pozornosť aj na širšie súvislosti problému.
Otvorene a oprávnene sa hovorí o tom, že vyjadrenia našich politikov k drogovej problematike sú nekvalifikované a nekompetentné, poznačené evidentnou neskúsenosťou. Rozhodne nenabádam, aby dôstojní páni a seriózne dámy riskovali trestné stíhanie po prichytení s jointom. Občania a voliči však majú nárok očakávať od svojich zástupcov primerané znalosti, ochotu k informovanosti, prístupnosť k diskusii. Nehovoriac už o korekcii vyhlásení prameniacich z obáv vyvolaných neznalosťou. Vonkoncom nespochybňujem ani právo na odmietavé, či nekompromisné stanovisko pri konkrétnych problematických témach, pokiaľ je zdôvodnené relevantnými vedomosťami.
V tejto súvislosti si pripomeňme júlové prehodnotenie protidrogovej politiky vo Veľkej Británii, klasifikáciu drog do troch tried. Triedu A tvoria vysoko spoločensky a individuálne nebezpečné drogy, inak povedané drogy, ktoré zabíjajú: heroín, kokaín, extáza (v našich podmienkach by sem rozhodne mal patriť aj pervitín); B-triedu mäkké drogy, C-triedu steroidy, antidepresíva a novozaradená marihuana. Reakcie verejnosti i opozičných politikov boli zmiešané a chvíľami veľmi ostré. Výsledná akceptácia rozhodnutia tak nie je výsledkom kompromisu, ale konsenzom, pokiaľ ide o dosiaľ absentujúcu kontrolovateľnosť marihuany. Predovšetkým však uznaním nevyhnutnosti sústredenia sa na boj s tvrdými drogami-výrobcami, predajcami, propagátormi, teda priamymi iniciátormi, udržiavateľmi a rozširovateľmi drogovej závislosti.
Pokiaľ ide o individuálne dôvody, pre ktoré mladí (ale nielen mladí) ľudia siahajú po drogách, ani tu neexistuje jednoznačné vysvetlenie: z nedostatku iných podnetov, možností, pozornosti, rovnako ako z ich nadbytku. Medzi spomínanými krajnosťami, samozrejme, existuje množstvo iných, často iracionálnych príčin a ich kombinácií. Nepostihnuteľnosť dôvodov „prečo“ je takisto jedným z apelov na otvorenú, nedogmatickú verejnú diskusiu, nevyhnutnosť funkčnej prevencie, komplexnosť a efektívnosť boja proti drogám.
Kampaň mladých SDA vyburcovala z letargie predovšetkým generáciu rodičov, prinajmenej ich prinútila položiť si otázku, čo vedia o svojich deťoch. Ak do akéhokoľvek spoločenského priestoru vnášame témy, ktoré boli doteraz tabuizované, ak indikujeme dosiaľ obchádzané problémy, nezaobíde sa to bez výberu radikálnejších metód.
Pozrime sa na všeobecne akceptovanú a tolerovanú „alkoholizáciu“ slovenskej spoločnosti, so všetkými spoločenskými a individuálnymi dôsledkami a škodami: obchádzanie problému, tvárenie sa, že v „slušnej“ spoločnosti a „slušných“ rodinách neexistuje, absencia diskusie, neschopnosť komunikácie je pre Slovensko typická.
Samozrejme, najlepšie by bolo, keby sa nikdy nikto z nás nedostal do problémov s alkoholom či drogami. Ideál je však jedna vec a realita druhá. Ide nám o to, aby sa nielen marihuana, ale predovšetkým heroín a iné tvrdé drogy, drogy, ktoré zabíjajú, nestali „národným športom“ podobne ako borovička. Ak celá kampaň mladých SDA, všetky mediálne vystúpenia prispejú k tomu, že jediný mladý človek rezignuje na drogové lákadlá – malo to význam. Nežijeme len pre volebný výsledok. Spomeňte si na dnešnú diskusiu o takých päť rokov…
Autor: SYLVIA PORUBÄNOVÁ(Autorka je sociologička, expertka SDA pre rovnosť príležitostí)

Beata
Balogová
