KOŠICE. Základná škola na Krosnianskej ulici v Košiciach na sídlisku Furča má v tomto školskom roku 560 žiakov – aj z iných mestských častí a z okolitých obcí.
Bývalé pravicové vedenie mesta ju chcelo v roku 2007 zrušiť. „Povedala som si, len cez moju mŕtvolu! Racionalizácia siete základných škôl bola z nášho pohľadu absolútne iracionálna. Menšie školy s nedostatkom žiakov mali zostať a nás chceli zlikvidovať. Navyše, dozvedeli sme sa o tom z novín,“ spomína dodnes rozladená riaditeľka Ľubica Agyagosová.
Zmobilizovala rodičov, zamestnancov, otravovala poslancov. „Najviac nám pomohla vtedajšia pani starostka, bývalá poslankyňa vucky a parlamentu Monika Smolková (Smer).“
Voliť pôjde a hlas dá Smeru. „Rodina vo mne pestovala sociálne cítenie. Žili sme skromne, ale spokojne. Bývalý režim mal chyby, ale dával ľuďom istoty. Dnes žijeme v neskutočnej neistote.“
Jej rozhodovanie bolo od novembra '89 najťažšie. Nemyslí si, že Smer má reálne riešenia na ekonomickú a morálnu krízu. Jeho program je podľa nej pre obyčajného človeka nezrozumiteľný, ciele nereálne, niektorých ľudí na kandidátke by najradšej vyškrtla. Podstatné pre ňu však je, že chce poskytnúť aspoň aké-také istoty. „Žiadne super extra sympatie k tejto strane nemám.“
Ideálna strana podľa Agyagosovej neexistuje, ale vie si ju predstaviť. Mala by podľa nej na minimum zmenšiť úradnícky aparát, počet poslancov či pravidelne podrobovať štátnych funkcionárov auditu zodpovednosti.
„Najstarší pedagógovia, ktorí odučili nad 32 rokov, majú 840 eur hrubého. Teraz nám zvýšili platy od deväť do 46 eur na mesiac. Postavenie učiteľov je katastrofálne. Aj preto neodporúčam mladým ľuďom, aby išli do školstva. Som presvedčená, že učitelia by mali štrajkovať.“
Riaditeľka neuznáva argument, že štát nemá na výrazné zvýšenie platov. „Sme bohatá republika, len zle gazdujeme.“

Beata
Balogová
