Z Bruselu od našej redaktorky Miriam Zsilleovej
Brusel nahnevala ako premiérka jedinej členskej krajiny eurozóny, ktorá odmietla požičať krachujúcemu Grécku. A rešpekt si vyslúžila, keď pre euroval nechala po roku a troch mesiacoch padnúť vlastnú vládu, než aby ohrozila záchranný systém pre zadlžené krajiny.
Vo štvrtok prišla Iveta Radičová na dvojdňový európsky summit poslednýkrát v úlohe premiérky pred marcovými predčasnými voľbami.
Žiadnu rozlúčku premiérka nechystala. "Nie je to môj posledný summit, dlhé roky chodím do Bruselu ako národný expert pre sociálne veci a ďalej budem," povedala pred začiatkom summitu. Na otázku, či je jej posledný ako premiérky prehodila: "Kto vie."
Koniec éry prvej slovenskej premiérky nebola téma ani pre bruselských korešpondentov, či diplomatov. Zmena vlády je vnútornou záležitosťou Slovenska. Navyše, ak by ešte v marci bol summit eurozóny a na Slovensku by nebola dohodnutá vládá, môže ešte Radičová do Bruselu prísť.
"Únia je príliš zamestnaná krízou, než aby riešila vnútornú politiku jednej malej krajiny," hovorí Margaretha Kopeinig, ktorá o Európskej únii píše pre rakúsky denník Kurier. Slovenská premiérka si však podľa nej urobila v Bruseli renomé, keď pre euroval nechala padnúť vládu. "Tým si tu vyslúžila veľký rešpekt a uznanie," hovorí Kopeinig, ktorá preto so slovenskou premiérkou nedávno urobila rozhovor.
"Európska bilancia jej vlády je bezpochyby daná snahou Slovenska pri snahe stabilizovať eurozónu. Pri Grécku to bolo euroskeptické, pri schvaľovaní eurovalu to bola snaha patriť do eurozóny," povedal analytik Nemeckého inštitútu pre medzinárodnú politiku a bezpečnosť Kai-Olaf Lang.
Iveta Radičová zamáva na rozlúčku európskym summitom, píše Peter Schutz
Čítajte komentár (piano) >>

Beata
Balogová
