Viac peňazí do zdravotníctva. Obmedzený zisk poisťovní. Platenie pacientov za nadštandardné výkony. Na takých riešeniach krízového stavu v zdravotníctve sa zhodujú pravica aj ľavica.
BRATISLAVA. Zdravotníctvo bude po marcových voľbách ministerský čierny Peter. Nenájde sa vari žiadna časť rezortu, ktorá by nechcela veľké zmeny či viac peňazí.
Lekárski odborári chcú pre svojich nemocničných kolegov vyrokovať ďalšie zvýšenie platov. Sestrám by mali v apríli začať ambulancie aj nemocnice platiť vyššie mzdy.
Nemocnice aj súkromné ambulancie tvrdia, že na vyššie platy nie sú financie. Varujú, že ak nedostanú od poisťovní viac, v júni hrozí kolaps. Poisťovne sa bránia, že majú málo zdrojov a na zvýšenie platieb nemajú peniaze.
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má 3,5 milióna poistencov, potrebuje asi 30 miliónov eur, aby dokázala v júli spĺňať prísnejšie kritériá platobnej schopnosti.
Veľké štátne nemocnice ani po tom, čo im štát zaplatil tristomiliónové dlhy, nie sú schopné platiť faktúry, a zadlžujú sa.
Čítajte viac k téme:
- Kollár: Každá strana má štyroch vyslovene zlých ľudí
- Chirurg má blízko k Smeru, hoci kradnú všetci
- Prednostu kliniky sklamala SDKÚ
Chcú viac zo štátu
Pri návrhoch riešení jednotlivých strán veľmi necítiť, či sú pravicové, či ľavicové. Väčšina z nich chce, aby viac zaplatil štát. Na tento rok je v rozpočte vyčlenených 1,393 miliardy eur. Okrem toho sa vyčlenila rezerva 50 miliónov eur.
„Potrebujeme zvýšiť disponibilné zdroje v zdravotníctve. Okamžitá pomoc je rozpustenie 50-miliónovej rezervy zo všeobecnej pokladničnej správy,“ tvrdí SaS.
Viac peňazí chce aj Smer, a to zvýšením odvodu za poistencov štátu.
Dnes štát za nezamestnaných, mamičky na materskej, deti či dôchodcov platí štyri percentá z priemernej mzdy v národnom hospodárstve spred dvoch rokov. Obyčajní ľudia by chceli presadiť, aby to bolo minimálne päť percent. K takej hranici sa chce dostať aj KDH.
Obmedzený zisk poisťovní
Viac peňazí do zdravotníctva chcú strany získať aj od poisťovní. Všetky oslovené strany by poisťovniam určitou formou obmedzili zisk. SNS a 99 % by dokonca chceli presadiť len jednu zdravotnú poisťovňu. Ostatné strany vidia cestu v prísnejších podmienkach, za ktorých si poisťovne budú môcť zisk vyplatiť.
SDKÚ chce, aby sa čakacie listiny zaviedli na viacero diagnóz. Dnes ich je šesť, medzi nimi operácie očí, srdca či výmena bedrového kĺba.
„Využijeme všetky legislatívne možnosti, aby sa povinné zdravotné odvody využívali iba na liečbu pacientov,“ tvrdí zasa Smer. Ten v minulosti zdravotným poisťovniam zakázal vyplácať si zisk. Ústavný súd však rozhodol, že je to protiústavné.
Fakty
Čo treba riešiť
nedostatok peňazí na platy sestier a lekárov,
problémy VšZP s platobnou schopnosťou,
zadlžovanie nemocníc,
lekárov, ktorí chcú ďalšie zvýšenie miezd.
Ešte stále sa pre zákaz zisku neskončila arbitráž, kde akcionári súkromnej poisťovne Union žiadajú od Slovenska náhradu škody.
Obmedzenie zisku nechce len MostHíd. Otázku, kde zoženie peniaze na nekryté platy sestier, lekárov či na Všeobecnú poisťovňu, si necháva až po voľbách.
Chcú veľké zmeny a boja sa súkromníkov
Zdravotníctvo spája strany aj pri otázke veľkých systémových zmien, ako sú platba za diagnózu, elektronizácia či nový spôsob prerozdelenia poistného. Strany v tom vidia cestu, ako získať financie a priniesť do rezortu spravodlivejší systém odmeňovania.
Rozdiel medzi pravicou a ľavicou sa stiera aj pri otázke súkromných investícií v zdravotníctve. SaS by podporila viac peňazí od súkromníkov len pri rozdelení a predaji Všeobecnej zdravotnej poisťovne. SDKÚ by prijala súkromné zdroje len na modernizáciu. Ostatné strany súkromný kapitál odmietajú úplne.
