Politici na odchode. Kto o čo prichádza?

ČESKÝ PREZIDENT VÁCLAV HAVEL VYHLÁSIL, ŽE POLITIK JE AKO ZVIERA, KTORÉHO SA LEN ŤAŽKO ZBAVUJE. PODĽA PSYCHOLÓGOV PREŽÍVA ODCHÁDZAJÚCI POLITIK ROVNAKÚ TRAUMU AKO ČLOVEK, KTORÉHO PREPUSTILI Z PRÁCE. PRICHÁDZA TOTIŽ O VÝHODY – PEKNÉ PENIAZE, ...


Bufet za ľudové ceny


Káva za 6,90 Sk


Luxusná doprava


Luxusná doprava


Lacné účelové zariadenia


Imunita


Peniaze určené na kancelárie asistentov


Asistent za 25-tisíc mesačne

ČESKÝ PREZIDENT VÁCLAV HAVEL VYHLÁSIL, ŽE POLITIK JE AKO ZVIERA, KTORÉHO SA LEN ŤAŽKO ZBAVUJE. PODĽA PSYCHOLÓGOV PREŽÍVA ODCHÁDZAJÚCI POLITIK ROVNAKÚ TRAUMU AKO ČLOVEK, KTORÉHO PREPUSTILI Z PRÁCE. PRICHÁDZA TOTIŽ O VÝHODY – PEKNÉ PENIAZE, DOMINANTNÉ POSTAVENIE, MOC A VPLYVHnutie za demokratické Slovensko mesiace sľubovalo obnovu a nakoniec ju urobilo. Na kandidačnej listine do volieb je len zlomok mien, ktoré sedeli v parlamentných laviciach od vzniku politického subjektu. Rovnako sa zachovali SDKÚ, KDH či SNS. Pre výmenu osôb sa rozhodli pod vplyvom vzniku strán deklarujúcich prílev takzvaných nových tvárí. Uprednostnili systém sita.

Tí, čo ním prepadli, pociťujú krivdu. Politika je totiž ako chrúmanie orieškov, hovorí nemecký prezident Johannes Rau. „Vezmete si jeden a potom nemôžete prestať.“ To bude najhlavnejším dôvodom založenia nového politického subjektu Gašparoviča a Aibekovej aj dôvodom na opätovný odchod Slavkovskej z SNS. Václav Havel pred časom vyhlásil: „Politik je ako zviera, ktorého sa len ťažko zbavuje.“

Psychológ: Politik je závislý od pocitu výnimočnosti

Politik prežíva na sklonku svojej kariéry podobný pocit ako človek, ktorého prepustili z práce. Táto práca mu navyše zabezpečovala okrem pekných peňazí aj vplyv a nedotknuteľnosť. Podľa psychiatra Jaroslava Zvěřinu je veľkou motiváciou aj možnosť rozhodovania o druhých a sociálna dominancia. Musí to vedieť posúdiť, sám v českej politike pôsobil.

U viacerých politikov sa snúbi túžba byť videný a počutý s túžbou po sebarealizácii. To potvrdzuje aj skutočnosť, že väčšina takto ambicióznych osôb je mužského pohlavia. Rovnako, ako je to zatiaľ vo sfére biznisu. Len málo politikov sa však po odchode zo scény v podnikateľskej sfére dokáže uchytiť. Hovorí sa, že preto končia ambiciózni ľudia tohto typu v zákonodarstve.

Závislosť od aktívnej politiky býva podľa Zvěřinu predmetom intenzívnej psychologickej závislosti s pocitmi vlastnej výnimočnosti a nadradenosti. Podobné asociácie zažívajú podľa neho tí štátni úradníci, policajti, učitelia či vojenskí dôstojníci, ktorí vykonávajú tieto povolania s radosťou. Paradoxom je, že politik by sa v reálnom živote najradšej vyhol práve týmto zamestnaneckým pomerom.

Rozdiel v myslení týchto typov ľudí je jednoduchý. Učiteľ, policajt či štátny úradník síce môžu istým spôsobom manipulovať so svojím okolím, nedostáva sa im však výhod, aké sú dané pár stovkám vyvolených. Sú nimi komunálni politici, poslanci parlamentu, členovia vlády, prezident. Keď zostane tým odchádzajúcim laptop a odstupné vo výške piatich platov, majú vraj pocit topiaceho sa človeka.

