Slota: Majetok? Možno dvadsať, možno päťdesiat tisíc eur

Šéf SNS JÁN SLOTA uvažuje o koalícii so Smerom. Na Tublatanku už strana nemá peniaze.

Predseda SNS v bratislavskej pracovni.(Zdroj: SME – VLADIMÍR ŠIMÍĆEK)

Počítate s tým, že sa SNS nemusí dostať do parlamentu?

"To je absolútne vylúčené. Nemám obavy."

Čo to znamená? Máte interné prieskumy?

"Bolo viacero prieskumov, ktoré neboli zverejnené. Jeden si dalo podľa mojich informácií urobiť aj americké veľvyslanectvo. Všade v týchto prieskumoch máme minimálne okolo 6 percent. V niektorých sa pohybujeme aj okolo osem."

Hovorili ste s Robertom Ficom o možnej povolebnej spolupráci?

"Osobne sme ešte nehovorili o takej možnosti. Ale v štruktúrach sa o tejto téme môže rozprávať a nevylučujem, že toto sa už odohralo."

Môžete byť konkrétnejší?

"To je nepodstatné. Táto otázka bude realitou až po vyhlásení výsledkov volieb. V parlamentnej demokracii rozhodujú obyčajné počty."

Ak pôjdete do koalície, dáte si za podmienku zvýšenie dôchodkov o sto eur, ako to máte na bilbordoch?

"Určite budeme trvať na tom, aby sa zvýšili dôchodky tých najslabších dôchodcov o sto eur mesačne minimálne."

Bude platiť taká podmienka aj pri znižovaní daní, ktoré presadzujete?

"To je vecou dohôd. Zatiaľ sme presvedčení, že pre rozvoj slovenskej ekonomiky by bolo veľmi výhodné prijať nižšiu rovnú daň, tých 16 percent."

Ak by Smer pri rokovaniach o koalícii trval na vašom odchode z politiky, ako by ste sa zachovali?

"To je prisilná káva. Potom aj ja by som mohol požadovať odchod niektorých politikov. Nebudem konkretizovať, či Smeru, SDKÚ, či niekoho ďalšieho, ktorí sú tiež podľa môjho názoru sprofanovaní, alebo nepatria do politiky. To nemôže dopredu požadovať nikto zo žiadnej politickej strany."

Sám ste povedali, že po voľbách odídete, ako to teda bude?

"To je druhá stránka mince. Čo som povedal, je moje rozhodnutie. Určite do konca tohto roka by som odovzdal mandát tomu, kto bude podľa poradia nasledovať. Ja sa budem venovať predovšetkým práci predsedu SNS. Bude veľmi ťažká doba, aj z globálneho hľadiska, aj vojensko-politického hľadiska v rámci sveta a možno aj strednej Európy. Mám 59 rokov. Ako 60-ročný už nechcem byť predsedom strany, ale chcem v nej ďalej pôsobiť."

Koho by ste si predstavovali na poste lídra SNS?

"Máme na to snem, ktorý rozhodne. V omladenom tíme je x skutočne schopných ľudí, ktorí majú na to aby viedli SNS v ďalších rokoch."

Mal by to byť Andrej Danko alebo Rafael Rafaj?

"Nemyslím, že by som mal niekoho protežovať. Možno sú mi ďalší osobne viac sympatickí. Nechcel by som niekomu dávať väčšie, alebo menšie šance zo strany mojej podpory."

Dá sa vládnuť so Smerom po tom ako vás v minulej vláde doslova znemožnil?

"Samozrejme, že sa mi veľa vecí priečilo. Nepáčili sa mi takéto prešľapy. Náš koaličný partner rozdával žlté, červené a neviem aké karty a našich ľudí neoprávnene likvidoval. Bolo to nechutné. Ale napriek tomu, viete - tu ide o viac v rámci stabilizácie situácie na Slovensku ako o nejaké osobné averzie. Človek v politike musí zhltnúť aj to horké polienko a musí sa ísť ďalej."

Aké sú teraz vaše vzťahy s Robertom Ficom?

"Ja by som ich hodnotil ako priateľské. Vždy keď sa stretneme v parlamente, hodíme priateľskú reč."

