
Aj noví poslanci dostanú zadarmo a doživotne stodvadsaťtisícové laptopy s tlačiarňou. Plus pri odchode päťmesačné odstupné. FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Hneď na druhom mieste kandidátky HZDS je Eva Antošová, primátorka Novej Dubnice. Šestkou je univerzitný profesor Ján Mikolaj. Vysoko je aj podnikateľ Ján Kovarčík a Mečiarov advokát Miroslav Ábelovský. Do parlamentu sa zrejme bez problémov dostanú aj bývalý riaditeľ Slovenskej sporiteľne z čias Mečiarovej éry Pavol Kiňo či bývalý štátny tajomník Krajčiho ministerstva vnútra Ladislav Polka. Na pomerne zaujímavých miestach sú exminister zdravotníctva Viliam Soboňa, bývalá členka SOP Diana Dubovská a bývalý riaditeľ Slovenských elektrární Tibor Mikuš.
Vo Ficovej strane Smer budú nováčikmi okrem šéfa, Moniky Beňovej a staronovej tváre Borisa Zalu všetci. Zala je jedným zo spoluzakladateľov sociálnej demokracie na Slovensku, má za sebou neúspešnú kandidatúru na post prezidenta a svojho času mal blízko aj k Stredu Ivana Mjartana. Tomu robil program.
Vysoko, na piatom mieste kandidátky SDKÚ sa ocitla bývalá novinárka Zuzana Martináková. Desiaty je rektor Univerzity Komenského Ferdinand Devínsky a na zvoliteľnom mieste Dzurindovho tímu je viceprimátor Zvolena Jozef Mikuš.
ANO stavilo síce na nové tváre v politike, ale osvedčené z médií. Vo vedení má bývalého športového redaktora STV a neskôr riaditeľa televízie Markíza Pavla Ruska a novinárov Evu Černú a Ľubomíra Lintnera. Verejnosť začína registrovať aj Rudolfa Zajaca, bývalého experta na zdravotníctvo DS. Staronovou tvárou je exposlanec SOP Jirko Malchárek aj bývalý šéf Kozlíkovho ministerstva financií Róbert Nemcsic. Na ich kandidátke je aj bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec.
Pri prekročení päťpercentnej hranice bude nováčikom KDH v parlamente bývalý štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic či doterajší námestník primátora Bratislavy Pavol Minárik s tretím miestom na kandidátke.
V prvej desiatke kandidačnej listiny SMK je teoretický kybernetik Zsolt Komolósy, politológ József Berény či vysokoškolský učiteľ Sándor Albert.
Na treťom mieste kandidátky SDA je expertka na sociálne veci Erika Kvapilová, ktorá sa doteraz okrem členstva v KSČ politicky neangažovala, ale podieľala sa na niektorých projektoch SDĽ. Šiesta je právnička a manažérka Darina Kapráľová a prvú desiatku uzatvára daňová odborníčka Janka Gregorová.
V SDĽ je žena na druhom mieste kandidátky. Je ňou lekárka Irina Šebová. Novými tvárami sú aj podnikateľ Peter Baráth s číslom sedem a lekár Boris Hanuščák s číslom deväť.
Novými tvárami HZD sú dekan právnickej fakulty, člen licenčnej rady i viacerých dozorných rád súkromných spoločností Mojmír Mamojka aj niekdajší zanietený obdivovateľ Mečiara, textár Martin Sarvaš. Známe tváre z HZDS v HZD sú potom vospolok Mečiarovi odpadlíci.
Hneď po najznámejších predstaviteľoch SNS nasledujú verejnosti neznámi muži. Na štvrtom mieste je architekt Ján Burian, na piatom ekonóm Peter Súlovský a na ôsmom je pedagóg Ivan Eibner.
Do prvej desiatky PSNS postavil Slota tri neznáme mená. Primátora Šurian Kamila Bartoviča, ale aj sedemdesiatdvaročného dôchodcu Ivana Galla. (rom)
PLAT POLITIKAposlanec parlamentu 37 100
podpredseda výboru NR SR 39 600
predseda výboru NR SR 42 100
podpredseda parlamentu 47 100
predseda parlamentu 52 100
minister 55 650
podpredseda vlády 70 650
premiér 78 150
K čistým mesačným príjmom sa týmto verejným činiteľom pripočítavajú aj paušálne náhrady, ktoré sa nezdaňujú. Pre mimobratislavských poslancov sú paušálne náhrady vo výške osemdesiatich percent z platu - 29 680 korún, bratislavskí poslanci poberajú paušál vo výške sedemdesiatich percent z platu - 25 970 korún. Členovia vlády dostávajú paušálne náhrady okolo 20-tisíc korún. Každý poslanec má navyše k dispozícii vlastného asistenta s platom 25-tisíc korún, ktorému môže prenajať kanceláriu do výšky platby 27-tisíc korún mesačne.