Ministerstvo vnútra sa k priebehu vyšetrovania kauzy Gorila nevyjadruje.
BRATISLAVA. Ani takmer dva mesiace od začiatku nového vyšetrovania kauzy Gorila nebol vypočutý bývalý príslušník SIS Peter Holúbek, ktorý je údajne autorom spisu z dielne tajnej služby.
Vypovedať stále nemôže, lebo podľa informácií SME ho SIS zatiaľ nezbavila mlčanlivosti. Redakcii to potvrdili dva zdroje blízke vyšetrovaniu.
Trestné stíhanie v kauze Gorila vedie špeciálny vyšetrovací tím od 9. januára.
Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH po jeho zriadení oznámil, že prvé kroky budú viesť k tomu, „aby boli zbavení mlčanlivosti príslušníci SIS“.
Práceneschopný Mitrík?
Ministerstvo v stredu neodpovedalo, kedy polícia požiadala tajnú službu o zbavenie mlčanlivosti Holúbeka, ani čo hovorí na to, že k nemu doteraz nedošlo.
„K vyšetrovacím úkonom a taktike sa nebudeme vyjadrovať,“ povedal hovorca Gábor Grendel.
Komenovať to nechce ani SIS, reagovala podobne. „V záujme objektivity vyšetrovania sa nemôžeme vyjadrovať k otázkam spojeným s procesnými úkonmi orgánov činných v trestnom konaní,“ odpovedala.
Zbavenie mlčanlivosti je v kompetencii riaditeľa SIS Karola Mitríka (SDKÚ). Či rozhodne ešte do volieb, nie je známe.
SIS v stredu neodpovedala na otázku, či je pravda, že Mitrík je momentálne práceneschopný.
Bývalý analytik SIS Peter Holúbek podľa Gorily odpočúval údajný konšpiračný byt finančnej skupiny Penta.
Záznamy z odpočúvania po spracovaní odovzdal nadriadeným, ktorí ich vraj neposunuli polícii na vyšetrovanie, ale predali Pente.
Holúbek sa v roku 2007 sťažoval vtedajšiemu riaditeľovi služby Jozefovi Magalovi (Smer). Upozorňoval podľa Gorily aj na ohrozenie bezpečnosti jeho rodiny. Následne ho prepustili. Podľa dokumentov, ktoré má SME, sa Gorila nevyšetrovala ani interne.
Po nástupe novej vlády v októbri 2010 podal Holúbek trestné oznámenie.
Polícia vtedy požiadala o zbavenie mlčanlivosti prvý raz, no Mitrík to hneď na druhý deň odmietol. SIS to zdôvodnila tak, že neboli splnené zákonné podmienky.
Lipšic vinil aj SIS
Lipšic na tlačovej besede 9. januára oznámil, že jedným z dôvodov, prečo Gorilu polícia v minulosti nemohla vyšetrovať, bolo rozhodnutie SIS o nezbavení mlčanlivosti jej ľudí.
Riaditeľ SIS podlieha vláde. Po zverejnení kauzy Gorila na internete premiérka Iveta Radičová oznámila, že Mitrík bude pri vyšetrovaní polícii nápomocný v maximálnej možnej miere.
Na začiatku nového vyšetrovania aj tajná služba deklarovala súčinnosť.
Polícia vo veci vedie trestné stíhanie pre založenie zločineckej skupiny, korupciu a zneužitie právomoci verejného činiteľa.

Beata
Balogová
