BRATISLAVA. Občianski aktivisti z iniciatívy Monitor sa už stretli s premiérkou Ivetou Radičovou a odovzdali jej otvorený list, adresovaný aj vláde SR. V ňom sa opäť kriticky vyjadrili k protipovodňovému programu. Program sa začal v roku 2010, doteraz bolo v jednotlivých realizačných projektoch zo štátneho rozpočtu vyčerpaných viac ako 26 miliónov eur.
Celkový plánovaný objem je jedna miliarda eur. "Program kritizovala veľká časť odbornej verejnosti. Podobne aj členovia OI Monitor zastávajú názor, že protipovodňový účinok takto realizovaného Programu je takmer nulový," uviedol Tibor Kovács z občianskej iniciatívy Monitor. Tá reagovala na tretí realizačný projekt Programu podaním hromadnej pripomienky, ktorá však nebola akceptovaná. Poslali aj list prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi s informáciou "o možnom pochybení vládneho Programu".
Na rokovaní s Radičovou aktivisti objasňovali, čo považujú za legislatívne pochybenia vládneho Programu revitalizácie a integrovaného manažmentu povodí SR. V spomínanom liste upozorňujú najmä na možné porušenia viacerých smerníc Európskeho parlamentu a Rady, ako aj niektorých zákonov a Ústavy SR. "Aktivisti v otvorenom liste argumentujú, že Program ako strategický dokument neprešiel pred schválením vládou SR zákonným postupom, predovšetkým procesom environmentálneho posudzovania," uviedol Kovács.
V Programe boli podľa aktivistov plánované a zrealizované viaceré aktivity v chránených územiach, pričom nebol zohľadnený ich možný vplyv na životné prostredie, resp. predmet ochrany konkrétneho územia. "Obídením tohto procesu nebola zároveň zabezpečená účasť verejnosti pri navrhovaní Programu, ako ani pri rozhodovacom procese garantovaného zákonom, čím mohlo dôjsť k obmedzeniu práva ich účastníkov," dodal.
Občianska iniciatíva vyslovila závažné podozrenie, že nezákonnosť postupu pri prijímaní Programu môže mať vážne dôsledky aj na platnosť ďalších úkonov, ktoré sa prijímajú a uskutočňujú na jeho základe. "Týka sa to napríklad platnosti uzatvorených zmlúv, realizovaných výberových konaní a tiež použitia dotačných prostriedkov," spresnil Kovács. Svoje podozrenie dali občianski aktivisti preveriť prostredníctvom podnetu na Generálnu prokuratúru SR. Občianska iniciatíva tiež vyjadrila obavu, že týmto podľa nich nezákonným postupom mohlo dôjsť aj k naplneniu skutkovej podstaty marenia úlohy verejným činiteľom.
Občianski aktivisti sa zasadzujú za uskutočnenie odborne naprojektovaných a riadne stavebne zdokumentovaných protipovodňových opatrení. Považujú ich za mimoriadne významnú súčasť preventívnych opatrení pred živelnými pohromami. Nespájajú ich však so súčasným vládnym Programom. "Naopak uprednostňujú udržateľné postupy, ktoré využívajú praxou overené odborné riešenia s dlhodobými účinkami, nie experimenty.
Rovnako oceňujú aj snahu, ak štát pri budovaní funkčných protipovodňových opatrení poskytuje prácu dlhodobo nezamestnaným," dodal Kovács. Občianska iniciatíva Monitor reprezentuje voľné združenie občanov rôzneho profesijného zamerania, ktorí sa zaujímajú o oblasť životného prostredia. Nevyvíja a ani v budúcnosti nebude vyvíjať žiadnu politickú činnosť.