BRATISLAVA. Organizátorku a tvár protestov Gorila skočila na policajnej stanici. „Je predvedená na policajné oddelenie za neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa,“ povedal okolo tretej popoludní František Peczár, bratislavský policajný hovorca.
Po hodine a pol ju prepustili a opäť prišla na zhromaždenie pre parlament. Policajtom podľa informácii SME bránila vo vykonaní služobného zákroku pred parlamentom. Predviedli aj jej partnera, ktorý preskočil zábrany postavené pred parlamentom.
Dokopy zadržali až piatich ľudí. Jedného muža predviedli pre podozrenie zo spáchania trestného činu útoku na verejného činiteľa.
Muž fyzicky napadol jedného z policajtov. Po zákroku polície muž skončil v rukách zdravotníkov v sanitke.
Od rána stálo niekoľko desiatok protestujúcich pred Národnou radou.
Na poludnie sa chceli dostať k budove parlamentu voľným priestorom medzi zábranami. Niekoľkým sa to podarilo, na čo polícia priechod zatvorila.
Protestujúci chceli kovovú zábranu odhodiť a zápasili o ňu s policajtmi, jednotlivci sa snažili aj o jej preskočenie.
Následne boli privolaní z neďaleko odstaveného autobusu ťažkoodenci, ktorí vytvorili špalier pred schodmi do Národnej rady.
Nakričali na Hrušovského
Demonštrantom sa tiež podarilo prerušiť parlamentnú schôdzu.
Na poslancov vysypali papieriky a vykrikovali. Najväčšiu kritiku musel zniesť predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).
Vypočul si, že porušuje ústavné práva nespokojencov na slobodu pohybu, obvinili ho, že polícii nariadil, aby nespokojencov ochranka nevpustila do parlamentu.
Ako sa ukázalo, niektorí ľudia na balkóne sa do budovy parlamentu dostali vďaka poslancovi Ľubomírovi Galkovi (SaS).
Po tom, čo ich ochranka nevpustila dnu, poprosili Galka, aby sa ich ujal, na čo ich pozval ako vlastných hostí a vybavil im stretnutie s kancelárom Andrejom Kramárom.
Tvrdil, že mu sľúbili, že sa budú správať slušne. Po incidente im so šéfom ochranky vybavil poslednú šancu správať sa korektne a nerušiť schôdzu. „Potom od nich dávam ruky preč.“
Napriek hlasným prejavom nespokojnosti Galko demonštrantov nezatratil. Myslí si, že poslanci by za svoje platy mali zniesť istú dávku kritiky.
„Tuto kopa poslancov, aspoň podľa mňa, narobilo toľko zloty, počas tých troch mesiacov, čo som tu, že keby tu niekto po nich teraz vykrikoval tri hodiny v kuse, tak ešte je to stále nič a ešte stále za tie peniaze myslím, že to môžu strpieť,“ povedal novinárom.
Ako dodal, demonštrujúcim do istej miery rozumie. „Ja teraz tiež necítim nejakú veľkú podporu zo strany štátnych orgánov, na odbore boja proti korupcii ma fackajú zľava-sprava,“ vysvetlil.
Novinárom sa vzápätí prihovoril jeden z nespokojencov, občan Ladislav Krnáč. Tvrdil, že do parlamentu sa nedostal pod krídlami Galka, ale ako každý iný občan.
Vysvetlil, že nie je spokojný s prácou politikov ani s pasivitou občanov, ktorí nedeklarujú odpor k existujúcemu systému na námestiach.
„Preto som sa odhodlal k tomuto kroku a preto sa teraz prihlasujem k protestu Gorila,“ dodal. Novinárom tiež naznačil, že nedôveruje, že o incidente budú informovať objektívne.
Hrozili aj hackeri
Členovia hackerského hnutia Anonymous v utorok zverejnili video, v ktorom avizovali, že protestujúcich budú podporovať aj vo virtuálnom priestore.
Počas demonštrácie preto prisľúbili DDoS útok, ktorý by na istý čas znemožnil prístup na webové sídlo Národnej rady.
V minulosti tak už z rôznych dôvodov znefunkčnili internetové stránky Úradu vlády či niekoľkých ministerstiev.

Beata
Balogová
