BANSKÁ BYSTRICA. Časť organizátorov protestov Gorila, ktorá minulý týždeň založila iniciatívu Občania 2012, sa definitívne dištancuje od súčasných organizátorov Protestov Gorila a ich názorov, ktoré členovia iniciatívy považujú za zmätočné a radikálne.
Informoval o tom hovorca iniciatívy Občania 2012 Filip Roháček s tým, že nesúhlasia najmä s výzvami na zrušenie predčasných parlamentných volieb, vyhlásených na 10. marca.
"Utopistické a nerealistické myšlienky v súčasnej situácii nemajú priestor. Sme si vedomí, že predčasné voľby budú, nech je ich právne podloženie akékoľvek. Vyzývanie k ich zrušeniu je podľa nás obratím verejnosti o slobodu výberu. Chceme spieť k demokratickému štátu a nie chaosu," povedal Roháček.
Protesty vymenili za podpisy
Iniciatíva Občania 2012 sa rozhodla presadzovať požiadavky na zlepšenie demokracie na Slovensku už nie protestmi na námestiach, ale formou zbierania podpisov pod občiansku výzvu.
Politikov kandidujúcich vo voľbách v nej vyzývajú, aby si osvojili požiadavky občanov, spísané po Protestoch Gorila a po zvolení prijali zákonné opatrenia, ktoré povedú k ich splneniu.
Žiadajú prijať protikorupčné opatrenia minimálne v rozsahu Protikorupčného minima 2012, ktoré vypracovala organizácia Transparency International Slovensko, prijať opatrenia a efektívne kontrolné a sankčné postupy týkajúce sa polície, prokuratúry a súdov na dosiahnutie lepšej vymáhateľnosti práva.
Ďalej žiadajú zmeniť volebný systém zrušením volebnej kaucie, zvýšením počtu volebných obvodov, oslabením straníckeho výberu kandidátov a posilnením výberu voliča.
Žiadajú aj posilniť referendum znížením počtu podpisov nevyhnutných na jeho vyhlásenie, znížením požadovanej účasti na platnosť a zaviesť jeho vyššiu právnu záväznosť.
Napokon žiadajú obmedziť trestnoprávnu imunitu poslancov Národnej rady len na výroky v parlamente. Celé znenie výzvy zverejnili na internetovej stránke obcania2012.sk
V mestách budú verejné diskusie
Iniciatíva chce organizovať občianske diskusné fóra a verejné diskusie, pričom prvé už počas tohto a nasledujúceho týždňa na stredných školách v Banskej Bystrici, v kultúrnych centrách a divadlách v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Bátovciach, Spišskej Novej Vsi a v Bratislave.
"V stredu je naplánovaná verejná diskusia na akademickej pôde Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na tému Dokážeme po Gorile obmedziť korupciu? za účasti riaditeľa Transparency International Slovensko Gabriela Šípoša a protikorupčného aktivistu Jozefa Bakšu," dodal Roháček.
Zostávajúci organizátori Protestov Gorila vyzývajú ústavných činiteľov aby predčasné voľby vyhlásené na 10. marca zrušili, pretože podľa nich boli vyhlásené protiústavne.
Poslancov, prezidenta a špeciálne verejného ochrancu práv tiež žiadajú, aby podali návrh na Ústavný súd na posúdenie ústavnosti procesu vyhlásenia parlamentných volieb a Ústavný súd vyzývajú, aby stanovisko v tejto veci vydal ešte pred 10. marcom.
Ďalšie protesty plánujú usporiadať 2. a 9. marca vo viacerých slovenských mestách.
Organizátori oficiálne vyzvali prezidenta zrušiť voľby
Organizátori protestov Gorila nemajú jasno ako by mali voľby vyzerať.
BRATISLAVA. Organizátori protestov Gorila sa dnes neúspešne pokúsili odovzdať svoju výzvu na zrušenie predčasných parlamentných volieb do rúk prezidenta SR Ivana Gašparoviča.
Vzhľadom na to, že s ním nemali dohodnutý termín, s výzvou sa museli obrátiť do susediacej podateľne.
Hlava štátu im v minulosti ponúkla osobné stretnutie, organizátori však pre zaneprázdnenosť ponuku z Prezidentského paláca odmietli.
Gašparovič sa napriek tomu k ich výzve dostal ešte predpoludním. Prostredníctvom svojho hovorcu Mareka Trubača organizátorom protestov odkázal, že hlava štátu voľby do parlamentu nevyhlasuje a teda ich ani nemôže zrušiť.
"Tieto voľby budú nedemokratické, protiústavné a amorálne... Ústava nepamätá na skrátenie volebného obdobia tak, ako to oni urobili. Ide o prelomenie ústavy, čo v demokratických krajinách nie je možné. Druhý faktor je, že v článku 30 sa hovorí, že každý občan má právo vykonávať veci verejné priamo alebo voľbou zástupcov. Ale volebný zákon nám neumožňuje vykonávať túto vec priamo, ale len cez politické strany," zhrnul výhrady jeden zo signatárov výzvy Peter Karailiev.
Organizátori protestov sa domnievajú, že by sa mala zostaviť úradnícka vláda, ktorá by ich výhrady odstránila a legitimizovala takým spôsobom nové voľby.
Na otázku, ako by mali "demokratické voľby" vyzerať, Karailiev nedokázal priamo odpovedať. "To je vec na všeobecnú diskusiu," uviedol.
Organizátori demonštrácií požadujú, aby prezident zvolal mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR, ktorá by mala v priamom prenose verejne rozhodnúť o otázke zrušenia volieb 10. marca.
V súvislosti s tým sa dnes obrátili aj na predsedu parlamentu Pavla Hrušovského (KDH) a poslancov. Výzvu adresovali aj do kancelárie verejného ochrancu práv. Ten by sa podľa nich mal vo veci volieb obrátiť na Ústavný súd.
TASR
Baránek: Protesty majú úroveň demonštrácií za práva psov
Podľa analytika Jána Baránka sa na poslednom proteste Gorila zúčastnilo toľko ľudí ako na pochode za práva psov,
BRATISLAVA. Na poslednom proteste Gorila sa zúčastnilo asi toľko ľudí ako na víkendovom pochode za práva psov, je teda otázne, či sú požiadavky organizátorov protestov legitímne, tvrdí analytik Ján Baránek.
"Za koho vlastne títo ľudia hovoria? Tých demonštrantov veľmi ubudlo, neviem, od čoho je odvodená legitimita," povedal Baránek agentúre SITA.
Baránek si tiež nie je istý tým, či niekto vôbec bude požiadavky protestujúcich riešiť. "Keď ľudia demonštrujú, tam neexistuje hranica, kedy by sa už mal politik tým zaoberať a kedy nie," hovorí analytik.
"Nechcem to dehonestovať, ale na pochode za práva psov sa zúčastnilo približne toľko ľudí ako na poslednom proteste Gorila, takže tá legitimita je veľmi, veľmi malá a myslím si, že sa len málokto bude tým zaoberať," dodal s tým, že keby bolo v uliciach 50-tisíc ľudí, určite by situáciu riešil aspoň prezident.
"Ale pokiaľ je to na úrovni demonštrácií za práva psov, tak je to veľmi slabý základ na to, aby niekto s nimi išiel rokovať," uzavrel.
TASR