Marián Kočner obvinil SaS, že nepriznala peniaze od spoločníka Penty. Strana hovorí o výmysle.
BRATISLAVA. „Vážení poslanci SaS, asi by ste sa čudovali, čo všetko o vás viem,“ vravel kontroverzný podnikateľ Marián Kočner.
Šéf SaS Richard Sulík si preveroval straníckych kolegov u Mariána Kočnera, ktorý sa objavil na mafiánskych zoznamoch.
Cez kontroverzného podnikateľa ich kádroval pred voľbami v roku 2010, keď SaS prvýkrát zostavovala kandidátku.
Či Kočner ovplyvňoval aj zoznam kandidátov, Sulík neprezradil. „Nebudem sa k tomu vyjadrovať.“
Šéf SaS Richard Sulík nevysvetlil, prečo a koľkých členov SaS si nechal Kočnerom preveriť pred voľbami 2010.
Otázky novinárov odbíjal Sulík vyhláseniami o eurovale či poukazovaním na drahé hodinky Roberta Fica.
Sklamaný Kollár
Obvinenia
Kočner proti Sulíkovi
So Sulíkom sa stretával už pred voľbami , nie až po nich. Sulík to potvrdil s dôvetkom, že o týchto stretnutiach nehovoril, pretože vtedy ešte nebol ústavným činiteľom. Kočner pre Sulíka preveroval kandidátov na poslancov , o ktorých nemal šéf SaS dosť informácií. Sulík potvrdil, že si takto nechal overiť aj Jozefa Kollára. Jozef Špirko z Penty mal dať SaS v igelitke 166-tisíc eur na kampaň . Popreli to Sulík aj bývalý spolumajiteľ Penty. SaS má tajného sponzora , rovnako ako iné strany - má ním byť Ján Sabol, podnikateľ v liehovarníctve, s ktorým aj letel v lete 2010 na večeru do Salzburgu súkromným lietadlom. Sulík sponzorstvo Sabola poprel, odmietol to aj podnikateľ. S kým letel, Sulík neprezradil s vysvetlením, že aj ústavný činiteľ má nárok na súkromie.
Šéf SaS však priznáva, že Kočner preňho zisťoval informácie napríklad o šéfovi poslaneckého klubu strany Jozefovi Kollárovi.
Sulík tvrdí, že sa naňho obrátil, lebo sa objavil „nejaký komplot proti Kollárovi“ a „bol na pochybách“.
Kollára sklamalo, že ho stranícky šéf lustroval u človeka s pochybnou povesťou.
„Toto zistenie ma veľmi negatívne prekvapilo, nečakal som, že to Richard Sulík urobí.“ Zo strany zatiaľ odísť neplánuje.
Kočner podľa Sulíka na bývalého riaditeľa Ľudovej banky Kollára nič nenašiel. Ktorých členov SaS ešte kádroval, nekomentoval.
Republiková rada SaS cez víkend podržala Sulíka ako volebného lídra.
Prekvapená SaSČlenov SaS zaskočilo, že sa Sulík obracal na podnikateľa z mafiánskych zoznamov, aby zistil, či má v strane ľudí s čistým štítom.
Poslanec Martin Poliačik reagoval, že bolo „obrovskou chybou“, že sa s Kočnerom vôbec kontaktoval.
Jeden z poslancov SME povedal, že preverovanie Kollára viacerých nahnevalo viac než samotné schôdzky.
Podpredseda SaS Ľubomír Galko nechcel hovoriť o „jednotlivých veciach“, ktoré Sulík urobil. Kvituje, že sa k schôdzkam priznal. „Bolo to z neskúsenosti.“
Vyťahoval lúpežeKočner naznačoval, že Kollár mohol byť zapletený do lúpeže 80 miliónov korún v Ľudovej banke, ktorú Kollár na Slovensku rozbiehal.
Vďaka banke sa spoznal aj so Sulíkom, ktorý patril medzi jej prvých klientov.
Kollár z banky odišiel v roku 2006. Odmieta, že by mal niečo spoločné s lúpežou z roku 1997, keď traja Taliani ukradli 52 miliónov korún.
„Aspoň v sume mohol byť presný,“ komentoval Kočnera. Taliansko už lúpežníkov odsúdilo.
Trestné oznámenie Kollár na Kočnera nepodá. „Je to pod moju úroveň, aby som podával oznámenie na nedôveryhodného človeka.“ Postačuje mu, že to urobí SaS.
Igelitky od PentySulík včera oznámil, že Kočnera udá polícii aj pre obvinenia, že SaS nepriznala dar päť miliónov korún od bývalého spoločníka Penty Jozefa Špirka.
Peniaze v igelitkách od Špirka podľa Kočnera prevzal Peter Kollárik. Kočner žiadne dôkazy nepredložil. „Sú to výmysly,“ reagoval Špirko.
Bývalý šéf Siemensu a Sulíkov známy Kollárik tvrdí, že peniaze na kampaň SaS v roku 2010 nepreberal.
„Je to úplný nezmysel.“ Hovorí, že pokladníka strany nikdy nerobil, nie je ani členom SaS.
SaS pred dvomi rokmi vykázala jedny z najnižších nákladov na predvolebnú kampaň, hoci patrila medzi najmasívnejšie. Strana obhajovala nízku sumu takmer 530tisíc eur aj tým, že kandidáti si sami platili vlastnú prezentáciu.
Ak má Kočner príležitosť rozprávať o pomeroch v SaS, môže za to predovšetkým Sulík, píše Lukáš Fila
Čítajte komentár (piano) >>
Citlivý let do SalzburguSulík nereagoval na Kočnerovo tvrdenie, že v lete 2010, keď bol predsedom parlamentu, letel na večeru do Salzburgu súkromným lietadlom spolu s podnikateľom Jánom Sabolom.
„Aj druhý najvyšší ústavný činiteľ má právo na trošku súkromia.“
Do Salzburgu letel s firmou VIP Wings, ktorá je blízka podnikateľovi Vladimírovi Poórovi.
Kočner tiež Sabola označil za utajeného sponzora SaS. Sabol, ktorý podniká hlavne v liehovarníctve, pre agentúru Sita vyhlásil, že stranu nesponzoruje.
Sabol, Špirko a Kollárik podporili vydanie knihy Odvodový bonus, ktorá Sulíkovi vyšla v roku 2006.
Predseda SaS uviedol, že takmer milión korún nešiel z ich vreciek, ale poskytla ich Republiková únia zamestnávateľov, v ktorej všetci traja figurovali.

Beata
Balogová
