BRATISLAVA. Rozostavané kanalizácie, skládky odpadov či protipovodňové úpravy potokov v desiatkach miest a obcí sú ohrozené.
Ministerstvu životného prostredia sa ani po siedmich mesiacoch nepodarilo obnoviť pozastavené eurofondy na environmentálne projekty.
Európska komisia eurofondy na životné prostredie stopla pre chyby, ktoré sa stali ešte za Ficovej vlády.
Práce dočasne preplácalo ministerstvo financií, no pred mesiacom trpezlivosť došla už i jemu pre zvyšujúci sa štátny deficit.
Ministerstvo životného prostredia tak musí peniaze hľadať iba u seba.
„Snažíme sa ministerstvo financií presvedčiť, aby platby čo najskôr obnovilo,“ tvrdí hovorkyňa rezortu životného prostredia Beatrice Hudáková.
Starosta: Bude to katastrofa
Ak Európska komisia čerpanie eurofondov rýchlo neobnoví, práce na rozbehnutých projektoch zostanú stáť.
„Keď nám v polovici prác prestanú preplácať faktúry, bude to katastrofa,“ obáva sa starosta Belej nad Cirochou Ján Vajda.
V dedine práve za eurofondy budujú čistiareň odpadových vôd a splaškovú kanalizáciu za 5,2 milióna eur.
Európska komisia nám preplácanie eurofondov na životné prostredie stopla ešte v júli, keď Slovensko požiadalo o priebežnú platbu vo výške 70 miliónov eur.
Odvolala sa pritom na audit, ktorý na ministerstve životného prostredia odhalil pochybenia pri výbere projektov, verejných obstarávaniach aj pri kontrolách platieb.
K tým dochádzalo v období od novembra 2009 do septembra 2010, keď bola po väčšinu času pri moci ešte vláda Roberta Fica (Smer).
Ak chcete mať zo žaby princeznú aj s jej venom, treba ju pobozkať, píše Ivo Trávniček
Čítajte komentár (piano) >>
Komisia posúdi
Komisia preto ministerstvo v júli požiadala, aby im do dvoch mesiacov preukázali, ako nedostatky a ich príčiny odstránili. Opatrenia sa však komisii málili a ministerstvo ich tak muselo dopracovať.
Posledná lehota uplynula minulú stredu.
„Európskej komisii sme poslali stanovisko s podrobným opisom opatrení, ktoré boli vykonané na odstránenie nedostatkov,“ napísala hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.
Ministerstvo robí napríklad častejšie kontroly či preškoľuje zamestnancov z verejného obstarávania. „Sme presvedčení, že dôvody na pozastavenie platieb boli odstránené,“ dodáva.
Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie potvrdila, že dokumentáciu už dostali a rozhodnúť sa budú snažiť čo najskôr.
„V prípade, že odpoveď bude považovaná za dostatočnú vo všetkých smeroch, komisia rozhodne o obnovení platieb,“ povedala.
Nemusíte byť hneď ako Orbán, aby vám z Bruselu pozastavili eurofondy, komentuje Peter Schutz.
Čítajte komentár (piano) >>
Mizerné čerpanie
Odborník na eurofondy Ján Rudolf upozorňuje, že v podobných prípadoch nám už Európska komisia v iných oblastiach na eurofondy siahla.
Očakáva, že možno budeme musieť vrátiť päť až desať percent. Za ešte väčší problém však považuje nízke čerpanie eurofondov na životné prostredie.
Hoci Slovensko by mohlo v rokoch 2007 až 2013 na túto oblasť získať až 1,82 miliardy, do konca roku 2011 sa mu nepodarilo vyčerpať ani 19 percent.
Z 11 oblastí sú na tom horšie len programy vzdelávanie a informatizácia.
„Je to chyba strán a politikov, ktorí absolútne nezvládli manažovanie tohto ministerstva,“ tvrdí Rudolf.
„Za päť rokov sa tam vymenilo šesť ministrov a odišlo mnoho odborníkov, prevalili sa politické machinácie i škandály, ministerstvo bolo dokonca načas zrušené,“ pripomína.

Beata
Balogová
