Ako prvý jeho kúzlu uveril Richard Sulík, keď ho prijal na kandidátku. Ako prvý aj oľutoval spojenectvo s ním. A iba vďaka Sulíkovi nemá Matovič nálepku „toho, čo povalil vládu“.
Od úplne obyčajného človeka sa Igor Matovič odlišuje hlavne komunikačným talentom. Nikdy by nesedel v parlamente bez úderných titulkov, jasných, vzdorovitých formulácií a ignorovania tabu a gramatiky (v začiatkoch písal aj „Obyčajný ľudia“). Lenže akokoľvek rád svoju danosť vystavuje na verejnosti, nebude mu stačiť na to, aby ho udržala v parlamente.
Autor tohto textu staví desať eur na to, že jeho hviezda o dva týždne zhasne. A o pár rokov na neho budeme spomínať už len s úsmevom, podobne, ako teraz na Jána Ľuptáka. Obaja sa stanú historickým dokladom, že obyčajnosť, jednoduchosť a sveter sú na zmysluplné pôsobenie v politike málo.
Obyčajný jazyk
Ak Richard Sulík vo voľbách 2010 prekvapil, tak Igor Matovič šokoval. Ešte rok pred nimi politicky neexistoval. Jeho meno sa vyskytovalo na internete len v diskusiách, a ešte aj v nich musel občas pripomínať, že sa nevolá Matkovič, ale Matovič.
Okrem blogu mal noviny so slušným nákladom, ale jeho protificovské a protislotovské polopatistické stĺpčeky sa v nich bili o miesto s inzerátmi na kosačky a zateplenie.
Igor Matovič prespal na protest proti financovaniu politických strán na námestí SNP. FOTO: SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK.
Ukázalo sa však, že aj mizerné mediálne pokrytie môže človeka s politicky čistým štítom, hmlistou povesťou úspešného podnikateľa a veľkou dávkou šťastia vyšvihnúť do politiky. Vrcholom marketingového talentu bol názov hnutia. Veď kto by nemal rád obyčajných ľudí, ktorí na plné ústa povedia to, na čo ostatní obyčajní ľudia len ticho nadávajú. No nekrúžkuj to!
Tí, čo nepoznali Matoviča cez jeho stĺpčeky na poslednej strane inzertného plátku, nemuseli po voľbách dlho čakať na zoznámenie sa s ním. Ešte ani neupratali urny a Matovič sa vytasil s celým potenciálom v kauze úplatku za predčasné voľby. Pripomeňme, že vtedy oznámil médiám pokus podplatiť ho 20 miliónmi eur, ak so svojimi poslancami dosiahne vypísanie predčasných volieb.
Že tento prvý ohňostroj okolo jeho osoby súvisel s témou korupcie, nebola náhoda. Bola a je to téma, o ktorej medzi voličmi panuje zhoda bez ohľadu na toho, koho volia. Je teda marketingovo vďačná a zároveň nie je veľmi zložitá. Predsa len, dušovať sa, že nikdy neprijmem úplatok, je jednoduchšie, ako navrhovať štátny rozpočet alebo riešiť oddlženie nemocníc.
Presne preto zostala korupcia najpoužívanejším odborným výrazom v slovníku Igora Matoviča. Ešte aj tento týždeň, 11 dní pred voľbami, odpovedal televíznej moderátorke na otázku o boji s nezamestnanosťou, že hlavne treba odstrániť korupciu.
Ja, Matovič
Žiadnemu politikovi nemusí nevyhnutne škodiť, že nie je odborníkom na nič, takých je predsa v parlamente dosť. Lenže Matovič má pre politiku jednu oveľa horšiu vlastnosť, a tou je nevypočítateľnosť. Tiež sa dala tušiť, už keď rozprával o kamarátovi s úplatkom, o ktorom sa sám nevedel rozhodnúť, či je skutočný, alebo vymyslený. Vtedy a potom tisíckrát namiesto zvažovania konal bez ohľadu na chaos, ktorý narobil.
