Agentúrny text sme o 20:30 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Ani 15-tisíc podpisov, ktoré strana 99 percent - občiansky hlas predložila pri registrácii, jej nemusí stačiť. Preveruje ich polícia a podľa zistení denníka SME je veľký počet sfalšovaný. Na registráciu treba strane aspoň 10-tisíc podporovateľov.
Sponzor 99 percent a štvorka kandidátky Ivan Weiss tvrdí, že hárky musel niekto zmanipulovať. „Je to široké sprisahanie, ako zdiskreditovať 99 percent, ale aj vytvoriť si zadné dvierka na spochybnenie volieb v prípade, že pre gorily nedopadnú dobre.“ Podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, aby sa zistilo, či s hárkami niekto nemanipuloval.
Ministerstvo vnútra reagovalo, že hárky tak ako pri iných stranách po náhodnej kontrole a registrácii uložilo v zapečatenej skrini.
Zákon na problém nemyslíAk by strane zrušili registráciu pred voľbami, ich výsledok by to nemalo ovplyvniť. Ak by sa však dostala do parlamentu a neskôr by ju pre podvod rozpustili, zostali by mandáty 99 percent podľa ústavného právnika Eduarda Bárányho až do konca volebného obdobia neobsadené.
Ako si ministerstvo vnútra, ktoré 99 percent zaregistrovalo už 6. decembra, so zistením o falošných podpisoch poradí, nie je jasné. Zákon na takýto problém nemyslí.
Ústavný právnik Bárány hovorí, že strana je riadne zaregistrovaná, takže do úvahy prichádza jej rozpustenie. Na to musí dať podnet na Najvyšší súd generálny prokurátor, a to len v prípade, ak strana svojou činnosťou, stanovami či programom porušuje zákon.
Nová situácia„Či sa dá strane pričítať konanie jej prípravného výboru, na to si netrúfam odpovedať,“ komentuje Bárány. Ministerstvo vnútra takúto situáciu ešte neriešilo. Na návrh Generálnej prokuratúry bola zrušená len Slovenská pospolitosť za extrémistický program.
Prokuratúra nehovorí, či dá návrh na rozpustenie 99 percent. „Vo veci koná ministerstvo vnútra, bolo by predčasné vyjadrovať sa k podrobnostiam,“ povedala hovorkyňa Vladimíra Gedrová.
Hárky odovzdalo 99 percent 25. novembra, ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo 6. decembra. S preverovaním začala polícia až potom, ako dostal rezort 13. februára podnet od mládežníckeho združenia SDKÚ. Opieralo sa o informácie, ktoré spochybňovali.
Čítajte komentáre:
- Toto je už priveľa. Je Slovensko štát alebo cirkus? Pýta sa Peter Schutz
- Voľby asi skončia na Ústavnom súde, píše Lukáš Fila
Veria v sprisahanieWeiss tvrdí, že s preverovaním sa začalo, až keď prieskumy verejnej mienky dali 99 percentám šancu dostať sa do parlamentu.
„Ak do volieb nebude vyšetrené, ako bolo s hárkami manipulované, tak sme ochotní napadnúť regulárnosť volieb,“ povedal.
Stopercentne sa zaručiť za odovzdané hárky nevedel. Podpisy zbierali sympatizanti a dobrovoľníci podľa neho bežným spôsobom – v internátoch a na uliciach. Sami vyradili podozrivé hárky.
„Nemali sme kapacitu preveriť, koľko falošných 'sympatizantov' nám medzi nich nasadili gorilie strany s úlohou 'vyrobiť' falošné podpisy pre prípad, že by sa to v budúcnosti hodilo,“ napísal na svojom blogu kandidát strany Peter Mikletič.
Teóriu o sprisahaní podporuje na internete viac kandidátov strany.
Proti hárkom svedčí notárska zápisnicaBRATISLAVA. Pochybnosti o petičných hárkoch pre 99 percent vznikli už koncom januára, keď denník SME upozornil na čestné vyhlásenie mladej Seničanky.
Vlani v októbri ju na diskotéke oslovili dvaja muži s tým, že si môže privyrobiť. Potrebovali zohnať tisíc až dvetisíc podpisov. Za hlas sľubovali euro.
„Povedali, že času je veľmi málo a že im nebude prekážať, keď tých ľudí nebudem musieť fyzicky stretnúť,“ povedala. Jeden podľa nej dodal, že nebude prekážať ani, keď sa „opíšu náhrobné kamene“.
V januári žena vyhlásila pred notárkou, že mená na odovzdaných hárkoch si vymyslela. Odpisovala ich z telefónneho zoznamu. K podporovateľom 99 percent tak pribudli aj mŕtvi či ťažko chorí ľudia.
Namiesto 1500 eur nakoniec dostala len tisíc. Seničanka hovorí, že k notárke išla, lebo sa bála. Niekto sa jej vyhrážal, no nevie kto.
Nepovedala ani to, kto ju zo Senice odviedol pred bratislavskú notárku.
(vev)

Beata
Balogová
