BRATISLAVA. Podpredseda SaS Daniel Krajcer verí svojmu straníckemu šéfovi Richardovi Sulíkovi. Ten čelí kauze zverejnených videí, na ktorých je rozhovor s podnikateľom Mariánom Kočnerom.
"Najväčšia kauza Richarda Sulíka je to, že na obede s veľvyslancami sedel v krátkych rukávoch a s peňaženkou na stole. Ak je toto najväčšia kauza, chvalabohu, že je taký politik na Slovensku. Dôverujem mu aj preto, že za 22 rokov som nevidel obhajovať záujmy SR tak, ako to robí Richard Sulík. Nikto to takto nedokázal, preto si ho vážim," povedal v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike Krajcer. Naznačil, že na dnešnom stretnutí liberálov zrejme nedôjde k žiadnym zmenám týkajúcim sa Sulíka.
Krajcer: Sasanka je špinavý pamflet
Kauzu Sasanka a videozáznamy označil Krajcer za pamflet, ktorý má pošpiniť stranu SaS. "Bolo potrebné zašpiniť aj SaS, lebo nie je ani v Gorile a je proti eurovalu. Je to špinavý pamflet," vyhlásil Krajcer. Zdôraznil, že nie je možné porovnávať Sasanku s Gorilou. Je totiž podľa neho rozdiel, keď sa niekde hovorí o stámiliónových obchodoch a inde ide o stretnutie, ktoré síce bolo chybou, ale nedošlo na ňom k žiadnym kšeftom. "Rišo sa ničoho protizákonného nedopustil. Na nahrávkach nie je nič protizákonné," upozornil Krajcer.
Strana SaS oceňuje na svojom šéfovi, že priznal chybu, ktorú urobil, keď sa stretol s Kočnerom. "Ukážte mi na Slovensku politika, ktorý sa prizná. Ten Rišo je tak sebakritický a úprimný, že je schopný sa zaoberať aj niečím takým, ako je odstúpenie. Iný politik by ani okom nemihol," obrátil sa na moderátorku Krajcer.
Na videách hovorili aj o údajnom kupovaní poslancov. Na otázku, prečo Sulík, keď o takýchto praktikách vedel, neobrátil sa ako vtedajší predseda parlamentu na orgány činné v trestnom konaní, Krajcer povedal, že to boli len parlamentné chýry. Sulík by mohol podľa neho konať len vtedy, keby boli tieto informácie hodnoverné.
SaS nepodporí trvalý euroval
Pokiaľ ide o prípadnú budúcu spoluprácu stredopravých strán, Krajcer naznačil, že nie je nemožná. Aj stretnutie bývalých koaličných partnerov v piatok (24.2.) je dôkazom, že sa expartneri dokážu stretnúť a že na principiálnych a zásadných hodnotových veciach sa vedia zhodnúť. "Je to dôkazom, že v principiálnych a zásadných hodnotových veciach má súbor stredopravých strán k sebe bližšie, ako je to v prípade Smeru," povedal Krajcer.
Dodal, že vláda má byť o hodnotách, princípoch a programe a nie o rozdelení "flekov". Krajcer upozornil, že to, čo sa tu teraz chystá, vláda medzi Smerom a KDH či možno Mosta-Híd, je programový zlepenec, programový mačkopes.
Podpredseda SaS si nevie celkom dobre predstaviť, že by šéf KDH Ján Figeľ staval s Robertom Ficom (Smer) diaľnice, Most-Híd že by vedel spolupracovať so sociálnymi demokratmi v menšinových otázkach... "Niektoré veci sú nezlučiteľné," povedal. Zároveň potvrdil, že SaS nepodporí trvalý euroval, avšak myslí si, že to nemusí ohroziť aj prípadnú budúcu stredopravú vládu.