Možno práve psychológovia v parlamente navrhli minulý rok diskusiu o odsúhlasení doživotnej renty pre poslancov. V tejto aktivite ich nakoniec zastavil len negatívny tlak médií. Politici, čo sú na odchode, už nikdy nezažijú toľké výhody, aké mali vďaka štátnej pokladnici. Podľa výpočtov ju jeden poslanec mesačne odľahčí o 111-tisíc 400 korún. Pri stopäťdesiatich poslancoch to predstavuje čiastku 16 miliónov 710-tisíc.

Výhody vysokej politiky: Aj zubár zadarmo

Výhody zákonodarného politika sú viac-menej známe. Poslanci majú okrem približne päťdesiattisícového platu k dispozícii asistenta, ktorému môžu prenajať kancelárske priestory. Majú nárok na poslaneckú ubytovňu, mimobratislavské vedenie parlamentu a členovia vlády na byt. Na oblečenie alebo reprezentačné obedy majú v plate vyčlenené náhrady. Mestskú hromadnú dopravu, cestu vlakom a v niektorých prípadoch aj lietadlom majú zadarmo rovnako ako starostlivosť praktického lekára či zubára. Za výhodných finančných podmienok môžu využívať služby účelových zariadení v ktoromkoľvek termíne.

Všetci politickí predstavitelia v parlamente i vo vláde vlastnia diplomatické pasy, ktoré ich okrem iného uprednostňujú na hraničných priechodoch. Okrem poslaneckej imunity majú výrazný vplyv na veci verejné, ale aj súkromné. Služobne vyššie postavení politici majú k dispozícii aj ochranku, vozidlo so šoférom, mobilný telefón a sekretárku.

Známi na odchode: Dôchodok, biznis, golf

O všetky tieto vymoženosti príde tento rok najväčší počet známych tvárí. Väčšina z nich sa ešte definitívne nerozhodla, čo bude robiť, predstavu už ale majú.

Oľga Keltošová zostáva napriek nezaradeniu na kandidátku členkou HZDS a mieni sa v jeho prospech angažovať. O dva roky chce byť kandidátom do európskeho parlamentu. Predpokladá, že jej k tomu dopomôže aj kamarátstvo s Vojtechom Tkáčom, ktorý má momentálne na Mečiara veľký vplyv. Pred vstupom do politiky pracovala ako novinárka v detských redakciách, teraz si zrejme bude užívať dôchodok a venovať sa novonarodeným vnúčatám.

Kandidátom do európskeho parlamentu chce byť aj Peter Baco, ktorý je až na päťdesiatom deviatom mieste kandidátky hnutia. Poradie si vraj pre motiváciu určil sám. Pred vstupom do politiky bol predsedom roľníckeho družstva, po voľbách chce podľa našich informácií pracovať v podnikateľskom sektore. Tam už niekoľko rokov pôsobia jeho dvaja zaťovia. Hovorí sa, že za výdatnej exministrovej pomoci, čo on popiera.

Z významnejších členov HZDS, ktorí sa takisto nedostali na kandidátku, zostáva pri Mečiarovi Peter Brňák. Uňho je jasné, že sa vráti k svojmu pôvodnému povolaniu právnika. Je takzvaným pozastaveným sudcom Krajského súdu v Bratislave a nedávno bol zvolený aj za člena Súdnej rady.

Najviac rozčarovanou, ale naďalej lojálnou zástankyňou Vladimíra Mečiara je Katarína Tóthová, ktorá kandiduje až zo šesťdesiateho miesta. Napriek tomu je presvedčená, že sa do parlamentu nakoniec dostane. Vraj jej k tomu môžu pomôcť preferenčné hlasy žien. Keďže je to nepravdepodobné, zostane zrejme na dôchodku.

Z SDKÚ sa nedostal na kandidátku Ľubomír Harach, ktorý uvažuje o návrate k pôvodnej profesii. „Zaujíma ma oblasť informatizácie, informačnej podpory podnikateľského prostredia, budovanie pracovísk.“ Oslovili ho vraj viaceré medzinárodné spoločnosti z oblasti informačných technológií. Podľa našich informácií nie je vylúčená podnikateľská aktivita Ľubomíra Haracha.