Platiť za nadštandard
V otázkach poplatkov od poistencov sú strany opatrné. MostHíd aj SaS odmietajú, aby ľudia platili za návštevu ambulancie, či aby si platili viac za nadštandard.
SNS nevylučuje, že ľudia budú za nadštandard platiť viac. Chce, aby sa zaviedla platba za diagnózu, ktorá môže ukázať, že pacienti budú musieť niekde priplatiť. „Pri srdcovo–cievnych a nádorových ochoreniach by však nemali doplácať,“ tvrdí SNS.
Čo je štandard a nadštandard, chcú určiť aj iné strany. „Poplatky môžu byť nadviazané iba na nadštandardnú starostlivosť, ako výber pôrodníka či nadštandardná izba,“ tvrdí Smer.
„Plnú výšku rodinných dávok podmienime absolvovaním preventívnych prehliadok detí,“ navrhuje zasa SDKÚ. Platiť za niektoré diagnózy by sa podľa SDKÚ nemalo, nie je na to politická vôľa. KDH chce individuálne pripoistenie.
Programy strán: Kliknite na obrázok pre zväčšenie
Anketa
Čo je najväčším problémom zdravotníctva a dokáže ho niektorá strana vyriešiť?
Katarína Kafková, Združenia zdravotných poisťovní
Prijaté nekryté zvyšovanie platov vybraných skupín pracovníkov či neefektívne správanie sa veľkých nemocníc, najmä štátnych. Prijatiu riešení ktoroukoľvek politickou stranou bude musieť predchádzať široká diskusia a musia ich akceptovať všetci účastníci systému.
Mária Lévyová, Slovenská komora sestier
Finančné zdroje. Sú podstatné systémové zmeny, ale je ťažko povedať, ktoré urobiť, aby bol systém funkčný pre ľudí, ale aj zdravotníkov. Dúfame, že sa novému ministrovi podarí byť šéfom celé štyri roky. Riešenie ponúka viacero strán.
Milan Dragula, Slovenská lekárska komora
Štruktúra zdravotníctva a financie. Niektoré strany ponúkajú riešenia, čiastočne aj Smer, aj KDH. Ale s KDH sme videli realitu, ktorá bola iná ako programové vyhlásenie.
Tomislav Jurík, Unipharma – 1. sl. lekárnická, a.s.
Absencia stratégie jeho smerovania. Takej, ktorá by bola výsledkom konsenzu hlavných politických strán v krajine, aby sa v ideálnom prípade mohla aplikovať dlhšie ako štyri roky. A bola by odborne a propacientsky zameraná. Na dlhodobé vyriešenie problémov slovenského zdravotníctva jedna strana nestačí.
Lekári by Rašiho brali
Bývalý minister Raši zo Smeru sa nemusí vrátiť. Brániť mu môžu Košice, kde je primátorom.
BRATISLAVA. Ak po voľbách pripadne ministerstvo zdravotníctva Smeru, bude sa musieť rozhodnúť, komu ho zverí. Dnes meno možného ministra strana neprezrádza.
Najpravdepodobnejším nominantom je bývalý minister Richard Raši. „Zatiaľ neprebehli žiadne rokovania,“ povedal. Momentálne je primátorom Košíc. Zladiť tieto dve pozície by bol problém.
Oslovení šéfovia komôr a združení vraj so Smerom o poste nerokovali. „Zatiaľ som nedostal ponuku,“ povedal šéf Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula, ktorého meno sa skloňovalo v kuloároch. Aj keby ponuku dostal, ministrom byť nechce.
Nik nerokoval ani so šéfom Lekárskeho odborového združenia Mariánom Kollárom. Ten by chcel vidieť na mieste ministra „odborníka s prirodzenou autoritou“. Takí sa podľa neho nachádzajú aj v Smere. Raši by bol podľa neho dobrá alternatíva, lepšia ako dnešný minister Ivan Uhliarik (KDH).
Ministra by mal navrhnúť Smer aj podľa prezidenta Asociácie súkromných lekárov Ladislava Pásztora. Mal by to byť podľa neho politik so silnou podporou strany. Aj on by si vedel predstaviť Rašiho.
Pravicové strany presadzujú svojich poslancov. SDKÚ by nominovala šéfa parlamentného výboru Viliama Novotného, SaS člena výboru Petra Kalista.
KDH nechce konkretizovať, či by na toto miesto opäť posadila svojho podpredsedu Ivana Uhliarika. MostHíd neodpovedal.
(vfo)

Beata
Balogová
