SME

Za mladých sľubujú daňové voľno

Stimuly chcú dať strany aj domácim firmám, podporu majú dostať najmä regióny, kde je málo práce.

Podniky sa sťažujú, že je u nás málo kvalifikovanej pracovnej sily.Podniky sa sťažujú, že je u nás málo kvalifikovanej pracovnej sily. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – TASR)

V rebríčkoch, ktoré hodnotia podnikateľské prostredie, sme sa vlani prepadli na historicky najhoršie pozície. Strany veľa riešení neponúkajú.

V texte nájdete aj:
Firmám sľubujú aj čierne listiny >> Podnikateľ by rád videl nové tváre >> Obchodník: Do politiky majú ísť bohatí >> Anketa: Čo je najväčší problém podnikateľského prostredia >> Aké riešenia podnikateľského prostredia ponúkajú strany >>

BRATISLAVA. Začína to prácou, vyhlasuje pred voľbami KDH a jeho politickí súperi v sľubovaní práce nezaostávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Hnacím motorom je zjavne 400-­tisícová masa nezamestnaných. To je rekord za posledných 6 rokov.

Ako vymôcť právo?

Ako však chcú politici motivovať firmy, aby splnili ich predvolebné sľuby o vytváraní pracovných miest?

Firmy tvrdia, že treba urobiť veľa, pretože sa u nás podniká stále horšie.

Vlani sme sa prepadli o päť priečok v medzinárodnom hodnotení Svetovej banky Doing Bussiness a predbehli nás krajiny ako Rwanda či Kazachstan.

Podnikatelia žiadajú, aby sa zlepšila najmä vymožiteľnosť práva. Strany si s touto požiadavkou nevedia príliš rady.

Niektoré zostali pri konštatovaní, že vymožiteľnosť práva zlepšia. Ďalšie sľubujú zmeny v konkurzoch.

„Chceme, aby sa podnikateľ dostal k svojim pohľadávkam a v prípade konkurzu obchodného partnera treba urýchliť a zjednodušiť proces konkurzného konania,“ sľubuje Smer.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ chce zasa zjednodušovať exekúcie a KDH napríklad skrátiť procedúry prideľovania prípadov a vytyčovania pojednávaní.

Zlé školy

Ak by sa aj firmy u nás cítili komfortnejšie vďaka rýchlejším súdom, stále ich ešte trápi korupcia, klientelizmus, verejné financie, odvody, ale v posledných rokoch čoraz viac školstvo.

Šéf Slovensko–nemeckej obchodnej komory Guido Glania dokonca tvrdí, že je to problém číslo 1.

Problém s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily sa podľa neho neustále prehlbuje.

„Technické školy používajú zastarané stroje, učitelia vôbec nerozumejú moderným technológiám,“ povedal Glania. Navyše mladí majú len malý záujem o technické smery.

„Takmer každý sa chce stať manažérom,“ dodal.

Strany firmám sľubujú zmeny. Väčšinou hovoria iba o prepojení praxe a školy, alebo ako Most­Híd o audite škôl. Viaceré strany však tvrdia, že aj mladí budú firmám vyhovovať – ak budú s bonusom.

SkryťVypnúť reklamu

Kresťanskí demokrati ponúkajú za zamestnanie absolventov odvodové prázdniny na 1 až 3 roky podľa nezamestnanosti v regióne.

„Znížením sociálnych odvodov a zrýchlením odpisov zamestnávateľom, ktorí budú zamestnávať absolventov škôl,“ pridáva riešenie SNS.

SDKÚ zasa chce, aby štát garantoval prácu pre absolventov alebo ich aspoň rekvalifikoval pre potreby trhu. Rovnako to chce riešiť aj 99 %.

Prekážkou v podnikaní je podľa firiem aj minimálna mzda. Tá je na tento rok 327,20 eura.

Hrozbou je pre ne najmä 99 % percent, ktoré za vzor vyhlasuje Slovinsko s minimálnou mzdou 748 eur. Ďalším stranám stačí jej zachovanie.

Výnimkou je SaS. „Zrušíme sadzby minimálnych mzdových nárokov ako prvý krok k zrušeniu minimálnej mzdy. Nahradia ju dobrovoľné dohody,“ tvrdí SaS.

SkryťVypnúť reklamu

Tá rovnako odmieta ako motivačný nástroj do budúcna používať investičné stimuly. Pridávajú sa k nim aj OĽaNO.

Most­-Híd: práca na farme

Strany sa zhodnú, že stimuly by mali viac dostávať i domáce firmy. Pomoc chcú dávať aj malým a stredným firmám. SDKÚ chce nájsť pracovné miesta práve tam a pomáhať prijať prvého zamestnanca.

KDH sľubuje mikropôžičky podľa nezamestnanosti v regióne.