Prečo ste z Jaroslava Spišiaka na bilbordoch urobili mikimauza?

"Ešte sme ho tam vykreslili veľmi schopného. Pretože aj ten mikimauz má viac schopností a rozumu ako Jaroslav Spišiak. On urobil z polície doslova trhací kalendár. Vylial množstvo schopných vyšetrovateľov a kriminalistov. A tým svojim zvráteným hodnotením tam narobil takú garazdu, že väčšia sa hádam ani nedal spraviť. Z polície odišli tisíce schopných ľudí."

Musíte ale uznať, že polícia za Spišiaka takmer všetkých veľkých mafiánov dostala za mreže.

"To by som pochyboval. O ktorých hovoríte?"

Z Bratislavy sú tam piťovci, sýkorovci...

"Ale prosím vás! Veď to bolo trápne. Ja viem presne ako bolo obsadenie tej vily. Veď hľadaný im otvoril dvere. A tí čo išli cez dvere tam boli skôr ako tí, čo išli vrtuľníkom. Kvôli čomu ten cirkus tam bol? Veď to je trápne divadlo."

Čo hovoríte na schôdzky Richarda Sulíka s podnikateľom Mariánom Kočnerom, ktorý je na mafiánskych zoznamoch?

"Ja by som celú tú situáciu bral trošku pragmatickejšie. Aj tie schôdzky. Samozrejme, hovorilo sa tam o niektorých závažných veciach. Dokonca sám pán Sulík chcel odstúpiť, tak asi mal na to objektívny pohľad, keď hovoril, že sa tam kupovali hlasy za 300-tisíc eur. To je už dosť veľký peniaz. Tak mal asi zakročiť. Ale ja nie som prokurátor, nie som ani jeho stará mama."

Marián Kočner vás v minulosti označil za jedného z politikov, s ktorými sa pozná. Ste kamaráti?

"Kamaráti by bolo prisilné slovo. Pána Kočnera poznám zbežne. Za celý život som sa s ním stretol asi 5-6 krát. Tykáme si, ale že by sme chodili spolu na obedy, alebo niečo podobné, to neprichádza do úvahy."

On povedal, že ste sa zoznámili na koncerte Vanessy Mae a potom ste sa dobre opili. Je vhodné, aby vysoký politik popíjal s takýmto človekom?

"To nie je pravda. Na Vanesse Mae som bol v Žiline a som presvedčený, že on tam vtedy nebol."

Kupovali sa poslanci počas voľby generálneho prokurátora?

"Mňa nikto neoslovil. Nechcem to komunikovať z toho dôvodu, že tu sa stínajú hlavy bez dôkazov, len na základe toho, že niekto niečo niekde povedal. Niečo také som nevidel, nikto ma nepresviedčal, nikto mi nič nenúkal."

SNS hlasovala za Dobroslava Trnku, prečo je dobrý generálny prokurátor?

"Za celé svoje obdobie vystupoval vysoko profesionálne. V žiadnom prípade politicky nijakým spôsobom sa nedal ovplyvňovať pri jednotlivých kauzách, viď Malinová."

Generálna prokuratúra v tomto období odmietla požiadať parlament o zbavenie imunity vášho poslanca Igora Štefanova v kauze nástenkového tendra. Je v poriadku, že takto v podstate znemožnila polícii ďalšie vyšetrovanie?

"Vyšetrovanie čoho? Umelo vytvorenej kauzy? Veď pán Lipšic stále rozpráva o niekoľkomiliardových škodách. NKÚ hovoril, že nejakých 32-tisíc eur bolo využitých nie práve najlepšie. Stále sa tam hovorí o nejakých firmách, ktoré majú blízko k Slotovi. Ku mne má aj Wall Street blízko, keby to niekomu ladilo do karát. O celom tendri som vedel možno o niečo viac ako vy. Nijaká škoda nebola."

Nebolo by najlepšie, keby to riadne vyšetrila polícia?

"A čo má prešetrovať? Veď dozorujúci prokurátor rozhoduje. Vyšetrovateľ nedal nič na stôl a na základe toho prokurátor povedal, že nie je o čom, ani nie je kvôli čomu mu brať tú imunitu."

