Demonštranti po oficiálnom skončení protestu Gorila zahádzali centrálu SDKÚ vajíčkami. Polícia zasahovať nemusela.
BRATISLAVA. Gorily z politiky už štvrtýkrát vyháňal dav demonštrantov.
Zmenšuje sa, tentoraz postupne narástol zhruba na tisíc ľudí, organizátori účasť odhadli na dve tisícky.
Protest opúšťajú aj rečníci. Zostali Lucia Gallová, Peter Pčolinský či veštkyňa Ľubica Lehotská, stále žiadajú odloženie volieb.
Tentoraz už neprišiel novinár Tom Nicholson ani spisovateľ Michal Hvorecký. „Je tu množstvo iných ľudí, ktorí tiež majú čo povedať,“ povedal Miroslav Hrivík, jeden z organizátorov.
Protest podľa neho nie je už len o kauze Gorila, ale o celej spoločnosti a politickej kultúre.
Na pódium sa dostali väčšinou rozhnevaní a sklamaní starší ľudia.
Demonštranti opäť skandovali proti starým stranám, pustili sa už aj do nových.
Organizovaná skupina s profesionálne vytlačenými transparentmi a letákmi na lesklom papieri útočila na stranu 99 percent. Tá sa cez týždeň bránila obvineniam, že protesty organizuje.
Zabezpečenie protestu stálo niekoľko stoviek eur, pozvánky chodili ľuďom aj do schránok.
K sídlu Smeru sa už nedostali
Niekoľko desiatok nahnevaných ľudí sa po oficiálnom skončení protestu vydalo k centrále SDKÚ a zahádzalo ju vajíčkami. Policajní ťažkoodenci potom priestor obkolesili.
Následne lietali vajíčka na logo strany, ktoré je na priečelí budovy.
Po niekoľkých minútach sa vybral dav s výkrikmi "Poďme na Fica" pred sídlo strany Smer. Vajíčkovú spŕšku však centrála socialistov nedostala.
Policajti zahatali prístupové chodníky a protestujúci tak ostali niekoľko desiatok metrov od budovy, kde skandovali heslá ako "Fico do basy", "Dosť bolo goríl", či "Hanba vám".
Polícia nemusela zasiahnuť ani pred sídlom SDKÚ ani pred centrálou Smer-u.
Menšia časť protestujúcich sa po oficiálnom ukončení demonštrácie presunula aj k Úradu vlády, kde prebiehal míting pokojne.
Rozkol organizátorov pokračuje
Trasa pochodu vznikla hlasovaním na internete.
„Z Trnavského mýta sa môžu vybrať rôznymi smermi. Najviac spomínané sú centrály politických strán, najmä tých, ktoré sú v Ružinove," povedal tento týždeň podľa TASR jeden z organizátorov Peter Pčolinský, s tým, že pôjde zrejme o centrály Smeru a SDKÚ.
Hnutie sa aj tento týždeň opäť štiepilo, už skôr ho opustila jedna z líderiek Alena Krempaská či niekdajšia šéfka Amnesty International na Slovensku Lucia Janovič.
Niekoľkokrát sa tento týždeň na internete objavili informácie o organizátorke protestov Lucii Gallovej. Spájajú ju so stranou zbrojárskeho mecenáša Ivana Weissa.
Už skôr tento týždeň niekto zverejnil nie veľmi podarené video a dnes aj údajnú správu SIS.
Tajná služba vraj stranu spravodajsky preverovala. Gallová i strana 99 percent to všetko označujú za výmysly a diskreditačnú kampaň.
FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Bývalý policajt sa ide súdiť
Bývalý šéf policajného Úradu boja proti korupcii Tibor Gašpar podá na organizátora protestov Gorila Petra Pčolinského a možno aj ďalších trestné oznámenie.
Dôvodom je vyjadrenie z ich tlačovej besedy, kde informovali, že oni podajú na Gašpara trestné oznámenie pre skartáciu materiálov súvisiacich s kauzou Gorila.
Materiály boli skartované v máji 2008. Podľa trestného oznámenia Gašpar svojím konaním zmaril vyšetrovanie podozrení zo závažnej trestnej činnosti, o ktorej políciu informovala Slovenská informačná služba.
"V pondelok podám trestné oznámenie pre trestný čin ohovárania, ktorý súvisí s uvádzaním nepravdivých údajov o mojej osobe," povedal Gašpar pre agentúru SITA.
Okrem toho plánuje podať aj trestné oznámenie za krivé obvinenia, keďže organizátori hovorili na tlačovke o údajnom marení vyšetrovania zo strany Gašpara.
"Toto považujem za účelovú lož, nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý ohroziť vážnosť mojej osoby vzhľadom na to, že to bolo povedané mediálne," vysvetlil Gašpar.
Odmieta skartovanie dokumentov
Za medializáciou trestného oznámenia vidí Gašpar snahu o účelovú diskreditáciu svojej osoby.
Vyhlásil, že ako riaditeľ policajného Úradu boja proti korupcii sa nikdy necítil politicky angažovaný a pripomenul, že na stoličke ministra vnútra sa počas jeho pôsobenia v úrade vystriedali traja ministri.
Gašpar od začiatku odmieta, že by sa v roku 2008 na úrade nezákonne a protiprávne skartovala písomnosť, ktorá obsahovala informácie SIS a dnes toto tvrdenie podporuje aj svojimi najnovšími poznatkami.
"Dnes viem, že existuje odborné vyjadrenie NBÚ, podľa ktorého nedošlo k žiadnemu protiprávnemu konaniu v súvislosti so skartáciou," povedal Gašpar.
Podľa jeho slov má už stanovisko NBÚ k dispozícii policajný úrad, ktorému v minulosti šéfoval.

Beata
Balogová
