SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:57

SaS podáva na Kočnera trestné oznámenie

Podnikateľ Marián Kočner obvinil Richarda Sulíka, že v mnohých veciach klame. Tvrdí, že sa s ním stretával ešte pred voľbami.

Kočner na tlačovej besede vysvetľoval, ako mohli vzniknúť nahrávky v kauze Sasanka.Kočner na tlačovej besede vysvetľoval, ako mohli vzniknúť nahrávky v kauze Sasanka. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Strana SaS podáva na podnikateľa Mariána Kočnera trestné oznámenie. Dôvodom sú jeho dnešné vyjadrenia na adresu liberálov.

"Pán Kočner dnes takmer dve hodiny bez jediného dôkazu vylieval kýble špiny na SaS a jej predstaviteľov. Boli sme hrubo očierňovaní. Tlačovku uzavrel tým, že sú to jeho pocity. Boli to dve hodiny pocitov, domnienok, názorov a myšlienok pána Kočnera," povedal na tlačovej konferencii predseda SaS Richard Sulík.

K privatizácii SPP, ktorá mala byť podľa Kočnera jediným cieľom niektorých poslancov v SaS, v ktorom im bránila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ), Sulík povedal, že privatizácia SPP prebehla za druhej vlády Mikuláša Dzurindu a v terajšom vládnom programe je napísané, že žiadne strategické podniky sa privatizovať nebudú.

Sulík: Dar od Špirka je čisté klamstvo

info
Čo povedal Kočner
 • so Sulíkom sa stretával už pred voľbami, nie až po voľbách 2010,
 • stretnutí so Sulíkom bolo viac ako desať, odhaduje na 12 až 15, Sulík hovorí o piatich až šiestich,
 • Špirko z Penty mal dať SaS v igelitke 166-tisíc eur na kampaň,
 • SaS má sponzora rovnako ako iné strany - má ním byť Ján Sabol, podnikateľ v liehovarníctve,
 • Juraj Droba zo SaS mal zvláštnym spôsobom zarobiť na fingovaných tréningoch na ministerstve zdravotníctva za vlády Roberta Fica,
 • Kočner poskytol 90-tisíc eur na snem SDKÚ

To, že poslanec SaS Jozef Kollár mal podľa Kočnera pred rokmi ukradnúť z Ľudovej banky 80 miliónov korún, vysvetlil Sulík tak, že sa na Kollára pred zostavovaním kandidátky SaS Kočnera pýtal, a ten mu povedal, že by rád na neho niečo vytiahol, ale nemá nič.

"To povedal pre dvoma rokmi," zdôraznil Sulík.

Za čisté klamstvo tiež označil Kočnerovo tvrdenie, že SaS prijala v igelitke od spoločníka Penty Jozefa Špirka päť miliónov korún.

"Dnes som bol vypovedať na Úrade boja proti korupcii ku kupovaniu poslancov počas voľby generálneho prokurátora a odovzdal som aj moju mailovú komunikáciu s Kočnerom, ktorá dokazuje, že on naozaj disponuje informáciami o tom, kto boli v koalícii zradcovia. Téma je týmto pre mňa uzavretá, Slovensko čelí iným problémom ako je termostat pána Kočnera," upozornil líder SaS.

Sulík o večeri: Mám právo na súkromie

Na ďalšie konkrétne výroky a obvinenia zo strany Kočnera Sulík reagovať nechcel.

"Nebudem sa k tomu vyjadrovať, už som povedal všetko," bola jeho najčastejšia odpoveď na novinárske otázky.

Stručne sa však vyjadril k podnikateľovi Jánovi Sabolovi, ktorý je podľa Kočnera v pozadí SaS a bol so Sulíkom na súkromnej večeri privátnym lietadlom v Salzburgu v čase, keď Sulík šéfoval parlamentu.

"Poznáme sa, mám s ním aj súkromný vzťah," vysvetlil.

K večeri sa však nevyjadriť nechcel, lebo to bola jeho súkromná večera, ktorú si sám zaplatil.

"Aj druhý najvyšší ústavný činiteľ má právo na trošku súkromia. Pán Sabol nie je sponzorom strany, ani pán Špirko. Tie klebety tu sú už dlhšie a ja si myslím, že preto, lebo pred šiestimi rokmi Republiková únia zamestnávateľov mi sponzorovala vydanie knihy Odvodový bonus a v tom čase som bol ja s nimi dvoma v kontakte," podotkol.

Podľa Sulíka je aktuálne najdôležitejšie to, že Grécko je oficiálne v krachu a my mu ideme požičať.

"Každý Slovák bude platiť 214 eur na hlavu," zdôrazňoval po novinárskych otázkach na Kočnera. Rovnako tak viackrát poukázal na drahé hodinky lídra Smeru Roberta Fica a novinárov vyzýval, aby sa pýtali, odkiaľ na ne zobral peniaze.

