Kandidát 99 percent Peter Vačok zastupuje bývalého príslušníka SIS v spore s tajnou službou.
BRATISLAVA. Bývalého príslušníka SIS Petra Holúbeka z kauzy Gorila zastupuje na súde advokát Peter Vačok, ktorý kandiduje za hnutie 99 percent.
Súdnou cestou Holúbek napadol rozhodnutie SIS, ktorým ho v roku 2009 prepustila zo služby.
Holúbek podľa Gorily odpočúval údajný konšpiračný byt finančnej skupiny Penta. Podľa spisu ho prepustili, lebo na kauzu upozornil vtedajšieho šéfa tajnej služby Jozefa Magalu. Oficiálne dostal v roku 2009 výpoveď pre stretnutia so zahraničným novinárom a vynášanie informácií.
Kauza sa dostala až na Najvyšší súd, ktorý našiel v prepustení formálne chyby. Dôvody výpovede však nespochybnil.
Vačok v pondelok prípad odmietol komentovať s vysvetlením, že je viazaný mlčanlivosťou. Kanceláriu má v dome, kde je byt z Gorily.
Ide už o druhého človeka z hnutia 99 percent, ktorý mal kontakt s Gorilou. Bývalý novinár Pavol Pavlík ešte pred voľbami 2010 sprostredkoval spis predsedovi SaS Richardovi Sulíkovi.
Bilbord 99% s Petrom Vačkom. FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK
Mal odpočúvať byt
Holúbek podľa Gorily ako príslušník SIS v rokoch 2005 a 2006 odpočúval konšpiračný byt na Vazovovej ulici v Bratislave, vedľa ktorého býval. Neskôr sa stretával s novinárom Tomom Nicholsonom, ktorý sa kauzou zaoberá.
„V pozadí jeho prepustenia bol s najväčšou pravdepodobnosťou dokument, ktorým informuje Jozefa Magalu o priebehu akcie Gorila,“ píše sa v materiáli, ktorý bol zverejnený na internete v decembri minulého roka.
Analytik Holúbek, s krycím menom Mravec, podľa Gorily v marci 2007 písal vtedajšiemu riaditeľovi SIS Jozefovi Magalovi, že jeho nadriadení Gorilu zametajú pod koberec a že informácie z nej predali finančnej skupine Penta. Mravec tiež upozorňoval, že sa obáva o bezpečnosť seba a svojej rodiny.
Chronológia
Prepustený
november 2005 súd povolil odpočúvanie bytu z Gorily,
august 2006 akciu ukončili,
marec 2007 Holúbek sa údajne sťažoval Magalovi,
marec 2009 prepustili ho,
október 2010 krajský súd prepustenie potvrdil, Holúbek podal trestné oznámenie,
august 2011 prokuratúra vyšetrovanie zastavila,
október 2011 rozhodol Najvyšší súd.
Prepustený bol v marci 2009.
Medzi oficiálnymi dôvodmi je podľa zistení SME stretávanie sa s novinárom cudzím štátnym príslušníkom a tiež oboznamovanie neoprávnenej osoby s utajovanou skutočnosťou.
Proti prepusteniu podal Holúbek rozklad, ktorý SIS zamietla v máji 2009.
Potom sa obrátil na Krajský súd v Bratislave a ten rozhodnutie v októbri 2010 potvrdil.
Hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak pritom minulý týždeň odpovedal, že taký spor neevidujú. Včera podvečer sa s ním už nepodarilo spojiť.
Neprišli mu na meno
Holúbek sa odvolal na Najvyšší súd, ktorý rozhodol vlani v októbri.
„Najvyšší súd zmenil rozsudok Krajského súdu v Bratislave tak, že vec vrátil žalovanému na ďalšie konanie,“ odpovedala v pondelok kancelária Najvyššieho súdu.
Žalovaným je v spore SIS, ktorá musí teraz znovu posúdiť okolnosti prepustenia.
Podľa informácií SME jej však Najvyšší súd vyčítal len formálne pochybenie – v dokumentácii súvisiacej s výpoveďou používala striedavo Holúbekovo krycie a skutočné meno, pričom označenie malo byť jednotné.
Pôvodne o prepustení rozhodoval Jozef Magala (Smer), teraz musí prípad riešiť jeho nástupca Karol Mitrík (SDKÚ).
Dôvody prepustenia, ktorými mali byť styky s novinárom a vynášanie informácií, súd nespochybnil. Kauza Gorila sa v rozhodnutí priamo nespomína. Holúbek ani Nicholson vzájomné stretnutia nepopierajú. Nicholson sa k spisu dostal pred vyše dvoma rokmi.
Spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák, ktorý je ústrednou postavou údajného spisu, ho vraj videl už v roku 2008. Čiastkové informácie mal ešte v roku 2006.
Hoci niečo vyzerá ako kačka, ešte stále to môže byť kačica, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Dal aj trestné oznámenie
Holúbek podával v kauze Gorila trestné oznámenie v októbri 2010 - štyri dni po tom, čo krajský súd zamietol jeho žalobu proti prepusteniu zo služby.
Už o necelé dva týždne polícia požiadala SIS o zbavenie mlčanlivosti Holúbeka, aby mohol vypovedať. Na druhý deň dostala od Mitríka zamietavú odpoveď.
V novembri 2010 začal na základe Holúbekovho podania policajný Úrad boja proti korupcii vo veci trestné stíhanie. Podozrenia smerovali voči neznámym príslušníkom SIS, ktorí dôležité informácie z Gorily nepostúpili polícii ani prokuratúre, ale ich „poskytli neoprávneným osobám“.
Vojenská prokuratúra stíhanie zastavila v auguste 2011 so záverom, že je nepochybné, že sa skutok nestal. Nové vyšetrovanie polícia začala v januári tohto roka.
Holúbekov advokát Vačok, ktorý má v dome na Vazovovej kanceláriu, kauzu odmietol komentovať. Odvolal sa na povinnosť mlčanlivosti voči svojmu klientovi. Holúbek sa k prípadu nevyjadruje.
Lipšic: Prali s expertmi
Advokát z dozornej rady HM Invest potvrdil, že pracoval pre Haščáka.
BRATISLAVA. Bývalých policajných expertov na pranie špinavých peňazí spojil s kauzou Gorila minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Ide o advokátov Richarda Biročáka a Ľudevíta Rabaya.
Biročák roky pracoval na finančnej polícii, Rabay bol jeho šéfom, napísal Lipšic na blogu sme.sk, kde už v druhom príspevku skúma pozadie kauzy Gorila.
Advokáti boli od marca 2006 do decembra minulého roka v dozornej rade firmy HM Invest exministra hospodárstva Jirka Malchárka a expolicajta Zoltána Vargu. V predchádzajúcom blogu Lipšic naznačil, ako cez HM Invest mohlo prejsť 329 miliónov korún získaných na províziách od finančnej skupiny Penta.
Biročák Lipšicove tvrdenia nechcel komentovať. Rovnako ani okolnosti pôsobenia v HM Invest. Povedal, že nemá čas, lebo je na pojednávaní. Potvrdil však slová spoločníka Penty Jaroslava Haščáka, že sa v čase Gorily stretávali. „Veď sme pre nich robili.“
Rabay povedal len toľko, že vo vzťahu ku klientovi je viazaný mlčanlivosťou. Advokáti v januári skončili aj v dozornej rade ďalšej Vargovej firmy.
(bum)

Beata
Balogová