Neprajníci vtedy vyslovili podozrenie, že za posadnutosťou bojovať s korupciou a za čistotu v politike je skôr posadnutosť sebou samým. Intenzívne pôsobenie Matoviča v parlamente podozrenie potvrdilo.
Freestyle
Riziko, ktoré takáto politická povaha predstavuje pre politický život, je priamo úmerné počtu parlamentných hlasov, ktoré ovláda. Žiaľ, matovičovcov bolo presne toľko, aby sa mohli stať kritickým článkom, takže bolo len otázkou času, kedy sa riziko naplní.
Prvýkrát sa tak mohlo stať už pri programovom vyhlásení vlády, ktoré Matovič nechcel podporiť, pretože mu tam chýbali požiadavky jeho hnutia. V skutočnosti o požiadavkách nehovoril ani z desatiny toľko, koľko sa navravel a napísal o krivde a nespravodlivosti, ktoré na nich napáchal zvyšok koalície.
Odvtedy, keď sa médiami šírili správy, že obyčajní vystupujú z SaS, už vláda Ivety Radičovej nikdy nemala istotu štyroch rokov vládnutia. Matovič si situáciou, ktorú spôsobil svojím politickým freestylom, veľmi hlavu nelámal. „Niečo sa opýtala, niečo som jej (novinárke) narozprával,“ komentoval neskôr na blogu dôvod, pre ktorý sa rozšírila správa o vystúpení hnutia z klubu SaS.
Richard Sulík, ktorý prvý Matovičovmu kúzlu uveril, keď ho prijal na kandidátku, bol vzápätí prvý, čo verejne oľutoval spojenectvo s ním. A iba vďaka Sulíkovi dnes Matovič nemá nálepku „toho, čo povalil vládu“.
O oprávnenie nosiť ju bojoval prinajmenšom ešte pri hlasovaní o občianstve (keď hlasoval s Ficom proti koalícii) a pri téme eurovalu. Tá už však presahovala Matovičov význam, pretože sa na nej fatálne pohádali väčšie ryby.
Nedržte zrkadlo
O koniec krátkej kariéry sa činil aj v jej závere, keď zabával divákov detektormi lži. Odchod siedmich nahnevaných ľudí z jeho kandidátky ešte skôr, než zaschol lep na bilbordoch, mu napokon zlomí politický väz.
Najzvláštnejšie na doterajšom politickom úspechu Igora Matoviča nie je to, že nejaký vôbec dosiahol, ale to, ako dokázal, hoci len na krátko, 'oblbnúť' aj ľudí, u ktorých by ste čakali triezvejší úsudok. Každý, kto sa roky pohybuje v politike a má politické ambície, by mal byť schopný prečítať nepoužiteľnosť Matoviča na vládnutie a politický život vôbec.
Inak si zaslúži len verejný posmešok, aký sa ušiel siedmim Matovičovým nadšencom-odídencom. Aj každý volič má právo nechať sa nadchnúť novou tvárou, odvahou a vzdorom, ale iba raz.
Cenou za voľbu strany Igora Matoviča v týchto voľbách bude pravdepodobne prepadnutý hlas. V prípade, že sa autor tohto textu mýli, cena bude ešte horšia. Na scéne by totiž zostal politik, ktorý sa vie iba šikovne priživiť na témach blízkych obyčajným ľuďom.
No v skutočnosti sú mu obyčajní ľudia dobrí len na to, aby mu držali zrkadlo, v ktorom sa tak rád obzerá.
Volebný program
Iba desať konkrétnych opatrení.
- živnostnícke licencie,
- znížiť počet štátnych zamestnancov o 20 percent,
- stopnúť prídavky na deti pre nechudobných,
- stopnúť odstupné rast platov poslancov a štátnych úradníkov,
- zaviesť kultúrne preukazy pre dôchodcov,
- krátiť sociálne dávky za trestný čin a priestupok,
- viazať časť dávok na aktivačné práce,
- priamo podporovať firmy za spoluprácu s učňovskými školami,
- zrušiť trestnoprávnu imunitu,
- osobná zodpovednosť za škody pre úradníkov.

Beata
Balogová