Je pravdivý spis Gorila?

"Čiastočne určite je pravdivý. Ale spis má 5 alebo 6 rokov. Prečo sa nevyšetroval vtedy? A to niekto iný bol pri moci - tí najväčší demokrati."

Vtedy ste vy boli pri moci. Bolo to v roku 2006, keď nastúpila vaša vláda.

"Ale všetko sa nahralo za Dzurindovej vlády. Takže mne sa to javí ako trošku potrhnuté, že prvú informáciu mal už na stole predseda vlády Dzurinda a nekonal. V tej dobe som o Gorile vedel asi toľko čo vy, čiže nula. Zadosťučinenie máme aspoň v tom zmysle, že ak je to skutočne pravda - čo sa tam hovorí o SNS? Skoro nič."

Napríklad expolicajt Ján Rejda tam hovorí, že mal s niekým zo SIS dohodu, že sa nebude kriminalizovať Ján Slota a strana Smer. Bola taká dohoda?

"Určite nie. Neviem, kto s kým mal dohodu, ale so mnou určite nikto."

Zo spisu vyplýva, že tí ľudia zo SIS boli buď pán Ľubomír Arpáš, alebo František Polák. Poznáte sa s týmito osobami?

"Absolútne nie."

Manželka pána Arpáša je známa ako bývalá agentka Kováčová, ktorá bola v minulosti v SNS. S ňou ste boli v kontakte? Poznáte ju?

"Možno keď sme sa stretli na nejakom našom sneme. Ale v živote som s ňou nekomunikoval tak, že by som vedel, že to je nejaká pani Arpášová. To určite nie."

Viete niečo o tom, že by sa Robert Fico stretával s Jaroslavom Haščákom v konšpiračnom byte?

"Nemienim sa vyjadrovať k niečomu čo som nevidel."

Zmenil sa váš majetok za uplynulý rok?

"Určite sa nezmenil. Sú rôzne klamstvá o mojich jachtách, vilách, autách. To sedem alebo osem ročné Bentley som zaplatil normálne zo svojho účtu v autobazáre v Prahe. Manželka má jedno Audi A4 a ja má ešte motorku Gold Wing. Jeden byt máme v Novej Lesnej a chatku so záhradou pri Žiline. Malú chatu vo Vrátnej doline som prepísal. To je všetko."

A ešte to lietadielko.

"Áno. Veď to mám riadne zapísané v majetkovom priznaní. Ale takých lietadielok má množstvo ľudí na Slovensku. A že niekto ma videl na nejakej jachte? Veď to sa normálne prenajíma. Hromada Slovákov si prenajíma jachty na Jadrane."

Koľko vás vyjde taká dovolenka v Chorvátsku?

"Presne tak ako by vyšla hocikoho iného. Možno v kunách na deň pre trojčlennú rodinu okolo tisíc – tisícdvesto kuna. Určite nemám vrtuľku nikde strčenú, že by som tam poletoval. Jem to, čo jedia všetci pri mori. Ako každý iný slovenský turista. Plávam, opaľujem sa."

Letíte tam súkromným lietadlom.

"Málokedy. Raz vlani, keď som sa ponáhľal do parlamentu, alebo z parlamentu ma previezol mojim vlastným lietadielkom kamarát pilot."

Viete odhadnúť, koľko máte peňazí, alebo majetku?

"Na účte mám myslím okolo 60-tisíc eur. A keď si zhodnotím tie nehnuteľné majetky, je to možno dvadsať, tridsať, možno štyridsať, päťdesiat tisíc. Neviem presne."

Robert Fico v roku 2009 povedal, že patríte medzi politikov, ktorí sa nabalili ako Mikuláš Dzurinda a Ivan Mikloš. Čo na to hovoríte?

"Nech sa pozrie na ľudí, ktorých má okolo seba. Že by som bol taký hlúpy a mal tie miliardy popísané na kde koho? Veď ma môže zajtra vyvrátiť a potom by boli všetci vyrehotaní."

Ako vám v kampani uškodila kauza okolo Tublatanky, keď ste používali jej pesničky bez súhlasu bývalých členov skupiny?

