Minister vnútra Daniel Lipšic v minulosti označil Kočnera za „závadovú osobu“. Teraz mlčí.
BRATISLAVA. Na takzvaných mafiánskych zoznamoch, ktoré z polície unikli v roku 2005, nájdete podnikateľa Mariána Kočnera v rubrike „záujmové motorové vozidlá“. Pri jeho mene sú dve autá Audi S8 a Jeep Wrangler.
V dokumente sú aj autá dnes už zavraždených Petra Čongrádyho, Miroslava Sýkoru či Libora Jakšíka a Juraja Ondrejčáka, prezývaného Piťo.
Zoznam podľa všetkého vytvorila bratislavská polícia, datovaný je z dňa 4. mája 2005.
Ďalšie záznamy, prečo sa policajti zamerali na týchto majiteľov áut, v ňom nie sú. Prax bola taká, že „záujmové autá“ policajti často a dôkladne kontrolovali.
Vinia médiá
Policajný prezident Jaroslav Spišiak v utorok odmietol, že ide o zoznam mafiánov.
„Policajný zbor nikdy nevytvoril zoznam osôb pod názvom mafiánske zoznamy. Vždy sme sa dištancovali od tohto názvu, ktorý bol podsúvaný médiami.“
Vlani v januári Spišiak SME povedal, že vytvorenie zoznamov bol jeho nápad. Rátal vraj s tým, že sa dostanú k novinárom, ktorí si o mafiánoch dovolia písať, až keď zomrú.
„Hoci vo svete sa o nich bežne píše ako o mafiánoch aj počas ich života.“
Vtedajší minister vnútra Vladimír Palko v utorok tiež najskôr upozornil, že nešlo o mafiánske zoznamy, ako ich nazvali médiá. O osobe Kočnera sa vyjadrovať nechcel.
Medzi mafiánmi sa Kočner objavil aj na zoznamoch, ktoré polícii unikli vlani. Zaradený bol do skupiny piťovci. Polícia sa opäť dištancuje. „
Išlo o zneužitie súborov dát, ktoré boli v neštruktúrovanej forme vyňaté z celkovej databázy kriminálnych a spravodajských informácií Úradu boja proti organizovanej kriminalite,“ hovorí Spišiak.
Kočner, dlhoročný priateľ bývalého šéfa prokuratúry Dobroslava Trnku, spájanie s mafiánmi odmieta.
Počas voľby generálneho prokurátora v decembri 2010 označil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) Kočnera za „závadovú osobu“, ktorá sa už chystala oslavovať s Trnkom víťazstvo. Aj to Kočner poprel.
Lipšic sa od prevalenia kauzy Sasanka na adresu Kočnera nevyjadruje.
Markíza a Technopol
Ochranku blízku podsvetiu si Kočner prenajal pri obsadení televízie Markíza v roku 1998. V rozhovore pre aktualne.sk v roku 2006 priznal, že išlo o firmu Petra Čongrádyho.
„My sme ho nezamestnávali, ale najali sme si ho na zabezpečenie ochrany. Ale v tom čase bolo v Bratislave možno päť až šesť súkromných bezpečnostných služieb.“
V utorok hovoril inak. „Čongrády nikdy nerobil ochranku pri obsadení Markízy.“
Spolu s Michalom Kováčom mladším a Martinom Syčom Milým bol Kočner zapletený v kauze Technopol z roku 1992. Súvisel s tým únos Kováča mladšieho do Rakúska, z ktorého je stále podozrivá Lexova SIS.
Vtedajší prezident Michal Kováč pre nedôveru k vyšetrovaniu za éry Vladimíra Mečiara udelil všetkým trom milosť.
Prípad ďalej riešil súd v Nemecku, ktorý v roku 2000 stíhanie zastavil. Kováč mladší sa nechce ku kauze vracať. O Kočnerovi hovoriť odmietol.
Ak má Kočner príležitosť rozprávať o pomeroch v SaS, môže za to predovšetkým Sulík, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>

Beata
Balogová
