Na internete sa objavili videá so Sulíkom. V dome podnikateľa Mariána Kočnera v priateľskej atmosfére rozoberal aj výmenu premiérky.
BRATISLAVA. Šéf SaS Richard Sulík bude cez víkend riešiť, čo urobí, aby strana vo voľbách nepohorela.
Problémom sú videá, na ktorých v dome u podnikateľa Mariána Kočnera hovoril aj o údajnom kupovaní poslancov počas voľby generálneho prokurátora.
„Poradím sa s najbližšími kolegami, aký bude ďalší postup,“ reagoval na otázku, či uvažuje o odstúpení z kandidátky. SaS mala v poslednom prieskum MVK 6,1 percenta.
Na nahrávkach z konca roka 2010 Sulík vraví, že za hlas pre Dobroslava Trnku poslancom núkali 300-tisíc eur.
V tajnej voľbe vtedy podporili Kočnerovho známeho Trnku šiesti koaličníci, hoci premiérka Iveta Radičová hrozila odchodom, ak by bol zvolený.
Po zrade v koalícii sa spomínala i rekonštrukcia vlády. Sulík videá nekomentoval, označil ich za ilegálne.
Sulík by Radičovú obetovalPredseda SaS Richard Sulík ani raz pred pádom vlády verejne nepovedal, že by chcel premiérku Ivetu Radičovú z SDKÚ nahradiť jej straníckym kolegom Ivanom Miklošom.
Keď sa koncom januára na internete objavil dokument Sasanka o jeho kontaktoch s Kočnerom, SaS odmietla informácie z nej, že v čase kauzy hayekovcov so šéfom SDKÚ Mikulášom Dzurindom hovoril o výmene Radičovej.
„SaS vždy stála za predsedníčkou vlády aj v situáciách, keď sa za ňu nepostavila ani vlastná strana,“ napísala SaS.
Sulík na videách Kočnerovi oznamuje, že ho oslovili, či by vládu na čele s Miklošom odsúhlasil.
„Hovorím, že keby tam bol Mikloš, myslím, že lepšie by sa vládlo. Taká nová vláda bude musieť dostať podporu, teda či by dostala podporu od SaS. Som povedal samozrejme,“ vraví na nahrávke.
Rekonštrukciu vlády politici spomínali na konci roka 2010, keď Trnka v tajnej voľbe neuspel len o jediný hlas.
V rozpore s dohodou ho podporili šiesti koaliční poslanci.
Šéf SaS nevysvetlil, prečo podnikateľovi hovoril, že by nemal problém so zosadením Radičovej. „Je to súkromný rozhovor, ktorý bol nahratý ilegálne.“
Ide už o tretiu časť Sasanky. V predchádzajúcich vyšli prepisy ich správ, v ktorých Sulík podnikateľovi oznámil aj zloženie koaličnej komisie, ktorá hľadala kandidáta na šéfa prokuratúry, a o výsledkoch hlasovania poslancov.
Sulík bol prichytený pri podrazení dôvery, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Nástup Mikloša preberaliPoslanec za SaS Martin Poliačik v reakcii na najnovšie nahrávky priznal, že so Sulíkom v decembri 2010 „teoretizoval“ o nahradení Radičovej Miklošom.
„Hovorili sme o tom iba pre prípad, že by sa niečo zomlelo a náhodou by takáto vláda vznikla.“
Šéf klubu SaS Jozef Kollár poprel, že by so Sulíkom túto tému rozoberal. „Nezaujíma ma, čo je na videu. Podstatné je, že klub sa postavil za pani Radičovú, keď ju parlament odvolával,“ povedal.
Premiérka sa k nahrávkam nevyjadrila. Zopakovala, že považuje za neprijateľné, že sa Sulík ako šéf parlamentu stretával s Kočnerom, ktorého minister vnútra v minulosti označil za závadovú osobu.
„Takéto spôsoby politikov diskvalifikujú,“ napísal Úrad vlády.
Dzurinda označil úvahy o Radičovej výmene za absurdné. „V SDKÚ sa nikdy nad niečím takým neuvažovalo,“ odkázal po hovorcovi.
Sulík v Kočnerovom dome kritizoval premiérku, že príliš často mení názor. Ilustruje to na prípade zvyšovania DPH, počas jedného dňa mala päťkrát zmeniť postoj.
Iba etické zlyhanie?Oslovení členovia SaS nežiadajú, aby Sulík odstúpil z kandidátky. „Porovnávať Sasanku s Gorilou je úplná blbosť, pán Sulík sa nebaví o žiadnych províziách či úplatkoch,“ reagoval poslanec Peter Kalist.
„Nepáči sa mi, že chodil za Kočnerom. Je to etický problém, stačí mi, že si priznal chybu,“ vraví Poliačik.
Sulík sa bráni, že za Kočnerom chodil, lebo mu sľúbil informácie o „zradcoch“, ktorí volili Trnku. Tvrdí, že od konca roka 2010 sa s ním nestretol.
Hostiteľ už nahrávalPolícia a SIS odmietli, že by nakrúcali v dome Mariána Kočnera.
BRATISLAVA. Nahrávka rozhovoru s Richardom Sulíkom zrejme vznikla s vedomím domáceho pána Mariána Kočnera.