OĽaNO navrhujú daňové a odvodové výhody pre pracujúcich rodičov. Most-­Híd vidí pracovné miesta najmä v poľnohospodárstve.

Firmám sľubujú aj čierne listiny

Stačí, ak jeden podnikateľ nezaplatí a druhý už nevládze platiť tiež. Strany tvrdia, že to vedia vyriešiť, podobne ako aj prebujnenú byrokraciu. Pomôcť má vraj „byrokat“ či „info­kiosky“.

BRATISLAVA. Firma nevyhlásila konkurz, hoci podľa zákona to mala urobiť? SDKÚ sľubuje, že takáto spoločnosť skončí na čiernej listine.

SkryťVypnúť reklamu

Na internete by sa mali dať taktiež jednoducho nájsť ekonomické parametre firiem, aby sa podnikatelia vyhli zbytočnému riziku v obchodnom styku.

Podobne chce poctivých podnikateľov ochraňovať aj SaS. Na listiny by napísala mená tých, ktorí zámerne a bezdôvodne nezaplatili svojim dodávateľom. OĽaNO zasa hovorí o verejnom registri dlžníkov.

KDH by pre živnostníkov zriadilo rovno ombudsmana, ktorý bude „ochraňovať pred druhotnou platobnou neschopnosťou spôsobenou neplnením záväzkov hlavných dodávateľov v rámci projektov financovaných z verejných zdrojov,“ píše vo svojom volebnom programe.

Nový inštitút takzvaného byrokata si zasa vie predstaviť SDKÚ. Navrhoval by, ktoré zákony sú zbytočné a neúmerne zaťažujú podnikateľov.

Ak by sa do vlády dostala SaS, firmy by zrejme čakali info­kiosky. V nich by mohli získať úradné doklady z obchodného registra či živnostenského registra, alebo katastra.

SkryťVypnúť reklamu

Most-­Híd by zasa rád pridal 15 centier na pomoc ženám podnikateľkám.

Integrované miesta a ľahší život podnikateľom sľubuje aj Smer.

„Pôjde tiež o skvalitnenie priebehu podnikania cez zjednodušovanie odvodových a daňových povinností,“ píše vo volebnom programe.

Podnikateľ by rád videl nové tváre

Košičan volil SDKÚ, ale obáva sa zlepenca, a šancu by dal ľavici. Či pôjde voliť, nevie.

KOŠICE. Podnikateľ Róbert Antožy si ešte pár mesiacov pred voľbami myslel, že má jasno. Po korupčnom škandále rozhodnutie zmenil.

V minulosti stabilne volil SDKÚ. Teraz je dosť možné, že prvýkrát od novembra '89 voliť nepôjde. „Už nechcem voliť menšie zlo,“ hovorí majiteľ malej firmy, ktorá montuje podlahové vykurovanie.

Aj keď zverejnenie údajného spisu SIS Gorila tesne pred voľbami bolo podľa jeho názoru účelové, obsah ho neprekvapil a oceňuje, že otvoril voličom oči.

SkryťVypnúť reklamu

„Ľudia na najvyšších miestach, ktorých sa aféra týka, nedokázali tvrdenia o úplatkoch vyvrátiť. Mlčali a rozmýšľali, ako zareagovať. “

V posledných rokoch má pocit, že parlament je živnou pôdou pre ľudí, ktorí sa nedokážu uplatniť inde. „Do politiky idú väčšinou za vidinou lepšieho zárobku, či dokonca zbohatnutia. Občan ich veľmi nezaujíma.“

Verí, že spis Gorila bude katalyzátorom pri očiste spoločnosti.

„Bol by som rád, keby sa do parlamentu presadili noví ľudia. Keby som predsa len išiel voliť, budem krúžkovať kandidátov na nižších, nezvoliteľných pozíciách. Aj keď neviem, či sú morálnejší, čistejší a odhodlanejší bojovať za záujmy občanov.“

Antožy podniká 19 rokov. Nemyslí si, že by u nás bolo horšie podnikateľské prostredie ako v okolitých štátoch. Aj v jeho firme sa však prejavila kríza, prudko jej ubudlo zákaziek.

SkryťVypnúť reklamu

„Rodina, ktorá si naplánovala napríklad vykurovanie cesty ku garáži, bude radšej odpratávať sneh lopatou. V čase krízy by rovnako mala rozmýšľať aj budúca vláda.“

Dúfa, že nevznikne „zlepenec“ pravicových strán. „Každá má svoje parciálne záujmy. V parlamente nehlasovali v záujme napĺňania programového vyhlásenia, ale skôr rôznych záujmových skupín a lobistov.“

Súhlasí s názorom, že zrejme by bolo lepšie, keby po voľbách vznikla jednofarebná ľavicová vláda.

