Polícia preveruje 15-tisíc podpisov na registračných hárkoch novej strany. Môže sa to skončiť aj jej zrušením.
Agentúrne spravodajstvo sme o 21:07 nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Ešte pred voľbami chce policajný prezident Jaroslav Spišiak povedať, koľko podpisov sa na registračné hárky strany 99 percent dostalo podvodom. Pri kontrole náhodnej vzorky objavili stovky sfalšovaných podpisov.
„Nesedeli údaje osôb s číslom občianskeho preukazu, niektoré boli niekoľko rokov pochované,“ povedal Spišiak.
„Je veľmi dôležité, ako získala registráciu strana, ktorá sa uchádza o miesto v parlamente,“ povedal.
Stranu vníma ako poškodenú a pre podvod trestne stíhajú ľudí, ktorí jej registračné hárky vytvárali. Strana im mala platiť euro za každý podpis.
O prešetrení všetkých 15-tisíc podpisov rozhodol sám. Polícia porovnáva údaje na hárkoch so svojimi databázami. Niekoľko sto policajtov navštevuje domácnosti a pýta sa ľudí z hárkov, či ich skutočne podpísali.
Vidia za tým politiku
Strana obvinenia odmieta. Jej sponzor Ivan Weiss za Spišiakovou snahou vidí politiku, spomína tiež, že Spišiak v minulosti pracoval v Slovnafte, kde šéfuje údajný sponzor MostaHídu Oszkár Világi.
„Toto je ovplyvňovanie výsledkov, správny postup je grafologická analýza,“ povedal Weiss.
Polícia podľa neho navštevuje ľudí aj viackrát za deň, chodí za nimi do práce či sa na nich pýta susedov. Na tlačovú konferenciu to v stredu prišli potvrdiť viacerí jej sympatizanti, ale aj brat dvojky na kandidátke Pavla Pavlíka.
Časť ľudí sa podľa strany k podpisu ani nebude chcieť priznať, pretože polícia na nich robí nátlak.
Falšovanie podpisov je iná liga, píše Lukáš Fila
Čítajte zajtrajší komentár (piano) >>
Neručia za všetky podpisy
Weiss nedokáže zaručiť, že všetky podpisy sú pravé. Je si však istý, že desaťtisíc potrebných na zaregistrovanie strany na zozname je.
Zbierali ich vraj sympatizanti strany a špecializované firmy. Konkrétne mená nepovedal. Zjavne chybné podpisy vraj vytriedili.
Výsledky vyšetrovania spochybňuje aj advokát z kandidátky strany Peter Vačok. Všetci ľudia sa podľa neho nebudú ochotní k podpisu priznať alebo naň už mohli zabudnúť. „Individuálne zlyhanie nemôžete paušalizovať.“
„Ak boli zaregistrovaní na základe podpisov ľudí, ktorí tvrdia, že to nepodpísali, tak vzniká podozrenie z podvodu a následkom by malo byť, že bude zrušená registrácia,“ povedal SME právnik Slavomír Trnkócy.
Ak by potvrdených podpisov bolo menej ako 10-tisíc, mohli by podľa právnika aj zrušiť registráciu strany.
O zrušení strany môže rozhodnúť len Najvyšší súd. Návrh je oprávnený podať generálny prokurátor, a to v prípade, ak strana porušuje zákon.

Beata
Balogová