Naznačuje to aj spôsob, ako usádza hosťa presne do priestoru, ktorý zaberala skrytá kamera.
Kočner včera odmietol, že by kameru pripravil on.
„Nič som nenahrával.“ Kto teda nahrával, neodpovedal. Na budúci týždeň chce predložiť nové informácie.
Policajné prezídium vylúčilo, že by v čase pravdepodobného vzniku videa použilo u Kočnerovcov nahrávacie zariadenie.
Rovnako aj to, že by Kočner pre políciu pracoval ako agent. Nahrávanie vylúčila aj SIS. Možnú spoluprácu s ním nekomentovala.
Kočner sa objavil na mafiánskych zoznamoch. Pre SME v decembri 2010 opisoval, ako sa bol proti zaradeniu do zoznamov na polícii sťažovať, pričom rozhovor si tajne nahral diktafónom.
Tvrdil tiež, že dávnejšie pristúpil na spoluprácu s istou tajnou službou.
V roku 2006 polícia Kočnera použila ako agenta. So skrytým mikrofónom usvedčoval z vydierania podnikateľa Ivana Beňačku.
Matúš Burčík
Kočnera volali tieňový TrnkaSulík hovoril Kočnerovi, že „Ďuro“ dostal ponuku. Na polícii to nespomenul.
BRATISLAVA. Podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi povedal Richard Sulík o kupovaní poslancov viac ako polícii.
Na zverejnenom videu sa rozprávajú aj o možnom korumpovaní poslancov počas voľby generálneho prokurátora.
Z rozhovoru vyplýva, že o podobných pokusoch Sulíkovi hovoril poslanec, ktorého volajú Ďuro. „Volal mi, že dostal ponuku.“ Spomínajú sumu 300-tisíc eur.
Sulík nereaguje
Kupovanie
Hlasy poslancov
podozrenia sa objavili pri tajnej voľbe v decembri 2010, SIS vo februári 2011 polícii napísala, že nevie o kupovaní poslancov, poslanci nepovedali nič, vyšetrovanie zastavili v máji s tým, že skutok sa nestal.
Debata bola zrejme o poslancovi SaS Jurajovi Drobovi, ktorý to včera pripustil. Odmieta však, že nejakú ponuku dostal.
„Vypovedal som na polícii. Tam som uviedol všetko potrebné.“ Viac sa vyjadrovať nechcel.
Pred vyšetrovateľom Droba hovoril, že úplatok mu nikto neponúkal.
„Žiadnymi relevantnými informáciami k vyšetrovanej veci nedisponuje, ide len o kuloárne reči,“ píše sa o Drobovej výpovedi v uznesení o zastavení stíhania, ktoré policajné prezídium poskytlo SME na základe infozákona.
Podobne vypovedali aj ďalší poslanci vrátane Sulíka. Ten na obsah videí odmietol reagovať.
Kočner na polícii rovnako tvrdil, že o kupovaní poslancov má informácie len z médií a kuloárov.
Hovoril tiež, že v čase voľby, keď vznikli nahrávky, sa so žiadnym poslancom o hlasovaní nerozprával. Na videu Sulíkovi hovorí, že „ponuku dal niekto z KDH“.
Odmietol vypovedaťPeter Muránsky z KDH ako jediný poslanec odmietol vypovedať. Vysvetľuje to tým, že nemal o čom.
„Keď nemám žiadne informácie, nerád by som hovoril o nejakých hypotézach.“ Z KDH vypovedal aj Andrej Ďurkovský. Neuviedol nič podstatné.
Stanislav Fořt (SaS) o Kočnerovi vypovedal, že v parlamente má prezývku „tieňový generálny prokurátor“.
Počul tiež, že Kočner s Trnkom oslavovali víťazstvo ešte pred hlasovaním. Teraz si už Fořt nespomína, od koho to počul.
SaS stíha aj AmerikuVolebná kampaň vrcholí, predseda SaS je od pondelka v USA.
BRATISLAVA. Richard Sulík vo Washingtone v utorok vystúpil v ekonomickom Cato inštitúte na fóre Európska integrácia: Kde sa stala chyba? V Amerike má program na tri dni, dnes odlieta späť.
„Akcia bola plánovaná od septembra, takže sme sa tomu pri príprave kampane vedeli prispôsobiť,“ reagovala Tóthová na otázku, či Sulík odchod počas kampane nepovažoval za riziko.
Strana tvrdí, že má viac lídrov, ktorí ho dokážu zastúpiť.
Sulík vystúpil v inštitúte po anglicky pred zástupcami medzinárodných inštitúcií, americkej vlády, podnikateľov, univerzít a médií.
Pri kritike pomoci pre zadlžujúce sa krajiny a Grécko prirovnal Európu k narkomanovi závislému od heroínu, ktorý si myslí, že vyrieši problém ďalšou dávkou heroínu.
Do Cato inštitútu Sulíka vlani pozval slovenský ekonóm Marián Tupý, ktorý ho verejne podporuje. Spolu nedávno písali článok pre Wall Street Journal o limitoch európskej solidarity.
Veronika Prušová

Beata
Balogová
