SME

Dzurinda voličom: Hlas pre SDKÚ vo vláde Smeru neskončí

Líder SDKÚ v diskusii viackrát odmietol povolebnú spoluprácu so stranou Roberta Fica.

KARIKATÚRA - SHOOTYKARIKATÚRA - SHOOTY

BRATISLAVA. Líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda bude spokojný s takým výsledkom predčasných parlamentných volieb, ktorý umožní zostavenie zmysluplnej vlády. Ako poznamenal v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike, SDKÚ je významným elementom takejto konštelácie.

V relácii zároveň viackrát odmietol povolebnú spoluprácu so stranou Roberta Fica. "Váš hlas pre SDKÚ vo vláde Smeru neskončí," odkázal voličom. Ako vyplynulo z jeho vyjadrení, prípadnú spoluprácu so SaS si vie predstaviť.

Aj napriek klesajúcim preferenciám SDKÚ, na ktoré poukazujú prieskumy verejnej mienky, Dzurinda verí, že je priestor na presvedčenie o dôveryhodnosti strany. Tá podľa jeho slov v súčasnosti čelí "obludnej aktivite".

SkryťVypnúť reklamu

Za súčasným stavom vidí Dzurinda najmä tri dôvody, a to pád vlády, rôzne spravodajské a mediálne hry i vytváranie "predstáv" o sporoch v SDKÚ medzi ním, Ivanom Miklošom a Ivetou Radičovou. Priblížil, že Radičovej ponúkol miesto na kandidátke, pričom tento záujem permanentne trvá, o čom má premiérka vedieť.

Dzurinda nechcel prezradiť, či sa bude opätovne uchádzať o post predsedu, prípadne či pôjde do súboja o líderské kreslo s Luciou Žitňanskou. Jej rozhodnutie uchádzať sa o tento post ho podľa jeho slov neprekvapilo a vníma ho ako povzbudenie, keďže to má znamenať jej dôveru v SDKÚ. "Nikdy sme neboli stranou jedného muža, vždy sme boli silným tímom," doplnil.

Figeľ: Politika Smeru nie je pre KDH prijateľnejšia

Politika Smeru nie je pre KDH prijateľnejšia ako pred parlamentnými voľbami v roku 2010. Kresťanskí demokrati vtedy povedali sociálnym demokratom jasné nie. V súčasnosti zatiaľ také jasné stanovisko nezaujali. Predseda KDH Ján Figeľ však tvrdí, že jeho hnutie chce byť alternatívou socialistickému smerovaniu, ktoré prináša strana Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu

Je presvedčený, že Slovensko potrebuje predovšetkým zodpovednú vládu, a nie takú, ako mal Smer-SD. Figeľ v diskusnej relácii televízie TA3 V politike povedal, že Fico síce mal stabilnú vládu, ale nezodpovednú a priviedol s ňou Slovensko na grécku cestu. Také konanie KDH odmieta.

Okrem predražených diaľnic a nefungujúcej justície, ktoré má podľa Figeľa na svedomí Smer, odmieta KDH aj demagogické zneužívanie pojmu sociálny. Zdôrazňuje potrebu boja s korupciou a "deharabinizáciu" súdnictva.

Potreba programového prieniku

Figeľ hovorí tiež o potrebe programového prieniku a priznáva, že s bývalými stredopravými partnermi vie KDH stále nájsť spoločnú reč. Pripúšťa tiež, že napriek mnohým spoločným názorom štvorlístka SDKÚ, SaS, KDH a Most-Híd a schopnosti rokovať spolu nie je pravica jednotná.

SkryťVypnúť reklamu

"Vytvárať čo i len dojem, že v kampani máme nejaké riešenie, ktoré je jednoznačné a jednotiace, by bola ilúzia. Teatrálne predstavovať, čo nie je poctivé a úprimné, by som nechcel. A dva týždne pred voľbami organizovať okrúhle stoly po tom, čo sa všetko stalo, deje, ukazuje, by bolo skôr teatrálne," povedal Figeľ.

Líder kresťanských demokratov zdôraznil potrebu stabilnej, zodpovednej, ale aj proeurópskej vlády. "Nevstupovali sme do únie ju blokovať, ale formovať," upozornil s tým, že so SaS sa zvyšné tri stredopravé strany v európskych otázkach rozchádzajú.

Pripomenul, že pre postoj SaS k dočasnému eurovalu padla vláda Ivety Radičovej (SDKÚ). Liberáli odmietajú aj trvalý euroval. Podľa Figeľa sa SaS svojím postojom vzďaľuje spolupráci. Sulíkovci by sa mohli priblížiť, ak by zmenili názor na euroval. "Je to na nich," poznamenal Figeľ.

SkryťVypnúť reklamu

Slovensko podľa Maďariča dopláca na striedanie ľavice a pravice

Slovenský prípad podľa podpredsedu Smeru Mareka Maďariča neukázal to, čo sa hovorí, že najlepšie vlády sú zložené zo strán s príbuznými programami.

Ako poznamenal v dnešnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike, prípadnú koalíciu zloženú z ľavicovej a pravicovej či stredopravej strany možno chápať ako slabosť a komplikáciu vládnutia, vníma ju však aj ako výzvu a možnosť vyriešiť niektoré chronické problémy krajiny, ako napríklad dôchodkový systém či školstvo.

Maďarič si myslí, že spomínané spojenie strán z rôzneho politického spektra by mohlo umožniť prijať dlhodobé riešenia. Problém totiž vidí v tom, že najprv pravicová vláda pri riešení daného problému spraví desať krokov doprava a následne ľavicová ich vráti o desať krokov doľava.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí preto, že takto by bolo možné hľadať kompromisy. Pripustil, že v niektorých veciach by k dohode v takejto koalícii asi nedošlo, napriek tomu je však presvedčený, že Slovensko by dosiahlo pokrok, lebo dopláca na striedanie ľavicových a pravicových vlád.

Smer sa v predčasných parlamentných voľbách podľa Maďariča usiluje o taký výsledok, aby mohol byť súčasťou stabilného kabinetu. "Nie sme priaznivcom veľmi širokej vlády," skonštatoval. Myslí si, že bolo chybou, keď sa po posledných parlamentných voľbách v roku 2010, obišiel pri rokovaniach o formovaní vlády dominantný víťaz volieb, teda Smer-SD. To, že nebol vo vláde, je už podľa jeho slov v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 349
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 682
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 082
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 118
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 949
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 965
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Protest v Bratislave.

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.


TASR
Ilustračná fotografia.

Vysokoteľné jalovice sú nedostatkové, vraví Gajdoš z poľnohospodárskej komory.


Ilustračná snímka.

Zákonodarcovia sa vrátia do lavíc opäť v utorok.


TASR
Na Púchovskej došlo k neočakávanej situácii.

Sprejazdniť by ju mali do konca apríla.


1

Sportnet

Slovenská tenistka Rebecca Šramková.

Ak sa nezmenia nominácie, v Bratislave si slovenská singlová jednotka Rebecca Šramková zmeria sily s Dánkou Clarou Tausonovou a Američankou Jessicou Pegulovou.


SITA
Carlos Sainz.

V talianskom tíme pôsobil od roku 2021 do konca minulej sezóny ako tímový kolega Charlesa Leclerca.


SITA
Slovenský futbalista Peter Pekarík.

Stále má chuť hrať za reprezentáciu.


Kevin De Bruyne

V klube pôsobil od augusta 2015.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu