dôrazom na zásluhovosť a povinnosť odpracovať štátnu pomoc tam, kde sa má garantovať uspokojenie základných potrieb (z parlamentných strán v tom vyniká SaS), nepokryté navrhovanie sankcií pre viacdetné rodiny (osamelo znie hlas KDH za ich nediskrimináciu) a kultúrne nadradený prístup, ktorý v rómskych komunitách vidí najmä objekt kontroly a disciplinovania, a nie ľudí, ktorí majú značne sťažený prístup k ekonomickým, sociálnym a kultúrnym zdrojom a sociálnemu bezpečiu. V tom opäť žiaľ exceluje SaS.

pollak-miroslav.jpgMiroslav Pollák, splnomocnenec vlády pre rómske komunity

Len ak sa začne realizovať Stratégia Slovenska pre integráciu Rómov do roku 2020, zastaví sa ďalší sociálno-ekonomický prepad rómskych komunít, pozitívne sa zlepšia ukazovatele v oblastiach ako vzdelávanie, zamestnanosť a bývanie. Tak bude zmena v postavení obyvateľov žijúcich v rómskych komunitách viditeľná.

ries_res.jpg

Kliknite pre zväčšenie

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Letná ponuka: Predplatné SME.sk len za 9,90 €
 2. Keď Slováci krotia morský vietor
 3. Už aj čerpacia stanica OMV Spišská Nová Ves je v novom šate
 4. Zákazníkov sme odmenili darčekmi v hodnote 250 000 €
 5. Robila som domáci džem z ovocia z Kauflandu. Ako to dopadlo?
 6. 10 tipov z histórie: ako zbohatnúť podľa úspešných velikánov
 7. Porovnanie najobľúbenejších last minute destinácií
 8. Vizuálny smog je problém
 9. Reportáž: Na Záhorí vyrábajú svetové omietky
 10. Volkswagen Arteon spája limuzínu s rodinou
 1. Podceňovať skúšobné jazdy sa pri výbere vozidla neoplatí
 2. Slováci nakupujú viac slovenskej zeleniny a ovocia ako vlani
 3. Plánovaním financií vás ani prísnejšie podmienky nezaskočia
 4. Letná ponuka: Predplatné SME.sk len za 9,90 €
 5. HB Reavis rozširuje svoje portfólio v Londýne už o piaty projekt
 6. Keď Slováci krotia morský vietor
 7. Ochrana pred tropickou horúčavou
 8. Pivovar Šariš investoval do kultúry
 9. Už aj čerpacia stanica OMV Spišská Nová Ves je v novom šate
 10. Savills Investment Management kupuje Gdanski Business Center II
 1. Porovnanie najobľúbenejších last minute destinácií 18 397
 2. Vizuálny smog je problém 9 146
 3. 10 tipov z histórie: ako zbohatnúť podľa úspešných velikánov 6 539
 4. Objavte najvzácnejšiu hubu na svete. Rastie na Liptove 3 084
 5. Najvýhodnejšia dovolenka v Tatrách a Liptove 3 079
 6. Volkswagen Arteon spája limuzínu s rodinou 2 840
 7. Letná ponuka: Predplatné SME.sk len za 9,90 € 2 389
 8. Spoznajte exotický Zanzibar od severu až po juh 2 220
 9. Už aj čerpacia stanica OMV Spišská Nová Ves je v novom šate 1 913
 10. Prešovská Spinea tromfla Japoncov a spresnila roboty 1 771

Hlavné správy zo Sme.sk

AUTO

Vývojár palív v F1 pre SME: Niekedy vieme viac ako technici

Benoit Poulet už začína vyvíjať benzín na budúci rok.

ŠPORT

Namiesto starého hotela kúpil Trenčín. A prišiel futbalový zázrak

Futbalisti Trenčína zahanbili oveľa bohatší klub.

TRENČÍN

Skoro nad ránom zasiahlo Považie zemetrasenie

Ľuďom sa pred pol štvrtou triasli postele, aj okná. Škody hlásené zatiaľ nie sú.

Neprehliadnite tiež

Grendel: Ministerka Saková si s Gašparom strelila vlastný gól

Policajný exprezident je poradcom na ministerstve vnútra.

Počasie bude priať víkendovým výletom aj pobytom na kúpaliskách

Počas víkendu sa teploty vyšplhajú na 25 až 32 stupňov Celzia.

Skoro nad ránom zasiahlo Považie zemetrasenie

Ľuďom sa pred pol štvrtou triasli postele, aj okná. Škody hlásené zatiaľ nie sú.

RTVS stále nemá dosť ľudí, vedenie však chváli atmosféru na poradách

V nepredlžovaní zmlúv kritikom RTVS pokračuje.

Košický magistrát hovorí o 295-miliónovej pokute pre Remetovu Dúhu

Obe strany chcú získať zábezpeku z výstavby Kulturparku.