BRATISLAVA. Strana s dosiaľ najdrahšou predvolebnou kampaňou neminula oficiálne ani euro. Hoci na propagáciu 99 % občiansky hlas šlo podľa jej hlavného sponzora Ivana Weissa 1,4 milióna eur, ministerstvu financií vykázali nulu.
Umožnila im to stratégia, že kampaň platí občianske združenie a strana tak nemusela zverejniť sponzorov. Zákon pritom stranám zakazuje od združení prijímať dary a bezodplatné plnenia.
Ministerstvo financií im môže uložiť pokutu až vo výške dvojnásobku príjmov.
Ministerstvo nepodchytí
Hovorca ministerstva financií Martin Jaroš však tvrdí, že strana šikovne využila medzeru v zákone.
„Ten skúma, či strany berú nejaké plnenia od združení. Keď však združenie nedá strane dar, ale len jej vyslovuje politickú podporu, ako sa to prezentuje v tomto prípade, zákon to nepodchytí.“
Združenie Občan v akcii pritom financovalo stovky reklamných šotov v najsledovanejších televíziách s kandidátmi strany.
Neprehliadnuteľní
Peter Novotný zo združenia Občianske oko je prístupom ministerstva sklamaný. „Keď strana uvedie, že nemá žiadne náklady a pritom vedie masívnu kampaň, asi to svedčí o totálnej netransparentnosti,“ tvrdí. Ministerstvo podľa neho nekonalo ani pri menších prehreškoch v minulosti.
Právnik Transparency International Pavel Nechala si tiež myslí, že k porušeniu zákona došlo. „Ak sa rozhodli, že s tým nič nezmôžu, bolo by dôveryhodnejšie, keby to vyplynulo z konania preskúmateľného súdom a keby na jeho základe iniciovali legislatívnu zmenu.“
Strana trvá na tom, že zákon neporušila. „Nemali sme žiadnu volebnú kampaň až do oficiálneho začiatku volebnej kampane,“ napísali z tlačového oddelenia. Kampaň strany vraj bude stáť iba pol milióna eur.
Sedia tam, kde SDĽ
Mecenáš zostal, len strana sa zmenila. Strana 99 percent zahmlievala aj svoje sídlo.
BRATISLAVA. Poznám to tam, vysvetľuje hlavný mecenáš strany 99 percent Ivan Weiss, prečo jeho strana sídli v rovnakých kanceláriách ako pred poslednými voľbami nová SDĽ.
Weiss prešiel pred voľbami z jednej strany do druhej.
Strana 99 percent pritom oficiálne uvádza inú adresu v centre Bratislavy, kde o nej ešte pred mesiacom nikto nepočul.
„Na rozdiel od Klariskej, kde je ťažký prístup do pešej zóny, využívame Hurbanovo námestie na niektoré stretnutia a sklad novín a tlačovín,“ povedal Weiss s tým, že sú tam dva mesiace. Ľudia, ktorí pracujú v budove, však tvrdili, že tam sídlia už od roku 2010.
Do podkrovnej kancelárie v pondelok partia mladých ľudí nosila letáky a transparenty. Redaktorov SME nechceli pustiť dnu a fotili si ich.
Hľadanie sídla strany je podľa Weissa snahou zahmlievať podstatu problému tejto krajiny – očistenie od goríl.
(trš)

Beata
Balogová