"Minimálne. Len sa čudujem pánovi Sarvašovi, ktorý sedí na veľvyslanectve v Berlíne a niekto z SDKÚ mu povedal bu bu bu, hneď sa vyjadroval novinárom. To sa mi zdalo prinajmenšom smiešne, že to urobil len preto, aby tam zotrval ešte niekoľko mesiacov."

Nesúvisí s tým aj zrušenie koncertov Tublatanky?

"Určite nie. Má to taký podtext, že dieťa Maťa Ďurindu ochorelo. A má to aj ekonomický rozmer, tak nám to možno padlo vhod. Lebo sme na dne svojich možností."

Už ste vyčerpali peniaze na kampaň?

"Nie že vyčerpali, už sme dosť vyčerpaní."

Koľko mali stáť tie koncerty?

"Myslím, že brali klasicky od osem do dvanásť tisíc eur s DPH."

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Talent - vzdelanie - úspech
 3. Elektro-horúčka v podaní Volkswagenu
 4. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s?
 5. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche
 6. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať?
 7. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom
 8. Slovanet spustil LTE internet aj na juhu Tokaja
 9. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk
 10. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME
 1. Ste si istí, že svoj smartfón využívate naplno?
 2. Príbeh tradičného družstva - príbeh Antonína Kvapila
 3. V Botanickej záhrade SPU otvorili jedinečnú výstavu orchideí
 4. Noc architektúry 2018
 5. V súťaži Záhrada, Park a Detail roka uspeli absolventi SPU
 6. Mieru spracovania odpadu zvyšujú automatizované linky
 7. Talent - vzdelanie - úspech
 8. Príbeh tradičného družstva - príbeh Iva Hlisnikovského
 9. Fasáda hotela Danube sa nekolauduje, investor predložil návrhy
 10. Európske univerzity a podnikatelia spoločne
 1. 16 tipov na poznávacie zájazdy so slovenským sprievodcom 26 848
 2. Spoznáte týchto 11 filmov, v ktorých sa objavil McDonald’s? 18 624
 3. Mio MiVue 733 WiFi - snadno přeneste záznam autokamery do mobilu 14 231
 4. Dobrú chuť: príloha o dobrom jedle a varení v denníku SME 11 720
 5. Máte hypotéku a chcete lepšie spávať? 5 861
 6. Hľadá sa: Vzťah z rozumu. Darujte na Valentína predplatné SME.sk 5 230
 7. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 4 396
 8. Tatra banka spustila najmodernejší internet banking pre firmy 4 369
 9. Nové komorné bývanie v Karlovke? Karlove 3 045
 10. Nepýtajte od lekára antibiotiká pri chrípke či nádche 2 814

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Evita sa zbavila stratového vydavateľstva. Spôsobom, aký využil aj Bašternák

Podnikateľka a spisovateľka Eva Urbaníková zrušila svoje vydavateľstvo. Urobila to spôsobom, ktorý ministerstvo označuje za špekulatívne.

Neprehliadnite tiež

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Slovenské ministerstvo dopravy objavilo Uber

Zákony by sa mali pripraviť na zdieľanú ekonomiku.

Spevák Špaňo vyfackal na ceste mladíka. Ako na celú vec pozerá zákon?

Pokutu môže vodič dostať aj za vztýčený prostredník či neoprávnené trúbenie.

Kde sa dá v Liptove dobre zalyžovať? Ponúkajú sa malé strediská

Pravá zima nechala na seba čakať. Začiatok sezóny vyzeral katastrofálne, počasie sa umúdrilo tak ,ako sa na toto ročné obdobie patrí, a vďaka mrazu a snehu mohli spustiť prevádzku aj menšie strediská a dedinské lyžiarske vleky.

Grátis parkovanie v nemocniciach: Druckera presvedčil dotazník

Ministerstvo chcelo zrušiť, čo zaviedlo. Napokon ostane pri prvej verzii.

Pre Severné Slovensko platí výstraha prvého stupňa pred tvorbou závejov

SHMÚ upozorňuje na tvorbu snehových jazykov na najbližšie dva dni .