VIEDEŇ, BRATISLAVA. Autokratický premiér Vladimír Mečiar alebo nebezpečná jadrová elektráreň Mochovce. To boli jediné témy, ktoré v rakúskych médiách dostali Slovensko na titulnú stranu novín.
Až do tohto februára, keď denník Die Presse písal o rakúskych firmách v kauze Gorila. Titulok znel: Rakúšania v slovenskom bahne.
Spomínal tri firmy – Letisko Viedeň, Raiffeisen Zentralbank a Meinl Bank. Citovali ho aj ďalšie médiá.
Prali a korumpovali?
Najhoršie z údajného spisu SIS vychádza súkromná banka Meinl Bank. Pre finančnú skupinu Penta mala prať peniaze cez daňové raje a pomáhať jej pri predaji bratislavského letiska v roku 2006.
Meinl Bank vtedy robila privatizačného poradcu a Penta tender vyhrala. Podľa Gorily mal spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák dlhoročné prepojenie na Meinl Bank. „Spolupracovali spolu už pri privatizácii Banky Slovakia.
Vtedy Meinl zastupoval záujmy Penty, keby sa na to prišlo, riskovala Meinl Bank problémy. Medzi Meinl Bank a Haščákom je maximálna dôvera. Haščák perie cez Meinl Bank svoje peniaze v zahraničí,“ píše sa v spise.
Banku Slovakia kúpila rakúska Meinl Bank v roku 2003 a o štyri roky neskôr ju prevzala Penta. Rakúska banka všetky obvinenia odmietla.
„Klebety, ktoré o našej banke kolujú na Slovensku, sú absurdné. Banka čo najostrejšie odmieta, aby bola spájaná s akoukoľvek formou korupcie, praním špinavých peňazí alebo inými nezákonnými činnosťami,“ povedal pre SME hovorca banky Thomas Huemer.
Letisko Viedeň a Raiffeisen Zentralbank tiež odmietajú akékoľvek obvinenia z podplácania. Zapojenie Penty do predaja bratislavského letiska vysvetľujú skúsenosťami, ktoré finančná skupina mala so slovenským trhom. Spájanie s korupciou odmieta aj Penta.
Pohoršení Rakúšania
Články vyvolali v Rakúsku ostré reakcie. Pre mnohých boli potvrdením, že tamojšie firmy nekorumpujú len doma, ale aj v zahraničí.
Texty prišli v čase, keď vyšetrovací výbor rakúskeho parlamentu rieši obrovskú korupčnú kauzu okolo Telekomu Austria. Firma mala cez lobistov zaplatiť politikom milióny eur, aby odsúhlasili zákony v jej prospech.
„Či bude mať kauza Gorila vplyv na rakúskych podnikateľov na Slovensku, ešte nevieme povedať,“ povedal Patrick Sagmeister z obchodného oddelenia rakúskeho veľvyslanectva v Bratislave.
Rakúsko je po Holandsku a Nemecku tretím najväčším zahraničným investorom u nás. Pôsobí tu asi dvetisíc firiem a každý štvrťrok pribudne ďalších päťdesiat.

Beata
Balogová