SaS podľa Kočnera nepriznala dar od Špirka z Penty

"Richard Sulík v mnohých veciach klamal," povedal na začiatku takmer dvojhodinovej tlačovej konferencie podnikateľ Marián Kočner, na ktorej vysvetľoval svoje stretnutia a sms komunikáciu s predsedom SaS Richardom Sulíkom.

Sulík sa ako šéf parlamentu tajne stretával s kontroverzným podnikateľom Mariánom Kočnerom, ktorého meno sa objavilo aj na mafiánskych zoznamoch. Schôdzky s ním Sulík potvrdil po tom, ako sa internetom rozšíril dokument Sasanka.

Strana SaS podľa Kočnera prijala od spoločníka Penty Jozefa Špirka päť miliónov korún v igelitovej taške s logom Tesco na predvolebnú kampaň v roku 2010.

"Pýtal som sa Sulíka, či od jedného zo spoločníkov Penty nedostali finančný príspevok na kampaň, ktorý ale nie je uvedený na webe medzi príspevkami. Tak sa ma spýtal, odkiaľ to viem a že on od Jozefa Špirka žiadne peniaze nezobral. Je to pravda, doniesol ich pokladník strany SaS Kolárik, ktorý ich od Špirka dostal v bielej Tesco igelitke," povedal Kočner.

Malo ísť o "päť miliónov korún v prepočte na eurá" (okolo 166-tisíc eur) na kampaň.

Podnikateľ zároveň oznámil, že na toto tvrdenie nemá dôkazy. Je ale ochotný SaS zaplatiť detektor lži, kde by na tieto otázky mali odpovedať.

"Sú to výmysly," povedal Špirko pre SME.

Kočner Sulíka obvinil z toho, že bral peniaze od sponzora. „To, že Richard Sulík tvrdil, že SaS nezobrala žiadne peniaze od žiadneho sponzora, nie je pravda,“ povedal Kočner.

Kočnera sa údajne novinári pýtali, či bol so Sulíkom a Jurajom Drobom Jurajom Miškovom súkromným lietadlom na večeri v Salzburgu. „Bol tam pán podnikateľ Ján Sabol,“ vyhlásil Kočner, ktorý tvrdí, že on tam nebol.

Sulíka sa vraj pýtal, prečo tam Sabol bol, či stojí za SaS. Podľa Kočnera sa tomu Sulík bránil.

Sabol sa k týmto tvrdeniam vyjadrovať odmietol.

"Vzhľadom na to, že nie som sponzorom SaS ani inej politickej strany, necítim potrebu v tejto súvislosti čokoľvek komentovať," uviedol pre agentúru SITA Sabol.

Penta vylučuje sponzoring SaS

Spoločnosť Penta podľa jej hovorcu Martina Danka vylučuje akýkoľvek finančný sponzoring politickej strany SaS.

Penta sa podľa jeho slov v uvedenej strane neangažovala. Jediný kontakt s predsedom strany Richardom Sulíkom mal Jozef Špirko, a to ako viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov.

Danko pre agentúru SITA pripomenul, že Jozef Špirko nie je už rok v aktívnom vedení skupiny Penta a nepodieľa sa na jej projektoch.

Dodal, že prípadné vzťahy medzi Špirkom a Sulíkom sú jeho súkromnými aktivitami a nijako nesúvisia s Pentou.

Akékoľvek otázky na túto tému podľa Danka treba klásť preto priamo Jozefovi Špirkovi.

Sulík Kočnerovi nepovedal, že zverejní ich komunikáciu

Spis Sasanka obsahuje esemeskovú komunikáciu medzi Sulíkom a Kočnerom z roku 2010 o voľbe generálneho prokurátora.

Kočner povedal, že sa spolu stretávali už pred voľbami. "Začali sme sa so Sulíkom stretávať pred voľbami. Nie po voľbách, ako tvrdí on. Bolo to predtým ako SaS začala pripravovať kandidátku do Národnej rady," povedal.

O stretnutie ho požiadal sám Kočner, ešte keď kandidoval na primátora Bratislavy (v roku 2006 - pozn. red.). "Bavili sme sa, celkom sme si porozumeli, boli asi dve alebo tri stretnutia. "Sulík sa so mnou nestretol len raz. Nezisťoval na nich len zradcov, tak ako to včera tvrdil na tlačovke," dodal.

Po voľbách 2010 sa stretávali už len v dome u Kočnera.

"V Sulíkovi som sa veľmi sklamal, lebo ma zaprel, urobil zo mňa mafiána a zločinca. Pred tým mu to nevadilo, vtedy ma považoval za čestného človeka," povedal Kočner. "A zaprel ma len preto, že nevedel ako má vysvetliť to, prečo sa so mnou stretával."

"V čase, keď vyšla na internete naša komunikácia, dostal som od Sulíka smsku, napriek tomu, že Sulík nedostal môj súhlas vopred, že zverejní našu smskovú komunikáciu," povedal podnikateľ.

