BRATISLAVA. Mimoparlamentné hnutie 99% - občiansky hlas nedalo do 18. februára na predvolebnú kampaň ani cent.
Vyplýva to z predbežnej správy, ktorú podľa zákona muselo predložiť ministerstvo financií.
Výdavky 1,4 milióna eur, ktoré uviedol hlavný sponzor 99% Ivan Weiss, išli z prostriedkov podporovateľov občianskej iniciatívy 99% a boli to výdavky na informačnú kampaň iniciatívy.
"Politická strana 99% - občiansky hlas nemala žiadnu volebnú kampaň až do oficiálneho začiatku volebnej kampane dňa 18. februára," povedala hovorkyňa hnutia Michaela Salajová.
Rovnaké výdavky vo svojej správe vykázala aj strana Zelení.
Pozrite si predvolebné bilbordy politických strán >>
SNS stavila na videokampaň
Naopak najväčšie výdavky priznala SDKÚ. Na predvolebnú kampaň v čase od 21. októbra 2011 do 9. februára investovala 1 289 580 eur.
Najväčší podiel na tejto sume majú billboardy - za ich prenájom a tlač strana Mikuláša Dzurindu zaplatila viac ako 844-tisíc eur.
Takmer 198-tisíc eur strana dala na inzerciu v periodickej tlači. Zvyšné peniaze išli napríklad na organizovanie mítingov či predvolebné prieskumy.
Druhé najvyššie výdavky priznala SNS. Predbežne ich vyčíslila na 1 085 000 eur. Na rozdiel od SDKÚ národniari najviac stavili na vysielanie volebných spotov. Videokampaň SNS vyčíslila na celkových 540-tisíc eur.
Okrem týchto dvoch strán viac ako polmiliónovú sumu na predvolebnú kampaň priznala už len SaS.
Liberáli do 10. februára vyčlenili viac ako 612-tisíc eur, pričom prevažná časť išla na propagáciu činnosti SaS a jej programu.
Pozrite si predvolebné TV spoty politických strán >>
Z malých najviac utráca Puškár
Z menších strán najvyššie náklady vyčíslilo mimoparlamentné PRÁVO a SPRAVODLIVOSŤ.
Strana Petra Puškára predpokladá, že presné náklady, ktoré budú vyčíslené v deň volieb, sa budú pohybovať na úrovni 300-tisíc eur.
Náklady parlamentných strán Smer, Most-Híd a KDH sa pohybovali zhruba na rovnakej úrovni - od 262-tisíc do 281-tisíc eur.
Blízko tejto hranice bolo aj hnutie Igora Matoviča OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, ktoré mesiac pred voľbami vypočítalo svoje náklady približne na 241-tisíc eur.
Predbežnú správu rezortu financií do konca februára nepredložilo sedem strán.
Ide o Stranu zelených, Národ a Spravodlivosť, Stranu Rómskej únie na Slovensku, Stranu +1 Hlas, Robíme to pre deti - SF, stranu Obyčajní ľudia a Stranu občanov Slovenska.