Bratislava 11. augusta (TASR) - Podpredsedníčka Hnutia za demokraciu (HZD) Marta Aibeková si myslí, že výsledky prieskumov, ktoré hovoria o rastúcej podpore tohto nového subjektu medzi občanmi zodpovedajú realite. V dnešnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť uviedla, že HZD má v súčasnosti 4221 členov, pričom 30 až 50 percent tvoria ľudia, ktorí predtým podporovali HZDS. Značnú časť tvoria občania, ktorí sa doteraz v politike neangažovali.
Podľa slov podpredsedu HZDS Vojtecha Tkáča treba počkať na výsledky volieb, aj v minulosti sa výsledky prieskumov často líšili od skutočnosti. Nesúhlasí s názorom, že preferencie, ktoré má podľa agentúr HZD, odrážajú realitu. Podľa V. Tkáča sa na Slovensku nerešpektuje princíp nezasahovania do vnútorných záležitostí. Niektoré ambasády sa podľa neho angažujú vo volebnej kampani, finančne ju podporujú. Kritizoval aj aktivity časti tretieho sektora.
Predsedníčka SNS Anna Malíková označila prieskumy agentúr za hry predvolebnej kampane, často zmanipulované a zaplatené. Podľa jej slov ambasády Veľkej Británie a Holandska financujú rôzne aktivity a podporujú terajšiu koalíciu, najmä SDKÚ, a to všetko má vplyv na voličov. Malíková odsúdila štiepenie strán, ktorého výsledkom je zámerné oslabenie národných síl na Slovensku. V prípade SNS nešlo podľa nej o rozdelenie, ale o "očistenie strany od ľudí skompromitovaných v privatizácii". Vyslovila názor, že komunisti sú už vlastne v parlamente.
Podpredsedníčka KDH Anna Záborská si myslí, že výsledky volieb budú závisieť najmä od účasti voličov na voľbách. Kampane za vyššiu účasť vo voľbách podľa jej mienky pomôžu najmä stranám ANO a Smer a nie klasickým politickým subjektom. Na hranici zvoliteľnosti do parlamentu sú podľa nej SNS, KSS a za neistý považuje tiež výsledok HZD. Zásadnou prioritou KDH pri zostavovaní vlády bude jej stabilita. KDH zastáva názor, že vláda nemôže byť širokospektrálna. Hnutie podľa A.Záborskej neuvažuje o spoločnom postupe s novým HZD. Pokiaľ ide o sociálnu agendu, zásadným programom KDH je rovná daň (asi 14 percent), vytváranie nových pracovných príležitostí, podpora rodinám.
M.Aibeková odmietla tvrdenia A.Malíkovej, že zaregistrovaním HZD na Ministerstve vnútra SR bol porušený zákon. Zdôraznila, že tento nový subjekt nejde do volieb s tým, že sa stane vládnou stranou, ale ak by boli do vlády prizvaní, majú odborníkov napríklad pre oblasť školstva, zdravotnej starostlivosti, sociálnej sféry, či ďalších. K prioritám HZD patrí orientácia na tri generácie, riešenie nezamestnanosti, realizácia reforiem, najmä dôchodkovej a zdravotníctva, integrácia Slovenska do euroatlantických štruktúr.
Podľa V.Tkáča sa Slovensko nachádza v sociálnej, ekonomickej a finančnej kríze. Nová vláda bude musieť dokončiť reformy, urobiť poriadok vo financiách, sústrediť sa na regióny, zavŕšiť integračné procesy. Ako povedal, k prioritám HZDS patrí nájsť spoločné riešenie koalície i opozície pri realizácii ťažkých reformných krokov, najmä riešení vysokej nezamestnanosti. Vyslovil nespokojnosť s tripartitou a činnosťou Národného úradu práce, uviedol, že treba prepracovať zákon o sociálnom poistení a ďalšie.
K prioritám SNS v sociálnej oblasti patrí podľa A. Malíkovej riešenie problémov nezamestnanosti, ochrana národných a kresťanských záujmov, rovnaké práva a povinnosti pre všetkých.
*ch rč