BRATISLAVA. Predsedníčka vlády Iveta Radičová vyjadrila uznanie práci slovenských diplomatov pri tvorbe Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa.
Ako agentúru SITA informoval tlačový odbor Úradu vlády, Radičová v utorok v Paláci národov v Ženeve podpísala za Slovensko Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa o procedúre oznámení.
Iniciátorom a lídrom procesu tvorby tohto protokolu bolo Slovensko, diplomat Drahoslav Štefánek viedol pracovnú skupinu a na tvorbe dokumentu sa významne podieľal aj slovenský zástupca vo Výbore OSN pre práva dieťaťa Peter Guráň.
Od roku 2009 Slovensko koordinovalo predloženie troch rezolúcií Rady OSN pre ľudské práva a vypracovalo návrh Opčného protokolu. Slovenská republika zastúpená Radičovou preto dokument slávnostne podpísala ako prvá krajina.
"Chcem svojou prítomnosťou vyjadriť uznanie práci našich diplomatov Drahoslava Štefánka a Petra Guráňa a ich spolupracovníkov," povedala v Ženeve Radičová.
Opčný protokol posilňuje práva detí na medzinárodnej úrovni tým, že poskytuje možnosť podávať sťažnosti pre porušenie ich práv.
V praxi to znamená, že ak deti alebo ich zástupcovia neuspejú so svojimi sťažnosťami na národnej úrovni, môžu sa obrátiť na Výbor OSN pre práva dieťaťa.
Ako tlačový odbor uviedol, sťažnosti možno podávať v takých závažných záležitostiach ako predaj detí, detská pornografia, prostitúcia či účasť detí v ozbrojených konfliktoch, pričom takáto možnosť doteraz neexistovala.
Hoci OSN prijala Dohovor o právach dieťaťa ešte v roku 1989 a doteraz ho podpísalo 193 členských krajín, bola to zároveň posledná z deviatich kľúčových ľudskoprávnych noriem, ktorá nemala mechanizmus oznámení.
Predsedníčka vlády vystúpila v utorok v ženevskom Paláci národov aj s prejavom pri príležitosti 19. zasadnutia Rady OSN pre ľudské práva.
Veľkú časť prejavu venovala aktuálnej situácii v krízových regiónoch. Podľa Radičovej by medzinárodné spoločenstvo nemalo zostať nečinným.
"Sme zdesení z najnovších správ zo Sýrie, kde sa násilie stalo každodennou realitou.
Slovensko bezpodmienečne odsudzuje porušovanie ľudských práv a žiadame okamžité zastavenie násilia," apelovala premiérka, ktorá doplnila, že správy relevantných inštitúcií o situácii v Sýrii naznačujú systematické útoky na civilistov, páchanie zločinov proti ľudskosti a vyžadujú si preto okamžité kroky.
"Informácie o mučení, popravy, zmiznutia či dokonca zabíjanie detí by nám nemali byť ľahostajné. Vítame preto prijatie rezolúcie o Sýrii vo Valnom zhromaždení OSN zo 16. februára. Zločiny nemôžu zostať nepotrestané," dodala premiérka.
Predsedníčka vlády vo svojom prejave zhodnotila aj celkovú činnosť medzinárodných organizácií v oblasti boja za slobodu a ľudské práva.
"Viac ako inokedy by Rada pre ľudské práva i OSN mali vyvinúť maximálne úsilie v boji proti beztrestnosti a mali by podporovať spravodlivosť a demokratickú spoločnosť," myslí si Radičová, ktorá zdôraznila kľúčovú úlohu občianskej spoločnosti v oblasti ľudských práv.