Ľadové povodne sa môžu vyskytnúť vo viacerých regiónoch.
BRATISLAVA. Meteorológovia aj dnes varujú pred silným vetrom na severe Slovenska a ľadovými povodňami, ktoré sa môžu vyskytnúť vo viacerých regiónoch.
Výstraha prvého stupňa pre vietor, ktorý môže v nárazoch na horách dosiahnuť rýchlosť 17 až 25 metrov za sekundu, platí do 12.00 h.
SHMÚ okrem toho varuje aj pre povodňami vo viacerých regiónoch. Výstraha prvého stupňa pre hrozbu ľadových povodní platí pre okresy Námestovo, Dolný Kubín, Prievidza, Levice - západ, Levice - východ a Nové Zámky - juh.
Ako upozorňujú hydrológovia, vzhľadom na výskyt ľadochodu je predpoklad vzniku ľadových bariér s následným vzdutím vodných hladín s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Problémy môže spôsobiť aj topenie snehu.
Ťažká technika ľadmi pri Dunajove nepohla, zvažujú odstrel
Ľadmi na rieke Kysuci nedokázali pohnúť ani ťažké mechanizmy, krajská povodňová komisia preto zvažuje odstrel. Pri obci Dunajov, kde sa Kysuca zatáča, sa nahromadili dvojmetrové ľadochody. Situácia je podľa prednostu žilinského obvodného úradu Jána Ságu vyhrotená, ale momentálne stabilizovaná.
„Aj Povodie Váhu už vyčerpalo všetky možnosti, aby sme tie ľadochody posunuli, skúšali to UDS-kami aj bagrami, ale nedali sa posunúť. Možným riešením je odstrel trhavinami, ale pyrotechnici hasičskej záchrannej brigády budú musieť zvážiť, či je v tejto lokalite možné vykonať takýto odstrel,“ povedal Sága.
Tretí povodňový stupeň pre topiaci sa sneh a skrížené ľady vyhlásili v sobotu starostovia 17 obcí na Orave, Kysuciach a Hornom Považí. Ťažkou technikou tam uvoľňovali korytá potokov a vyťahovali z nich nakopené a vzpriečené ľadové kryhy.
Najviac práce s kopiacimi sa ľadmi a zatopenými pivnicami mali v Oravskej Lesnej.
Povodňová situácia na Orave sa postupne stabilizovala
Situácia okolo ďalšej hrozby ľadových povodní, pre ktoré trvá už druhý deň povodňová aktivita v takmer dvoch desiatkach obcí, sa na severozápadnom Slovensku v posledných hodinách podstatne zmiernila a stabilizovala. Pre TASR to dnes predpoludním potvrdil vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.
"Obecné samosprávy vykonali v rámci svojich možností všetky potrebné záchranné práce, avšak naďalej ich nabádame, aby pokračovali v preventívnych opatreniach, najmä v čistení vodných tokov. Zdanlivo stabilizovaná situácia sa môže rýchlo skomplikovať," skonštatoval.
Zmiernenie kritickej situácie potvrdil aj starosta obce Zborov nad Bystricou Juraj Hlavatý. "Voda sa drží v koryte a má kadiaľ odtekať, ľadové kryhy sú len po okrajoch. Zostávame však stále v strehu, ak slnko bude hriať silnejšie a oteplí sa, môže sa to za chvíľu zmeniť," zdôraznil. Obec čaká nákladná oprava troch poškodených mostov. Ľadová povodeň úplne zničila jeden z nich.
Vyliaty potok zasiahol Oravskú Lesnú
„Situácia sa od včera nezhoršila, momentálne sprístupňujeme osadu, ktorá bola odrezaná od hlavnej cesty. Potok vraciame do pôvodného koryta a ľady dávame nabok. Po celej trase koryta idú hore kráčajúce bagre, aby nám tie kryhy uvoľnili. Hladina nestúpa, je to také, ako bolo včera. Cez noc trošku primrzlo, tak tie vody v pivniciach ustúpili. No ľady sa o mosty zachytávali aj dnes,“ povedala starostka Oravskej Lesnej Viera Mazúrová.
Ľadová povodeň zasiahla Oravskú Lesnú v sobotu dopoludnia. Vyliaty potok odrezal od dediny osadu Flajšová, kde býva približne 40 ľudí. Na pomoc im prišli aj záchranári, ktorí na skútroch vozili do osady ľudí i potraviny. V centre obce zatopilo pivnice jedenástich rodinných domov a na parkovisku pod lyžiarskym vlekom zaplavil vyliaty potok aj niekoľko áut.
Hladiny potokov stúpli miestami až o päť metrov. Obci prišli na pomoc aj dobrovoľní hasiči z troch susedných obcí. Vodohospodári i hasiči z celého regiónu ťažkou technikou uvoľňovali korytá potokov a najmä v okolí mostov z nich vyťahovali nakopené a vzpriečené ľadové kryhy. V hornooravskej obci naďalej platí tretí povodňový stupeň.
Nočné mrazy povodňovú situáciu zlepšujú. „Ale, keď sa cez deň oteplí, môžeme očakávať to, čo v sobotu, alebo možno ešte horšie. Je to nepredvídateľné, nedá sa určiť, čo bude ďalší deň,“ upozorňuje vedúci odboru civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Námestove František Škorvánek.