"Dodnes som písomný súhlas od Sulíka nedostal. Takže vo veci, v ktorej Sulík tvrdí, že môj súhlas na zverejnenie nedostal, nie je pravda," vysvetlil

Sulík nebol ako predseda parlamentu v dome kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera len raz.

V pondelok priznal, že sa s ním „päť-­, možno šesťkrát v období štyroch alebo piatich mesiacov“ stretol a väčšinou práve v jeho vile na Kolibe.

"Vážení poslanci SaS, veľmi by ste sa čudovali, čo o vás viem," odkázal poslancom Kočner.

Kočner vraj požičal SDKÚ 90-tisíc

Podnikateľ Marián Kočner tvrdí, že aj on požičal 80- alebo 90-tisíc cez jeho spoločného priateľa, ktorého má s predsedom SDKÚ Mikulášom Dzurindom, na snem tejto strany.

Bol to snem, na ktorom Dzurindu znova zvolili za predsedu strany. Kočner na tlačovej besede povedal, že sponzoroval zjazd SDKÚ, ale nebol to vlastne sponzoring, lebo tie peniaze sa mu vrátili.

Priateľ, ktorý toto sprostredkoval, mu vraj aj veľa vecí povedal. Podrobnosti pôžičky si nepamätá, musel by si pozrieť, koľko peňazí vtedy z banky vybral.

SDKÚ všetko popiera. „Mikuláš Dzurinda poslancovi Stanislavovi Janišovi príkaz, aby navrhol Dobroslava Trnku na post generálneho prokurátora, nedal. Zároveň vyhlasujeme, že SDKÚ od pána Kočnera nikdy nijaké peniaze neprijala,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré poskytol hovorca strany Michal Lukáč.

Podnikateľ Marián Kočner si podľa poslanca NR SR za SDKÚ Stanislava Janiša vymyslel vlastný príbeh.

„Ja mu ho neberiem, nech si v ňom žije,“ povedal Janiš pre agentúru SITA v reakcii na informácie Kočnera, ktorý dnes povedal, že predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda mu dal príkaz navrhnúť za generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Ploštica bola zrejme v termostate

Ďalšou témou, ktorú Kočner vysvetľoval, bolo zverejnenie nahrávok z jeho bytu, kde sa so Sulíkom stretol.

"Monitoring mojej osoby pripúšťam," povedal s tým, že ako vie, nachádza sa na "závadových Spišiakových" zoznamoch. Narážal na mafiánske zoznamy, ktoré zverejnil policajný prezident.

"Ale myslím si, že za odpočúvaním bola osoba Richarda Sulíka," povedal.

Po zverejnení videonahrávok hľadal, kde by kamera mohla byť - podľa neho to mohol byť termostat a ovládač kúrenia.

"Podľa uhla kamery som začal hľadať, kde tá ploštica bola. Jedna jediná vec v tom dome ostala na svojom mieste pred rokom, dvoma aj piatimi rokmi. Ostatné všetko bolo premiestené. Išlo o termostat," spresnil.

"V zime som nevedel naladiť kúrenie. Nevedel som prečo. Tak som zavolal mechanika, ktorý vymenil celé riadenie na kotli. Ja som dnes presvedčený, že v tom ovládači, lebo ho dnes už nemám, bola ploštica."

Kočner vraví, že ho netrápi, že nahrávky boli na internete zverejnené. "Ale osobne ma trápi a privádza ma do zúrivosti, že si niekto dovolil obrovský zásah do môjho súkromia," dodal.

"Ponúkam 300-tisíc eur, kto mi donesie informáciu, kto tam to zariadenie namontoval. A potom už bude jednoduché zistiť, kto to dal na web. Ja to zistím. A verím tomu, že niekto príde."

Na otázku, kto inicioval stretnutia u Kočnera, podnikateľ neodpovedal. Potvrdil, že okrem Sulíka k nemu domov nikto z politikov nechodil.

Priznal, že Dobroslav Trnka bol u neho trikrát. "S Trnkom sa poznám 28 rokov. Na rozdiel od Sulíka, ma on nevymazal zo svojho telefónu."

Na otázku, či sa stretáva s príslušníkmi tajnej služby, Kočner odpovedal, že nevie, pretože sa mu nikto nelegitimoval.

termostat.jpg

Kočner na tlačovke ukazuje na fotografii termostat, kde sa podľa jeho názoru mohla nachádzať ploštica.
FOTO - TASR

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 2. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 8. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 2. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 3. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 4. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 6. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 7. Hygge ako životný štýl
 8. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 41 828
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 273
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 14 005
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 452
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 005
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 952
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 385
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 266
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 124
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 000
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

14 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

4 h

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

4 h
Centrála Záchrannej služby Košice by mala po zmenách sústrediť väčšinu košických staníc.

Zmenu čaká tretina staníc na východe.

3 h
Ľudia by sa čoskoro mohli vrátiť do mesta.

Poslanec: Čím skôr, lebo bude viac psychiatrických pacientov ako nakazených.

3 h