Tieto sľuby sú aj na bilbordoch, na ktoré pridali aj otvorene protirómske heslá.
Môžeme len ľutovať, že Maťo Ďurinda musel pôvodné hity Tublatanky v predvolebných šotoch SNS vymeniť za novšiu tvorbu. Štúdium starších textov totiž vedie až k nečakane kvalitným výsledkom.
Jána Slotu v klipe, v ktorom sa prechádza po Žiline, pôvodne sprevádzal hit, v ktorom sa spieva „(dnes) nejdem do baru, len tak chodím“.
Nebola to šťastná voľba, pretože už podpriemerne vnímavý pozorovateľ politickej scény musel najneskôr v tomto okamihu kampaň ako zjavne nedôveryhodnú ignorovať.
Stačilo si však vypočuť celý originál, aby sme zistili, že aj muzikanti môžu mať prognostické vlohy.
Keby Slotovu prechádzku po jeho gubernii sprevádzali iné pasáže piesne Dnes, malo by video omnoho väčšiu výpovednú hodnotu.
Internet navrhol naozaj ideálnu: „Keď som v uliciach, som dosť biedny / robím väčšinou to, čo nemám / tvárim sa, že som zodpovedný / klamem, smejem sa, som zlý k ženám.“
Aj keď detailistom bude prekážať slovo väčšinou, zvyšok na Slotu sedí takmer presne.
Od nástenky, cez sfalšovaný podpis a ešte falošnejšie obavy o Slovensko až po vulgárne nadávky policajtke je v ňom všetko, čo občan potrebuje vedieť.
Podľa prieskumov približne päť percent oslovených stále tvrdí, že vo voľbách odovzdá Slovenskej národnej strane hlas. Pre nich, ale aj pre ostatných môže byť zaujímavá krátka ukážka, čo všetko sa dá vo štvrtom roku krízy sľúbiť.
Ako zruinovať krajinu
V duchu tradícií strany je program v ekonomickej časti zmesou ukradnutých téz použitých v úplne nevhodnom čase a populistických nezmyslov, ktorých realizácia by znamenala kolaps hospodárstva v takej podobe, že aj Grécko by považovalo za morálnu povinnosť prijímať ekonomických utečencov zo Slovenska.
Rovná daň je fajn vec, ale ak niekto navrhne jej zníženie z 19 na 16 percent a kombinuje to napríklad so sľubom paušálne o sto eur zvýšiť dôchodky pre veľkú časť dôchodcov, tak vzniká dôvodné podozrenie, že volebné memorandum pre SNS písali Orbánovi diverzanti len preto, aby Slovensko skrachovalo skôr než Maďarsko.
Všetci ostatní totiž len premýšľajú, ktoré dane zvýšiť a ako to pred voličmi do poslednej chvíle zatajiť.
Ak sa pridá skrátenie pracovného týždňa na 35 hodín bez zníženia mzdy a zjednotenie minimálnej mzdy v celej Európskej únii, obraz skazy je dokonaný.
Cenu práce u nás by takéto „návrhy“ vystrelili tak, že na štyristotisícovú nezamestnanosť by sme onedlho s nostalgiou spomínali ako na staré dobré časy.
Predchádzajúce vety sa ľahko dajú odbiť tým, že od SNS predsa nikto neočakáva, že ich myslí vážne. Pred voľbami niečo sľúbiť musela a je zrejmé, že skutočným zmyslom jej existencie je prisatie sa na štátne a európske peniaze, ku ktorým sa prepracuje po chrbtoch Maďarov a Rómov.
A práve v tom, ako sa s týmito témami slotovci vyrovnajú, treba hľadať odpoveď na otázku, či budú po voľbách v parlamente.
Zlodej Fico
Ich šance teraz výrazne zmenšuje, že Maďarov aj Rómov majú v zuboch viacerí. Prvých ako arcinepriateľov Slovenska Slotovi ukradol Smer.
Počas štyroch rokov spoločného vládnutia bolo čoraz očividnejšie, že Robert Fico si s hejslováctvom poradí aj sám. Slota sa len prizeral, ako mu berú tému a voličov. Výsledkom bolo, že sa takmer nedostal do parlamentu.
A aj tí, ktorí za jediného úprimného bojovníka proti Maďarom stále považujú Slotu, by mali vedieť, že aj keby na južnom Slovensku organizovaná maďarizácia naozaj prebiehala, politika SNS jej nezabráni.
Hungarofóbni voliči o maďarskom nebezpečenstve rozprávajú bez ohľadu na to, či je vo vláde Bugár, alebo Slota (a Fico).
Jediný rozdiel je, že keď je pri moci Bugár, nadávajú naňho, a keď Slota, nadávajú s ním. Ale na údajnom pomaďarčovaní sa nemení nič. Teda okrem toho, že podľa štatistík Maďarov na Slovensku kontinuálne výrazne ubúda.
Keďže našu najväčšiu menšinu ako tému de facto SNS ukradli, sústredili sa pred týmito voľbami viac na Rómov.
Kým v roku 2010, keď sa písalo o rasistickom predvolebnom bilborde, sa Anna Belousovová novinárom vysmievala, že Róma vidí len ten, kto chce, teraz už strana o „doplácaní na Cigánov“ hovorí úplne otvorene.
Neprekvapuje, že o tému súperí s Kotlebom, no na protirómskych náladách sa snažia zviesť aj v SDKÚ, SaS a KDH.
Koniec vyzerá inak
SNS posledný rok a pol ako keby neexistovala. Keď sa k tomu pridajú prieskumy verejnej mienky, ktoré sa pohybujú tesne nad a pod päťpercentnou hranicou, je zrejmé, že Ján Slota má vážny problém.
Kým pred rokmi mohli rasistické bilbordy, strašenie Maďarmi či vulgarizmy v televíznej diskusii bodovať, v terajšej záplave špinavostí o Gorile a Sasanke zaujmú menej. To všetko napovedá, že nejaké euro stavené na parlament bez účasti SNS môže byť jednou z lepších predvolebných investícií.
Lenže ak sa aj slotovci do Národnej rady nedostanú, je predčasné porovnávať ich s osudom Mečiarovho HZDS. SNS má väčšiu šancu prežiť štyri roky v mimoparlamentnej opozícii a vrátiť sa späť.
Nie vďaka neexistujúcej 140-ročnej tradícii, ale preto, že takýto typ nacionalizmu si voliča vždy nájde.
Preto ak si po prípadnom neúspechu budú v SNS s Maťom Ďurindom spievať „Ja sa vrátim, vrátim, raz sa k tebe celkom isto vrátim“, netreba sa smiať.
A ak cez päť percent predsa len prelezú, potom sme prišli o jednu z mála dobrých správ, ktoré tieto voľby mohli priniesť.

Beata
Balogová