Jeho ministerský kolega Roman Kováč odchádza z vysokej i komunálnej politiky. „Mohol by som sa vrátiť do praxe. Moja pani, ktorá prevádzkuje súkromnú gynekologickú ambulanciu, mi sľúbila, že ma zoberie ako mladšieho sekundára.“ Plánuje tiež napísať niekoľko odborných publikácií a mal by prednášať na fakulte zdravotníctva v Trnave.

Minister Milan Kňažko, ktorý odmietol nezvoliteľné miesto na kandidátke, tvrdí, že neodchádza z verejného života, ale chce zostať v „prostredí občianskych aktivít“. Pred časom naznačil, že je pripravený hrať v akomkoľvek dobrom divadelnom kuse či vo filme. Jasné je minimálne to, že bude naďalej hrať pravidelne golf.

Z vysokej politiky odchádza aj Ján Čarnogurský, ktorý to však avizoval už pri voľbe nového predsedu kresťanských demokratov. Jeho túžbou je otvoriť si vlastnú advokátsku kanceláriu, zatiaľ však nemá jasno, či sa bude venovať trestnému, alebo obchodnému právu. „Spočiatku si nebudem môcť vyberať, lebo budem musieť získavať klientelu,“ tvrdí bývalý predseda slovenskej vlády a dosluhujúci minister spravodlivosti.

Nekandiduje ani exminister Pavol Kanis, ktorý tvrdí, že sa chce venovať právu, ani minister práce Peter Magvaši, ktorý vyhlásil, že osem rokov v politike je už dosť. Chcel by sa vrátiť do manažérskej funkcie.

Až na dvadsiatom treťom mieste kandidátky SMK je Duka-Zólyomi, ktorý rovnako ako Tóthová predpokladá, že sa na základe preferenčných hlasov dostane dopredu.

Zo slovenských národniarov neuvidíme v parlamente „známe firmy“ Víťazoslava Morica, Jána Slotu, Mariána Andela, ale možno ani Malíkovú. Andel sa bude venovať futbalu alebo biznisu, Moric biznisu, Slota bude piatykrát kandidovať za primátora Žiliny. Malíková si nepripúšťa, že by mohla SNS neuspieť. V prípade, že sa tak stane, však zostane v politike a bude ju robiť mimo parlamentu. Učiteľkou už byť nemieni. Je ale aj pravdepodobné, že si so svojím manželom založia rodinu.

Prestíž politika: Nižšia ako u opravára

Odchádzajúci politici nemajú podľa psychológov ani tak strach z pretlaku voľného času, ale najmä zo straty vplyvu a postavenia v spoločnosti. Útechou im preto môže byť skutočnosť, že v prieskumoch IVVM zaoberajúcich sa prestížnosťou jednotlivých profesií neobsadzujú vôbec vysoké pozície.

V roku 2001 sa post mi- nistra ocitol až na sedemnástej priečke, za manažérom, majstrom v továrni a účtovníčkou. Poslanec parlamentu skončil dvadsiatyštvrtý, hneď za bankovým úradníkom, opravárom televízorov a sekretárkou.

DAŠA MATEJČÍKOVÁ

ROMAN KRPELAN

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 3. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 4. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 5. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 6. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 7. Rastie nám pokrivená generácia?
 8. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 9. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 10. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 1. Atraktívnejšie učenie vďaka digitálnym technológiám
 2. Aký vplyv by mal konflikt v Kórei na vaše investície?
 3. Zľava 3000 € na 3-izbové byty v Jarabinkách
 4. JUDr. Barbora Sabó: Dobrý maklér šetrí čas, peniaze i nervy!
 5. Detské zúbky sú veda
 6. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 7. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 8. Rastie nám pokrivená generácia?
 9. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 10. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 15 650
 2. Rastie nám pokrivená generácia? 10 688
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 3 318
 4. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 2 883
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 000
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 348
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 310
 8. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 100
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 037
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 623

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.

DOMOV

Aké stíhačky môžeme a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16.

Neprehliadnite tiež

Domov

Po študentoch sa na Kaliňáka zas chystá opozícia

Na pondelkový protikorupčný protest chcú prísť tisíce ľudí. Organizátori pozvali aj premiéra Roberta Fica

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.