„Nech ukážu, čo vedia, ako dokážu bojovať napríklad proti korupcii. Ťažko sa v politike dohodnú dvaja, nieto štyria.“

Mikuláš Jesenský

Do politiky majú ísť bohatí

Banskobystrický obchodník s hudobnými nástrojmi Atila Béreš tvrdí, že za posledné roky sa firme darilo, ale nie vďaka politikom.

BANSKÁ BYSTRICA. „Vždy som si myslel, že do politiky majú ísť bohatí ľudia, aby nemuseli kradnúť, a podľa toho budem aj voliť. Som pravicový volič, ale SDKÚ hlas už nedám,“ hovorí majiteľ známej firmy s hudobnými nástrojmi a gitarista skupín Družina a Grexabat Atila Béreš (38) z Banskej Bystrice.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek kríze sa firme počas vlády Ivety Radičovej darilo „slušne“. Za úspech však podľa neho nevďačia politike. „Darí sa nám preto, lebo všetci drieme. Pracujeme na doraz.“

Majiteľ hudobnín informácie čerpá najmä z osobného kontaktu, internetu, Facebooku, ale aj z rozhlasu a televízií.

K stranám, ktoré by zásadne nevolil, ako sú Ficov Smer, Slotova SNS a Mečiarovo HZDS, pribudli už aj jeho bývalí favoriti.

„Budem voliť Sulíka, SaS. Je to jediná strana, ktorá splnila z väčšej časti to, čo sľúbila,“ hovorí o strane, za ktorú kandiduje líder jeho skupiny Marián Grexa.

Na otázku, či za splnené sľuby považuje aj legalizáciu marihuany a partnerstiev homosexuálov, reaguje: „Považujem to za ústupky v rámci koalície v prospech dôležitejších rozhodnutí.“

SkryťVypnúť reklamu

Za zmenu jeho volebných preferencií môžu podľa Béreša politická hmla a nepriehľadnosť vedenia SDKÚ.

„Nebudem voliť SDKÚ, pretože je tam predsedom Mikuláš Dzurinda. Vzbudzuje vo mne nedôveru. Osobne som bol jedným z najväčších fanúšikov Ivety Radičovej. Páčili sa mi jej vízie o transparentnosti a slušnosti v politike. Mal som pocit, že vyhodí Dzurindu z kresla, ale sklamala ma.“

Bérešovi sa na SaS páči najmä liberálny prístup k politike a ekonomike, ale aj to, že je to pomerne nová strana. „Nie sú tam ľudia, ktorí sa predvádzajú v politike už 25 rokov, ako v SDKÚ. Smer je ešte horší.“

Doteraz si myslel, že tým najhorším, čo môže v slovenskej politike byť, sú Ján Slota a Robert Fico.

„Bohužiaľ, musím už k nim priradiť aj Dzurindu s Miklošom.“

Daniel Vražda

SkryťVypnúť reklamu

Anketa

Čo je najväčší problém podnikateľského prostredia a dokáže ho niektorá politická strana riešiť?

Miroslav Gazdík, KOZ

Nevymáhateľnosť práva a druhotná platobná neschopnosť. Dôležité je, aby sa investičné stimuly sústredili na domáce firmy. Chýba aj kvalitná pracovná sila. Nepôjde to cestou nových strán, ale skúsených politikov, ktorí majú aj proeurópske cítenie. Nepoviem vám konkrétny subjekt.

Marek Senkovič, hlavný ekonóm Slovnaftu

Rigidný trh práce, kde sa podnikatelia zdráhajú zamestnávať ľudí, lebo ich nemôžu flexibilne prepustiť, ak stratia odbyt.Rýchlo sa meniace legislatívne predpisy a stupňujúce sa environmentálne požiadavky. Strana, ktorá bude podporovať podnikanie, nás posunie dopredu.

Rastislav Machunka, AZZZ (zamestnávateľský zväz)

SkryťVypnúť reklamu

Od vymožiteľnosti práva cez deficit až po korupciu. Niečo z toho má každá z nich programe, ale tie sú často iné ako vládne. Sme apolitickí, a preto neodpovieme, ktorá strana je najlepšie pripravená.

Ľuboš Sirota, Personálna agentúra Trenkwalder

Prebyrokratizovanosť systému, a to vo vstupe, priebehu i prípadnom výstupe z podnikania v dôsledku čoho u nás vzniká menej malých a stredných firiem. Ak by sme skombinovali opatrenia, ktoré vo volebných programoch ponúkajú súčasné vládne strany, dostali by sme pomerne komplexný balík riešení tohto problému.

Kliknite pre zväčšenie

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 304
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 526
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 206
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 025
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 129
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 555
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 863
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 370
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu